MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jeleniogórzanie zawsze licznie uczestniczyli w procesjach Bożego Ciała. Zobaczcie zdjęcia z poprzednich lat. Może się na nich odnajdziecie?

Alina Gierak
Alina Gierak
Najliczniejsze procesje w Jeleniej Górze były w parafiach św. Erazma i Pankracego, Podwyższenia Krzyża Świętego oraz św. Jana Apostoła i Ewangelisty
Najliczniejsze procesje w Jeleniej Górze były w parafiach św. Erazma i Pankracego, Podwyższenia Krzyża Świętego oraz św. Jana Apostoła i Ewangelisty Alina Gierak/Polskapress/Nasze Miasto Jelenia Góra
30 maja obchodzona jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. W Jeleniej Górze, tak jak w całej Polsce, mieszkańcy będą uczestniczyć w uroczystych mszach i procesjach. Zobaczcie na zdjęciach z 2013, 2014 i 2015 roku, jak przebiegały procesje.

Spis treści

Dlaczego świętujemy Boże Ciało?

Boże Ciało obchodzimy dokładnie 60 dni po Wielkiej Niedzieli na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentu Eucharystii i ku czci jego obecności w Najświętszym Sakramencie. To również okazja do publicznego wyznania wiary i podziękowania Bogu za otrzymane łaski, a także dobry moment na wyznanie win i spowiedź.

Uroczystość Bożego Ciała uznawana jest za jedno z najważniejszych świąt kościelnych i ma wyjątkowo piękną oraz uroczystą oprawę. Na jej ustanowienie i rozpowszechnienie miało wpływ przyjęcie w 1215 roku dogmatu o transsubstancjacji, czyli realnej przemianie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Z kolei w 1263 roku w Bolsenie miał miejsce cud eucharystyczny – hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Do dziś zachował się korporał, który jest uznawany za ten, na który podczas wydarzenia spadły krople krwi.

Więcej zdjęć z procesji w Jeleniej Górze znajdziecie TUTAJ

Skąd się wzięły procesje w Boże Ciało?

Historia procesji podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięga drugiej połowy XIII w. Do Polski zwyczaj procesji eucharystycznych trafił w XV w. Od początku miał bardzo uroczysty charakter. W XVI w. z Niemiec dotarł do nas zwyczaj śpiewania fragmentów Ewangelii przy czterech, udekorowanych świeżymi roślinami ołtarzach.

Podczas rozbiorów, a także podczas II wojny światowej uczestnictwo w procesjach było znakiem wiary, ale także jedności narodu. Zapewne świadome tego faktu władze PRLu często zakazywały organizowania procesji ulicami miast.

Ołtarze procesyjne

Cztery ołtarze na trasie procesji podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa mają symbolikę religijną. Cztery ołtarze są odwołaniem do czterech Ewangelii. Procesja zatrzymuje się przy ołtarzach, przy których śpiewane są perykopy ewangeliczne Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Czytaj także

Obejrzyj zdjęcia z procesji w Jeleniej Górze w 2013, 2014 i 2015 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto