18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Uroczystości w kościele świętych Erazma i Pankracego

RS
Kardynał Llovera błogosławi Ewangelią zgromadzonych w nowej bazylice
Kardynał Llovera błogosławi Ewangelią zgromadzonych w nowej bazylice Jędrzej Rams
Dziś jeleniogórski kościół pw. świętych Erazma i Pankracego otrzyma tytułu bazyliki mniejszej.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczną się o godz. 17.30. Z Placu Ratuszowego do kościoła przejdzie orkiestra dęta przy Filharmonii Dolnośląskiej. Jej koncert będzie towarzyszył odsłonięciu tablicy pamiątkowej. O godz. 18. 00 zacznie się msza, którą odprawi kardynał Antonio Canízares Llovera, profekt Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Podczas mszy zostanie ogłoszone nadania tytułu bazyliki mniejszej dla kościoła.

Honorowy tytuł najstarszej świątyni w mieście nadał papież Benedykt XVI. Będzie to drugi kościół w diecezji legnickiej, który uzyskał to wyróżnienie. Ma je już Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie.

Z przyznaniem tytułu wiążą się nie tylko zaszczyty, ale także obowiązki. Kościół musi być m.in. otwarty dla wiernych i zwiedzających przez cały dzień. Turystów oprowadzać po nim będą przewodnicy sudeccy. Warto dokładniej przyjrzeć się tej świątyni, bo pod wieloma względami jest wyjątkowa. Po pierwsze ze względu na patronów męczenników z wczesnego okresu chrześcijaństwa. Razem nie patronują oni żadnej innej świątyni na świecie. Jeleniogórski kościół nosi ich imiona od 1108 roku. Według kronikarzy w tym czasie, w miejscu obecnej budowli, powstała świątynia drewniana. Budynek spłonął w roku 1303. Dzięki hojności księcia jaworskiego Henryka I na jego zgliszczach wzniesiono nowy kościół z kamienia, który przejął patronów. Przeprowadzone w 1982 roku badania archeologiczne potwierdziły relacje z kronik. Najstarsza cześć powstała w pierwszej połowie XII wieku. Z tego okresu zachowały się jedynie części posadzki. Podczas wykopalisk odsłonięto także fundamenty datowane na drugą ćwierć XIII wieku. Ostatnią, trzecią budowlą wznoszoną w tym miejscu jest obecny budynek kościoła, powstał on około 1370–1380 roku. Nie zbudowano go na planie krzyża, jak wiele innych świątyń chrześcijańskich z tego okresu, tylko nadano mu kształt bazyliki. Charakteryzuje się wyższą nawą główną i niższymi nawami bocznymi.

W jego wnętrzu znajdziemy wiele zabytków. Najbardziej okazały jest ołtarz główny. Jego budowę rozpoczęto w 1713 roku. Trwała ona pięć lat. Jego twórcą był Norweg – Tomasz Weisfeldt. Na pierwszy rzut oka, ołtarz sprawia wrażenie, jakby w całości został zbudowany z kamienia. W rzeczywistości powstał z drewna. Pomalowano go jedynie tak, by imitowało marmur. Sercem ołtarza jest obraz przedstawiający scenę przemienienia pańskiego. Powyżej znajduje się obraz Boga , czekającego na swego syna. Na najniższej kondygnacji, na rogach ołtarza znajdziemy figury św. Pankracego z gałązką palmową (po prawej) i św. Erazma z kołowrotem, którym go torturowano, nawijając na niego jego wnętrzności (po lewej). Obaj stoją w otoczeniu świętych: Piotra, Pawła, Wojciecha i Jana Chrzciciela.

Starszy od ołtarza jest prospekt kościelnych organów. Ich budowę zaczął w 1703 roku ceniony mistrz Adam Horatius Casparini. Prace nad instrumentem zakończył trzy lata później jego syn Adam. Do dziś zachował oryginalny prospekt, bo instrument był przebudowywany, a na początku XX w. zastąpiono go nowymi 60-głosowymi organami.

Podziwiając wyposażenie świątyni warto zwrócić uwagę na zabytkową ambonę z 1591 roku. W całości wykonano ją z drewna, ale polichromie imitują zielony marmur, biały alabaster i kremowy piaskowiec. Na słupie ambony umieszczono dwugłowego austriackiego orła. Austriacy byli bowiem panami Śląska tym w okresie. Na balustradzie schodów znajdziemy sceny z życia postaci ze Starego Testamentu Jonasza i Eliasza. Na ambonie stoją też figury Jana Chrzciciela i Mojżesza. Te zdobienia pochodzą z czasów, gdy świątynia należała do ewangelików. Starotestamentowe motywy były bowiem bardziej popularne w kościele protestanckim, niż w katolickim. W kościele do dziś zachowały się pięknie zdobione stalle (drewniane ławy ustawione w prezbiterium), w których od 1567 roku zasiadali rajcy, władze Jeleniej Góry i inni dostojnicy. Widnieje na nich herb miasta, ponieważ przez wieki kościół pełnił rolę głównej świątyni miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto