Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karkonoskie wodospady

Barbara Wieniawska
  Wodospad Szklarki razem z dolnym odcinkiem potoku, aż do jego ujścia do Kamiennej, znajduje się w granicach jednej z dwóch enklaw Karkonoskiego Parku Narodowego.





 
Wodospad Szklarki razem z dolnym odcinkiem potoku, aż do jego ujścia do Kamiennej, znajduje się w granicach jednej z dwóch enklaw Karkonoskiego Parku Narodowego. Przebiegająca w pobliżu droga (Jelenia Góra – Szklarska Poręba) i wygodne dojście utrzymywane przez cały rok sprawiają, że jest doskonałym celem spacerów, bez względu na wiek, kondycję i porę roku. Przeprowadzony w 2000 r. remont umożliwił dojście do Wodospadu Szklarki także osobom niepełnosprawnym. Na tym odcinku szlaku została wytyczona jedna z przyrodniczych ścieżek edukacyjnych KPN. Z wysokości 13 m spada jedna kaskada o charakterystycznym kształcie. W XIX w. powyżej wodospadu zbudowane zostało specjalne stawidło spiętrzające wodę potoku, którą spuszczano co jakiś czas dla spotęgowania wrażeń turystów. Tuż obok jest przytulne schronisko „Kochanówka”. Zwolennicy pieszych wędrówek mogą zaplanować wycieczkę do Wodospadu Szklarki z Piechowic (szlak niebieski), Jagniątkowa czy Michałowic (szlak zielony) lub Szklarskiej Poręby (szlak niebieski lub czarny).

Na wysokości ponad 800 m n.p.m., powyżej Szklarskiej Poręby, przy szlaku czerwonym prowadzącym na Halę Szrenicką i Szrenicę znajduje się najwyższy w polskiej części Karkonoszy i Sudetów Wodospad Kamieńczyka. Tworzą go trzy progi o łącznej wysokości 27 m. Za środkową kaskadą ukryta jest jaskinia nazwana Złotą Jamą, częściowo naturalna, częściowo sztucznie pogłębiona przez Walończyków szukających tu przed wiekami ametystów. Poniżej wodospadu znajduje się wspaniały kanion o pionowych, skalistych ścianach. Wodospad można podziwiać z górnej platformy lub z punktu widokowego usytuowanego na dnie kanionu (Wąwozu Kamieńczyka), u podnóża wodospadu. Chłód panujący w wąwozie i wodna mgła tworzona przez spadającą wodę orzeźwią nawet w najgorętszy letni dzień. Z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających zejście do kanionu (po uiszczeniu opłaty) możliwe jest jedynie w kasku ochronnym.
Trzeci co do wielkości to położony w Karkonoszach poza granicami KPN (na wys. ok. 550 m n.p.m.) Wodospad Podgórnej w Przesiece. Trzy kaskady o łącznej wysokości 10 m spadają do skalistego wąwozu o dł. 25 m. Do tego malowniczego i spokojnego zakątka można dojść z Borowic, Sobieszowa lub Jagniątkowa (szlak żółty lub zielony), Sosnówki Dolnej (szlak czarny) albo Podgórzyna i Przesieki (szlak niebieski).

Nie można nie wspomnieć o kaskadach Łomniczki, znajdujących się w zachodniej części Kotła Łomniczki, powyżej czerwonego szlaku. Spływające zboczem kotła wody strumienia tworzą w tym miejscu przepiękny ciąg siklaw i kaskad o długości ok. 300 m i wysokości 150 m. W odróżnieniu od opisywanych wyżej wodospadów miejsce to podczas miesięcy zimowych jest niedostępne z powodu zagrożenia lawinowego panującego w Kotle Łomniczki.

Korzystając z turystycznych przejść granicznych, możemy zaplanować wycieczki na czeską stronę Karkonoszy, między innymi do Mumlavskiego vodopádu, usytuowanego tuż przy szlaku niebieskim do Harrachova (przejście Szrenica-Vosecka bouda). W tej samej części Karkonoszy czeskich (Labský důl) znajdują się dwa wspaniałe wodospady (Labský vodopád i Pančavskí vodopád), z których każdy osiąga wysokość przekraczającą 100 m. Kaskady Pančavy o wysokości aż 148 m to najwyższy wodospad w Karkonoszach i Sudetach. Wędrując we wschodniej części czeskich Karkonoszy niebieskim szlakiem od Śląskiego Domu do Pecu p. Sněžkou, możemy podziwiać na zboczach Úpskiej Jamy wspaniałe siklawy i kaskady wodospadu Horni Úpy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto