Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Wnioski o wpisanie kamienicy do rejestru zabytków

Alina Gierak
Alina Gierak
W Jeleniej Górze pojawiła się kolejna szansa na zmianę wyglądu najbardziej reprezentacyjnej ulicy Wojska Polskiego.

- Nie będzie to od razu rewolucja, ale coś się ruszyło - mówi z nadzieją Lucyna Januszewska, zastępca dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej

i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.

ZGKiM rozpoczął właśnie zebrania ze wspólnotami mieszkaniowymi z tej ulicy. Jeśli wspólnoty złożą do konserwatora zabytków wnioski o wpisanie budynku do rejestru zabytków, mają szansę na dofinansowanie remontu kamienicy. Gmina zwróci im wtedy połowę kosztów.

WYPADEK W GOŁĘBIEWSKIM

Perspektywa ucieszyła mieszkańców, bo na razie ulica straszy odrapanymi elewacjami, domami z krzywymi drzwiami i oknami, ścianami w liszajach

i rozpadającymi się murkami.

- Miejsc, które zachwycały niegdyś przyjezdnych, dziś lepiej nikomu nie pokazywać - przyznaje ze smutkiem Janina Kuczera, emerytka z Jeleniej Góry.

Fatalny stan tej ulicy boli jeleniogórzan tym bardziej, że w nie tak dalekim sąsiedztwie, przy ulicach Złotniczej i Drzymały, stoją wyremontowane, kolorowe kamienice. Czy jest szan-sa, że taka ładna będzie też ulica Wojska Polskiego?

- Rozmawiamy o tym ze wspólnotami mieszkaniowymi - mówi Iwona Kalicka-Prędka z jeleniogórskiego magistratu. Chodzi nie tylko o przekonanie lokatorów, by zdecydowali się na remont, ale także podjęli konkretne finansowe zobowiązania.

- Ale ludzie nie mają pieniędzy - przyznaje Iwona Stasiewicz, zarządca nieruchomości.

POMOC DLA RODZINY BORYSÓW

Problem jest tym większy, że w remontach secesyjnych domów z ul. Wojska Polskiego nie pomoże Unia Europejska, która wsparła odnowienie budynków przy ul. Złotniczej i Drzymały. One objęte były Lokalnym Programem Rewitalizacji. Niestety, radni poprzedniej kadencji nie wpisali do niego ulicy Wojska Polskiego i o dotacjach z Unii można zapomnieć. Lokatorom pozostaje zaciągnięcie kredytu, skorzystanie z ulg przysługujących zabytkom i czekanie na nowe konkursy na unijne dotacje. Efektów można się spodziewać najwcześniej za rok.

- Wpisanie do rejestru zabytków trwa kilka miesięcy - tłumaczy Iwona Stasiewicz. Na razie zbiera dokumenty. Potem, razem z lokatorami spod nr 46 i 48 podejmą decyzję o remoncie. Ale prace rozpoczną dopiero, gdy dom będzie wpisany do rejestru zabytków, a gmina zadecyduje o dofinansowaniu.

Koncepcja zagospodarowania całej reprezentacyjnej alei była gotowa pięć lat temu. W jej tworzeniu uczestniczyli lokatorzy. Pomogli nawet specjaliści z Niemiec. Koncepcja powędrowała do... szuflady urzędników.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto