Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krótki rowerowy wypad w Rudawy Janowickie

Lucyna Ferens
Infografika: Maciej Dudzik
Trasa rowerowa krótka, ale bardzo trudna. Poznajemy Sudety Zachodnie, których jedną z największych atrakcji turystycznych są Kolorowe Jeziorka u podnóża Wielkiej Kopy. Zobaczymy również gotycką kaplicę i kościółek z XV wieku

Proponujemy bardzo trudną, ale szalenie malowniczą trasę drogami gruntowymi przez Rudawy Jano-wickie - pasmo górskie położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Na wyprawę powinni zdecydować się jedynie wytrwali i doświadczeni rowerzyści. Trasę ukończą zmęczeni, ale w pełni usatysfakcjonowani.
Niebieski szlak górski Kolorowe Jeziorka jest dobrze oznakowany na całej długości. Trasa nie jest długa, ciągnie się przez 12 km, ale przejazd zajmie nam około 2,5 godziny.

Co warto zobaczyć w Sudetach? Zobacz nasz przewodnik

Jak dojechać
Wyruszamy z Wieściszowic, miasteczka położonego 96 km od Wrocławia i 13 km od Kamiennej Góry. Najwygodniej dojechać tam samochodem, istnieje również możliwość dotarcia autobusem, z przesiadką w Kamiennej Górze. Koszt przejazdu autobusem to około 35 zł. Przewóz roweru autobusem może być utrudniony, ale jeśli wybierzemy się poza godzinami szczytu, nie powinno być z tym problemów.

Miejscem początku i końca wycieczki są Wieściszowice, gdzie stoi gotycka kaplica cmentarna z 1559 roku oraz poewangelicki kościół z 1850 roku.
Wyjeżdżając z Wieściszowic, kierujemy się najpierw wzdłuż drogi wojewódzkiej na południowy zachód. W wyznaczonym przez znaki miejscu zjeżdżamy w stronę Przełęczy Rędzińskiej. Tu czeka nas najtrudniejszy odcinek szlaku, który prowadzi po stromych zboczach i nieco łagodniejszych podjazdach przełęczy znajdującej się na wysokości 727 m n.p.m.

Przygotuj swój rower do wycieczki - PORADNIK

Pokonujemy wzniesienie Stróżnik (808 m n.p.m.) i dojeżdżamy pod Wielką Kopę. Ten czwarty co do wysokości szczyt w Rudawach Janowickich jest doskonałym punktem widokowym, z którego podziwiać możemy krajobraz całego pasma górskiego.

Z Wielkiej Kopy drogą gruntową kierujemy się w stronę Raszowa. W zaniedbanym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z II połowy XV wieku, zlokalizowanym w górnej części wsi, stoją dwa podwójne nagrobki z piaskowca. Spoczywają w nich Schaffgotschowie, niegdyś jeden z najznamienitszych rodów na Śląsku. Warto wiedzieć, że ten rycerski, a potem hrabiowski ród miał rozległe majątki - od Żmigrodu aż po Karkonosze.

Kaplica grobowa powstała w 1527 r. Są w niej skarby renesansowej sztuki nagrobnej. Spoczywają tu Schaffgotschowie: Hans I z żoną Salome i Hans II z żoną Margaret. Polska niezwykła.pl opisuje, że płyty wierzchnie grobowców zdobią piaskowcowe rzeźby zmarłych. Bogato zdobione są także boki sarkofagów. Na ścianach wnętrza kaplicy znajduje się ponadto 13 epitafiów i nagrobek z płaskorzeźbą rycerza w zbroi pochodzące z XVI i XVII w.

Główną atrakcją tego terenu są trzy jeziorka powstałe w wyrobiskach po niemieckich kopalniach głębinowych, w których w XVIII wieku wydobywano piryt - krystaliczny siarczek żelaza. To właśnie złoża żelaza zabarwiły wodę.

W Raszowie znajduje się Błękitne Jeziorko.

Z Raszowa kierujemy się na północ w stronę Wieściszowic. Znajdziemy tam niezwykle malownicze Purpurowe Jeziorko, którego woda zabarwiona jest na krwistoczerwony kolor. Nieco wyżej, w odległości 700 metrów, położone jest Jeziorko Szmaragdowe.

Zamki i pałace Dolnego Śląska - zobacz nasz przewodnik

Na terenie Kolorowych Jeziorek powstała ścieżka dydaktyczna "Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka" stworzona przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum Publicznego w Marciszowie oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Marciszów. Dostarcza ona odwiedzającym to miejsce wielu cennych informacji dotyczących jeziorek, sztolni oraz przyrody wokół nich. Warto wiedzieć, że niegdyś na tym terenie było również Żółte Jeziorko. Znajdowało się ono poniżej Purpurowego Jeziorka. Dziś już nie istnieje. Widoczne jest tylko miejsce, w którym powstało.

Po obejrzeniu jeziorek wracamy łagodniejszym zjazdem do Wieściszowic.

Gdzie zjeść
Po męczącej wyprawie w drodze powrotnej możemy wstąpić na obiad do Kamiennej Góry.
Odpoczniemy przy dobrej kawie lub herbacie w kawiarni Lotos i małej przekąsce za około 10 zł.

Więcej tras rowerowych znajdziesz TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto