Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KPSW. Studenci opracowali ortezę, która pomoże przy rehabilitacji dłoni (fFILM)

Alina Gierak
KPSW. Studenci II roku kierunku Edukacja Techniczno-Informatyczna, Ewelina Mazurek i Paweł Hryniewiecki, pod kierunkiem dr inż. Tomasz Klekiela, opracowali projekt ortezy dłoni. Dzięki niej pacjent może stać się samodzielny, ponieważ łatwiej będzie mu samodzielnie kontrolować ruchy palców i dłoni. czy wynalazkiem zainteresują się przedsięborcy?

KPSW. Studenci II roku kierunku Edukacja Techniczno-Informatyczna, Ewelina Mazurek i PawełHryniewiecki, pod kierunkiem dr inż. Tomasz Klekiela, opracowali projekt ortezy dłoni. Dzięki niej pacjent może stać się samodzielny, ponieważ łatwiej będzie mu samodzielnie kontrolować ruchy palców i dłoni.

Z założenia orteza ma służyć do wspomagania ruchu palców podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych dla osób po udarze, wylewie czy innym uszkodzeniu mózgu.

- Liczmy, że znajdzie się chętny do uruchomienia produkcji naszej ortezy

- mówi dr inż. Tomasz Klekiela.
Podkreśla, że gdyby tak się stało, urządzenie nie pojawi się szybko na rynku, gdyż jako produkt medyczny wymaga długich badań.
Orteza wspomaga pracę mięśni podczas ćwiczeń, jak i może wspierać pracę dłoni podczas codziennych domowych czynności. Z pomocą aparatu ułatwiony jest proces chwytania przedmiotów osobom z niedowładem dłoni i towarzyszącą im spastycznością mięśni.
Wspomaga pracę palców
Orteza wspomaga wyprost palców jak i całej dłoni za pomocą odpowiednio zaprojektowanych i dobranych dźwigien. Dzięki proponowanemu rozwiązaniu pacjent może pracować całą ręką podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz innych czynności mających na celu poprawę jego jakości życia. Orteza jest w pełni mechaniczna, a jej użytkowanie jest bardzo proste i intuicyjne. Ortezę zaprojektowano tak, by była dopasowana do dłoni, umożliwiając tym samym bezpieczne i komfortowe jej użytkowanie podczas ćwiczeń chwytania i puszczania przedmiotów.
Na podstawie opracowanego projektu orteza została wykonana w technologii druku 3D. Dzięki zastosowaniu tej technologii można było sprawdzić jak założenia projektowe sprawdzają się w praktyce. Model ortezy został tak opracowany by umożliwić jego wydruk. Konstrukcja jest tania, co sprawia, że może być powszechnie zastosowana.
Zobacz inne wynalazki polskich studentów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto