MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jeleniogórzanki jak gwiazdy filmowe. Styl, klasa, elegancja. Może rozpoznacie na tych zdjęciach z lat 50. swoje babcie i mamy?

Alina Gierak
W Dzień Kobiet zapraszamy was do obejrzenia niezwykłych zdjęć z lat 50. minionego wieku. Jeleniogórzanki wyglądają na nich jak gwiazdy filmowe. Za pomocą aplikacji Colorize Photo pokolorowaliśmy tamten świat. Zobaczcie, jak wyglądały mieszkanki Jeleniej Góry. Może rozpoznacie na zdjęciach swoje babcie, siostry, mamy, kuzynki czy znajome?

Lata 50. i 60. w Jeleniej Górze, tak jak w całej Polsce, następujące po październikowym przełomie Tadeusz Różewicz określił mianem "małej stabilizacji". Nazwa ta przyjęła się dość szeroko, gdyż trafnie oddawała istotę tamtych czasów. Społeczeństwo polskie przestało żyć w tak typowym dla okresu stalinowskiego zagrożeniu, ale daleko było do wolności i normalności.

Oto ważniejsze wydarzenia z lat 50. w Jeleniej Górze

 • 1950 l maja - Dokonano oficjalnego otwarcia schroniska "Perła Zachodu". Turystom oddano tu do użytku 8 pokoi i wielką salę restauracyjną.

 • 1953 - W związku ze śmiercią Józefa Stalina odbyło się w miesiącu kwietniu rozszerzone plenarne posiedzenie Powiatowego Komitetu Frontu Narodowego w Jeleniej Górze poświęcone omówieniu kampanii politycznej mającej na celu pogłębienie wśród mas wiedzy o jego życiu.

 • 1953 21 lipca - Oddano do użytku żelbetonowy most kolejowy na rzece Bóbr w Jeleniej Górze. Do budowy mostu zużyto około 960 m3 betonu i 35 ton stali.

 • 1953 18 października - Założone zostaje Koło Przewodników Górskich
  w Jeleniej Górze. Przewodniczącym został Zygmunt Piotrowski, a członkami Wanda Tengli, Maria Sadowska, Tadeusz Steć i Stanisław Banaś.

 • 1955 - Na Placu Ratuszowym mieściła się kawiarnia ANKARA – znana jako kawiarnia „U Turka‖. Póżniej była tam restauracja ARKADIA. Wokół stolików uwijał się właściciel - Atacan Nazmi. Państwo polskie nie okazało się dla Turka przyjazne. Fiskus też był dociekliwy… Odkrył, że Turek nie rozliczył się z jakichś podatków, co podobno prawdą nie było. Nazmiego chciano się delikatnie pozbyć. Zrobiono to bardzo skutecznie, bo nękany przez skarbówkę Turek

 • 1955 30. wrzesień – Do Jeleniej Góry przeniesiono Oficerską Szkołę Radiotechniczną z Beniaminowa koło Warszawy. W 1969 roku szkoła przekształciła się w Wyższą Oficerską Szkołę Radiotechniczną. W 1994 roku była kolejna restrukturyzacja i na bazie WOSR powstało Centrum Szkolenia Radioelektronicznego, które ostatecznie zlikwidowano w 2004 roku.

 • 1956 3. września – Jelenią Górę odwiedza ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Odbył również wycieczkę na zamek Chojnik. W tym dniu odprawił mszę świętą w kosciele św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Karol Wojtyła wraz z przyjaciółmi pokonał na rowerach trasę ze Świeradowa Zdroju do Świdnicy.

 • 1957 - Na terenie Jeleniej Góry aresztowano sześciu przestępców, którzy na swym koncie mieli wiele napadów, a przed aresztowaniem usiłowali wyłudzić od rodziny Bolesława Piaseckiego, prezesa "Paxu" (w związku
  z porwaniem jego syna) kwotę 900 tys. zł i 5 tys. dolarów.

 • 1958 – Z okazji 850 lecia Jeleniej Góry władze miasta ogłosiły program długofalowego rozwoju miasta - „Tezy wstępnych założeń reorganizacji administracji i gospodarki miasta i powiatu Jelenia Góra.‖ Przedstawiono 117 tez. Szczególne warunki regionu jeleniogórskiego, jego odrębność

  w stosunku do reszty Ziem Zachodnich, odrębność,

 • 1959 16 stycznia - Na obszarze 5510 ha ustanowiono Karkonoski Park Narodowy. Na szczycie Karkonoszy powstaje "Droga Przyjaźni PolskoCzechosłowackiej". Uruchomiono Miejską Kolej Linową w Karpaczu - na Kopę (1375m npm). Długość 222

  Na podstawie. Edward Basałygo "900 lat Jeleniej Góry" (JBC)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Roland Garros - czy Świątek uźwignie presję?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto