Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeleniogórzanie czekają na trzy galerie handlowe

RS
Inwestorzy budujący centra handlowe wciąż liczą, że Jelenia Góra jest dobrym miejscem do robienia interesów. Choć Pasaż Grodzki przy ul. Jasnej nie odniósł biznesowego sukcesu (znaczna część tej galerii jest pusta), w mieście planuje się budowę kilku kolejnych dużych sklepów. Jeleniogórzanie czekają na nie od dawna.

- Handlowa i rekreacyjna oferta jest w jeleniogórskich centrach handlowych , uboższa niż w np. Wałbrzychu i Legnicy. Brakuje mi kilkusalowego nowoczesnego kina – mówi Martyna Majewska z Jeleniej Góry.

Wkrótce może się to zmienić. Swej ofercie kino chce mieć, wciąż nieotwarta Galeria Górska przy ul. Pijarskiej oraz Centrum Handlowe Echo przy al. Jana Pawła II. Między inwestorami trwa wyścig, kto uruchomi je jako pierwszy. Na razie prowadzi w nim deweloperska spółka Echo Investment, która do końca października wystąpi o pozwolenie na rozbudowę Centrum Handlowego Echo na osiedlu Zabobrze.

Galeria na pomieścić 7 sal kinowych dla 1650 widzów. Podpisano już umowę ze spółką Helios, która będzie prowadziła kino. Nowy obiekt dysponować będzie całkowitą powierzchnią 53 tysięcy metrów kw., a powierzchnia handlowa zajmie 30 tysięcy metrów. W obiekcie zaplanowano podziemny parking i 100 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Proces wynajmu powierzchni jest zaawansowany. Podpisano umowy m.in. z hipermarketem Real, który zastąpi działający tu teraz hipermarket sieci Carrefour. Jest też umowa z siecią sportową Go Sport.

Galeria i kino mają zostać otwarte w pierwszej połowie 2014 r. Rozbudowa zacznie się już za kilka miesięcy.
Spółka Ariadne - właściciel Galerii Górskiej jest dopiero na etapie projektowania części galerii, która ma pomieścić kino. Inwestor chciałby znacząco powiększyć istniejący już budynek. Ale realizacja tych planów odbywa się nie bez problemów. Konserwator zabytków nie chce dopuścić, by galeria wznosiła się zbyt wysoko.

Według koncepcji inwestora budynek miał mieć w najwyższym punkcie 22 metry. Konserwator zażądał, by obiekt był o 2,5 metra niższy. Projektanci muszą też odsunąć budynek od historycznej skarpy na ul. Jeleniej, na której niegdyś stały mury miejskie. Jeśli spółce Ariadne uda się zrealizować plany, jej obiekt może stać się największą galerią w mieście. Inwestor wykupuje kolejne grunty i budynki na ulicy Pijarskiej, by w przyszłości powiększać swój sklep.

W sąsiedztwie, przy ul. Podwale do inwestycji szykuje się firma TK Development. Już wystąpiła o pozwolenie na budowę. Galeria ma też już swoją nazwę – Nowy Rynek. Budowa zacznie się w pierwszym półroczu 2013 roku. Prace potrwają 20 miesięcy. Galeria ma kosztować 200 mln zł. Na 3-hektarowej działce ma stanąć budynek o powierzchni 56 tysięcy metrów kw. z czego powierzchnia handlowa zajmie 24 tysiące m. kw. Ma pomieścić 115 punktów handlowych, 800 miejsc parkingowych na dwóch poziomach oraz 10 stanowisk autobusowych. Galeria będzie bowiem równocześnie dworcem PKS-u.

- Zamierzamy stworzyć ofertę dla 3 mln pasażerów, których rocznie przewozi jeleniogórski PKS Tour – mówi mówi Jarosław Lipiński, dyrektor ds. rozwoju w TK Development. Liczy też na 2 mln turystów odwiedzających co roku Karkonosze i 160 tysięcy mieszkańców Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości.

Lipiński zapewnia, że galeria nie będzie świecić pustkami. Zdradza, że 40 procent powierzchni najmu zostało już zarezerwowane.

Prezydent Marcin Zawiła uważa, że budowa dużych sklepów w centrum miasta pozwoli je ożywić. Obecnie jeleniogórzanie najczęściej jeżdżą na zakupy na Zabobrze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto