Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kociewskie Centrum Zdrowia przestrzega przed kleszczami

me
Kociewskie Centrum Zdrowia przestrzega przed kleszczami
Kociewskie Centrum Zdrowia przestrzega przed kleszczami archiwum
Czy do lasu należy ubierać się w ciemny strój? Czy kleszcze najczęściej czyhają w paprociach? Czy każdy kleszcz przenosi boleriozę? Na wiele z tych pytań odpowiadają ratownicy z Kociewskiego Centrum Zdrowia.

Pytań jest znacznie więcej, o czym wie niemal każdy z nas. Zastanawiamy się, czy kleszcze skaczą na swoje ofiary z koron drzew i czy można się zaszczepić przed boleriozą. Odpowiedzi na te zagadnienia znajdziemy w bardzo przejrzystej ulotce, którą Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gd.zamieściło na swoim profilu na Facebooku.

Kociewskie Centrum Zdrowia: Uwaga na kleszcze!

- W tym roku kleszczy jest wyjątkowo dużo - alarmują ratownicy z KCZ.
Z ulotki pod hasłem „Fakty i mity” dowiadujemy się m.in., że te groźne pasożyty czekają na nas nie tylko w paprociach. Naturalnym środowiskiem jest każde delikatnie wilgotne miejsce. Kleszcze atakują głównie na ścieżkach uczęszczanych przez ludzi i zwierzęta. Mitem jest także stwierdzenie, że kleszcze atakują nas z koron drzew. - Pasożyty te nie mają takich silnych nóg jak pchły - dowiadujemy się z ulotki. - Oczekują na żywiciela maksymalnie na wysokości około 1 metra. Czatują na liściach lub źdźbłach traw.
Wielu z nas słyszało pewnie, że warto do lasu założyć ciemne ubranie, gdyż jasne kolory przyciągają kleszcze. Nic bardziej mylnego! Kleszcze są ślepe i nie robi im żadnej różnicy kolor ubrania. Do polowania używają zmysłu węchu, tzw. organu Hallera, który znajduje się na pierwszej parze odnóży. A czy kleszcza spotkamy tylko w lesie? To kolejny mit. Coraz częściej możemy na nie natrafić w parkach miejskich, skwerach, a nawet w piwnicach!

Kociewskie Centrum Zdrowia na Facebooku

Zachęcamy do odwiedzenia profilu Kociewskiego Centrum Zdrowia na Facebooku pod hasłem „Czuję, widzę, słyszę, ratuję”, gdzie na bieżąco możemy się dowiedzieć o zagrożeniach dla naszego zdrowia i sposobach jak im zapobiegać. Ratownicy ze starogardzkiej placówki obecnie przestrzegają nie tylko przed kleszczami. Odpowiadają na pytania, czy należy się bać żmii, dlaczego musimy uważać na barszcz Sosnowskiego, dlaczego należy zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie, a nawet pokazują, że wystarczy chwila nieuwagi, aby znaleźć się pod wodą.

Więcej we wtorkowym "Dzienniku Bałtyckim"

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto