Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Zastanawiają się, gdzie zbudować halę widowiskową

Rafał Święcki
Rafał Święcki
Jelenia Góra: Zastanawiają się, gdzie zbudować halę widowiskową. Urząd miejski planuje budowę dużej hali widowiskowo – sportowej z kilkutysięczną widownią. Władze chciałby zrealizować te zamierzenia w ciągu 4-5 najbliższych lat. Na razie trwają konsultacje, w którym miejscu należałoby postawić obiekt, który miałby pojemność ok. 2,5 tys. widzów, z możliwością powiększenia do 3,5 – 4 tys., w przypadku organizacji koncertów.

Wstępnie zespół architektów, pod przewodnictwem Wojciecha Drajewicza, ze Stowarzyszenia Architektów Polskich wskazał na sześć możliwych lokalizacji.

Jelenia Góra: Zastanawiają się gdzie zbudować halę widowiskową

Są to duże miejskie działki w różnych częściach Jeleniej Góry: przy ul. Wolności, za rozebraną właśnie cegielnią, drugi przy tej ulicy – w okolicach byłej gorzelni, czy teren przy ul. Grunwaldzkiej, za Tesco.

- Te trzy lokalizacje jednak są dość kontrowersyjne, z różnych powodów, uzyskały relatywnie mniejszą liczbę punktów w naszej analizie – mówi Wojciech Drajewicz.

- Trzy bardziej odpowiednie to – teren ogródków działkowych na Zabobrzu, w okolicach Leroy Merlin, rozległy teren w widłach ulic Dolnośląskiej i Sobieszowskiej oraz teren między ulicami Spółdzielcza i Lubańska, w którym m.in. znajduje się dziś stadion – dodaje architekt.
Ważne dla lokalizacji jest dogodne skomunikowanie miejsca, sprawy własności terenu (preferowana jest własność komunalna), czy obciążenie sieciami, dostępność infrastruktury, itp. Ostatecznie najwięcej punktów zdobyła lokalizacja w rejonie ul. Lubańskiej.

- Chcemy, by taka hala powstała – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – nie tylko z myślą o meczach i dużych imprezach sportowych. Co najmniej tak samo ważne są inne przedsięwzięcia – widowiska muzyczne, kongresy, duże konferencje, targi, itp. Jeśli myślimy o statusie Jeleniej Góry w Kotlinie Jeleniogórskiej, musimy wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców i rosnącej rzeszy turystów.

- Teraz przed nami kolejne etapy przygotowań – dodał J. Łużniak. – Decyzja w jakim systemie finansowym będzie ona budowana, uszczegółowienie, kto powinien być jej operatorem, jakie musi zmieścić funkcje, itp. W niektórych miastach o podobnej wielkości takie hale już istnieją, więc możemy – dzięki analizom porównawczym – uniknąć błędów tam popełnionych. Co nie znaczy, że będziemy czekać z pracami. Mam nadzieję, że po zakończeniu planowania konkretne prace przy budowie mogłyby się rozpocząć już w 2018 r., kiedy zakończymy formalny etap przygotowań do tej inwestycji i wyjaśnimy sprawy finansowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto