Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kowary chcą przyciągać turystów. Z leżanek nad wodą będziemy podziwiać Śnieżkę, robić sobie zdjęcia przy mostkach oraz żabkach na kamieniu

Alina Gierak
Alina Gierak
Nad zbiornikiem można spędzić z rodziną cały dzień. Są ławki, leżanki, ścieżki spacerowe i rowerowe
Nad zbiornikiem można spędzić z rodziną cały dzień. Są ławki, leżanki, ścieżki spacerowe i rowerowe FB Elżbieta Zakrzewska burmistrz Kowar
Do tej pory turyści wpadali do Kowar, by odwiedzić Park Miniatur Dolnego Śląska oraz Muzeum Sentymentów. Rzadko zatrzymywali się na dłużej. To się powinno zmienić. Kowary pięknieją, coraz tu więcej uroczych zakątków, mostków, ciekawych małych rzeźb oraz ścieżek do spacerowania i jazdy na rowerach. Wkrótce można będzie posiedzieć nad wodą i odpoczywać na drewnianych leżankach, spoglądając na Śnieżkę.

Spis treści

Program „Zielono-niebieskie Kowary”

W Kowarach mieli pomysł, jak zachęcić mieszkańców do oszczędzania wody i równocześnie zmienić wygląd miasta. Projekt nazwali „Zielono-niebieskie Kowary” i dwa lata temu zdobyli na jego realizację 11 mln złotych.
Co zrobili?

  • mieszkańcy zamontowali 340 zbiorników na wodę deszczową
  • powstało 100 ogrodów deszczowych
  • zasadzili 100 róż, kilka tysięcy zielonych roślin i drzew,
  • powstało 6 zielonych przystanków
  • jest kilkanaście zielonych ścian domów
  • są odnowione miejsca przepuszczające wodę
  • nowe chodniki
  • wyremontowano zbiornik retencyjny i urządzono nad nim miejsca do odpoczynku

Zależało nam na takich działaniach, by nie dochodziło więcej do sytuacji, że woda jest mieszkańcom racjonowana – wyjaśniała burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska.

Nawiązywała do sytuacji sprzed kilku lat, gdy na osiedlu Wichrowa Równia zabrakło wody w kranach.

Zbiornik retencyjny - od zarośniętego i zdziczałego po piękne miejsc do wypoczynku

Ratunkiem na brak wody w Kowarach mógłby być zbiornik retencyjny, ale ten, po kowarskiej fabryce dywanów, był zarośnięty i zdziczały. Szukając pieniędzy na remont zbiornika, znaleźli sojusznika w Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja”, a źródło finansowania w funduszach norweskich.

Najważniejszy jest remont zbiornika przepływowego „Kowary” na potoku Bystra. Zwiększyła się jego zdolność retencyjna oraz został zagospodarowany teren wokół. Powstała promenada oraz ścieżki do spacerów. Są drewniane lżanki, z których można podziwiać Śnieżkę. Idalne miejsce na rodzinne spacery.

Zbierają wodę deszczową i urządzają ogrody deszczowe

Kowarzanie włączyli się do tych działań. Urządzili ogrody deszczowe oraz zbierają deszczówkę do zbiorników. Trafiły one do wspólnot mieszkaniowych, szkół i placówek gminnych oraz budynków komunalnych.

Zmiany klimatu widoczne są gołym okiem – wyjaśnia Irena Krukowska – Szopa, z Fundacji „Zielona Akcja

”.

W Karkonoszach możemy oczekiwać braku śniegu, porywistych wiatrów, osuwisk błotnych. Brak wody już jest odczuwalny dla gmin górskich - dodaje.

Czytaj także

Specjalistka podkreśla, że nie odwrócimy tych tendencji, możemy jedynie się dostosować się do zmian klimatu i je łagodzić. Ważna jest także świadomość mieszkańców. Przekonanie ich, że sami mogą wiele zrobić, by nie marnować wody.

Małgorzata Piszczek, architekt krajobrazu, edukatorka ekologiczna wyjaśnia, że w mieście, który już cierpi na niedobór wody, powinno się działać, by zatrzymać ją w krajobrazie, przywracać dobry charakter terenom zielonym, zostawić miejsce dla przyrody w mieście.

Co mogą zrobić mieszkańcy?

Łapać deszczówkę na posesjach, tworzyć ogrody deszczowe, bowiem gdy jest ich dużo, to jest namiastka retencji w krajobrazie – wylicza ekspertka.

Rzeźby na kamieniach i mostki

W Kowarach atrakcją są także rzeźby, które pojawiły się w różnych miejscach miasta. Na kamieniach siedzą żaby, jaszczurki, jeże, sowy i inne zwierzęta. Każde dziecko chce mieć przy nich zdjęcie. Autorem rzeźb jest Maciej Wokan.

Malowniczym tłem do zdjęć są także mostki nad Jedlicą. Są wyremontowane i mają swoich patronów. Są to: młynarz, kowal, piwowar, filcarz, złotnik i ceramik. Kowary zawdzięczają im swoją nazwę "dolnośląskiej Wenecji"

Czytaj także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto