Wyprzedziły je jedynie: pałac we wsi Kozłówka na Lubelszczyźnie oraz zabytkowe spichlerze nad Wisłą w Grudziądzu. Na liście 7 nowych cudów Polski są też: katowickie osiedle Nikiszowiec, cmentarz centralny w Szczecinie – największa nekropolia w Polsce, kaplica św. Trójcy w lubelskim zamku, prawosławny monaster Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu.
– Polska jest najfajniejsza – takie hasło ogłosiliśmy na początku tegorocznych wakacji. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić Polaków do odkrywania na nowo zapomnianych zabytków naszego kraju oraz wyszukiwania skarbów rodzimej przyrody. Reakcja na naszą akcję zaskoczyła nas podwójne. Po pierwsze z uwagi na liczbę głosów, która przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Po drugie z uwagi na pomysłowość i niezwykły lokalny patriotyzm, który nasz plebiscyt rozbudził wśród lokalnych społeczności – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika „National Geographic Traveler”.
Kolorowe jeziorka znalazły się w finałowej siódemce dzięki głosom mieszkańców Dolnego Śląska. Swój niezwykły kolor zawdzięczają związkom chemicznym wypłukiwanym ze skał. Powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni.
W kopalniach od 1785 do 1925 roku wydobywano piryt, przerabiany na kwas siarkowy. Obecnie w pobliżu biegnie szlak turystyczny. Gmina wydzierżawiła teren Kolorowych Jeziorek. Inwestor chce tu zbudować niewielki camping oraz restaurację.
- Niestety napotyka na trudności administracyjne. Jest to boeiwm obszar Natury 2000 i teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego – mówi wójt Marciszowa Stefan Zawierucha.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?