Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieta w islamie. Jakie ma prawa?

RED
pixabay
W tym tygodniu postanowiliśmy zebrać najistotniejsze informacje na temat aspektu religijnego, społecznego i kulturowego kobiet w społeczeństwach muzułmańskich

Sytuacja kobiet w islamie jest bardzo złożona i niewątpliwie wywołuje spore kontrowersje. Jak jest naprawdę? Postanowiliśmy zebrać kilka podstawowych informacji na ten temat.

KOBIETA W KORANIE

Koran podkreśla, że kobieta jest istotą ludzką (!). Jeszcze za czasów Mahometa, zabójstwa dziewczynek były bardzo częstą praktyką. Zostawiało się minimum niewiast, które miały sprawiać przyjemność mężczyznom i rodzić dzieci. Dziś zakazane jest zabijanie córek, nawet jeśli rodzina nie ma pieniędzy na jej utrzymanie i przyszły posag.

Kobiety mają minimum praw majątkowych. Są też okresowo zabezpieczone w razie rozwodu i śmierci męża. Zapewnia się im czasowe miejsce zamieszkania i wyżywienie. W trakcie małżeństwa to mąż utrzymuje żonę.

Na płaszczyźnie religijnej - nie ma różnic miedzy kobietą, a mężczyzna. Oboje poprzez swoją religijną postawę mogą otrzymać chwalebne nagrody po śmierci.

W Koranie czytamy, że mężczyzna pod każdym względem przewyższa kobietę. Tam też insynuuje się, że kobieta jest istotą pustą i bezmyślną. Ponad to, nie jest zdolna do samodzielnego życia bez pomocy mężczyzny. Mężczyzna może bić kobietę jeśli ta jest wobec niego nieposłuszna i jeśli inne środki były niewystarczające.

Kobiety powinny być skromne, zasłaniać ciało, a w niektórych krajach nawet twarze.
Kobieta nie może poślubić innowiercę, a mężczyzna tak (to mężczyzna odpowiedzialny jest za wychowanie religijne dzieci).

Mężczyzna zawsze może wymagać od żony współżycia seksualnego (wyjątkiem jest menstruacja i okres okołoporodowy).

Kobieta dziedziczy znacznie mniej majątku niż mężczyzna (syn ma dostać przynajmniej dwa razy więcej niż córka). Ma także mniej praw w oczach sądu.

SZARIAT

Islamskie prawo jeszcze dokładniej uściśla sytuację kobiet.

Większość społeczeństw muzułmańskich sprzeciwia się obejmowaniu przez kobiety ważnych stanowisk w biznesie, polityce czy nauce.

W świetle islamskiego prawa, kobieta może zostać skazana na śmierć za cudzołóstwo.

Żona, która nie jest muzułmanką nie może odziedziczyć nic po mężu. Mężczyzna może także ograniczyć praktyki religijne swojej nie muzułmańskiej żonie.

Po rozwodzie to mężczyźnie przysługuje prawo do opieki nad dziećmi. Żona może otrzymać rozwód, jeśli są ku temu istotne przesłanki np. znęcanie się nad nią. Może także uzyskać rozwód ze zwykłej niechęci, ale wtedy musi oddać mężowi swój posag.

Większość krajów inspiruje się szariatem, ale nie traktuje go dosłownie. Jednak w niektórych (Afganistan czy Sudan) szariat stosowany jest bezpośrednio.

Już od XIX wieku społeczeństwo muzułmańskie wyłoniło wiele ruchów opowiadających się za reformą islamu. Ruchy te walczą o odejście od dosłownej interpretacji Koranu i hadisów (wypowiedzi proroka Mahometa). Wśród zwolenników reformy panowało przekonanie, że rozwój społeczeństwa muzułmańskiego zatrzymało się na epoce średniowiecza i trzeba to koniecznie zmienić. Tak postawione tezy spotkały się z przychylnością niektórych krajów. Najlepszym przykładem jest fakt, że Turcja ustanowiła pełne równouprawnienie płci.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto