Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupujesz duże mieszkanie? Targuj się zażarcie!

Wiktor Sawiuk Aleksandra Chomicka
Warto negocjować cenę mieszkania!
Warto negocjować cenę mieszkania! Shutterstock
Ceny, po jakich zawierane są transakcje na rynku mieszkaniowym potrafią znacząco odbiegać od tego, czego życzyliby sobie sprzedający. 10-procentowe obniżki są niemal normą.

Przedstawimy wyniki kolejnego raportu, który obrazuje skalę przecen na wtórnym rynku nieruchomości. Według autora - Bernarda Waszczyka z Open Finance - warto się targować, bo w skrajnych przypadkach cenę można zbić nawet o jedną czwartą! O tyle potrafią być niższe ceny transakcyjne mieszkań od tych z ofert wystawianych przez sprzedających.

Kupujesz duże mieszkanie? Targuj się zażarcie!

Z największymi różnicami mamy do czynienia - jego zdaniem - w przypadku mieszkań największych, od czterech pokoi wzwyż. W Gdańsku sięgają one, zdaniem analityka Open Finance, nawet 28,7%.

Z kolei najmniej skłonni do negocjacji są sprzedający mieszkania dwu- i trzypokojowe.

- Do takich wniosków skłania analiza przeprowadzona w oparciu o oferty sprzedaży mieszkań zamieszczone w serwisie Domiporta.pl w grudniu ubiegłego roku oraz ceny, po których transakcje zakupu lokali w IV kw. 2011 r. realizowali klienci Open Finance. Pod uwagę wzięliśmy sześć miast: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawę i Wrocław - mówi autor raportu.

- Różnica w poszczególnych segmentach w każdym z miast wygląda inaczej. Na przykład w Łodzi im większe mieszkanie, tym różnica między ceną ofertową a transakcyjną jest większa. W przypadku kawalerek różnica wynosi 1,7%, zaś przy mieszkaniach cztero- i więcej pokojowych - 11%. Ale już w Krakowie jest zupełnie na odwrót, i to w przypadku najmniejszych, jednopokojowych mieszkań, ceny z umów kupna/sprzedaży były średnio o 23,8%. niższe niż te, po jakich sprzedający w tym czasie wystawiali swoje oferty.

Najpopularniejsze lokale trzymają cenę

W przypadku cieszących się największą popularnością lokali dwu- i trzypokojowych (cztery na pięć wszystkich zrealizowanych transakcji) różnice między cenami ofertowymi a transakcyjnymi są najmniejsze. Średnio jest to 8,5%. Mieszkania dwupokojowe we Wrocławiu i Gdańsku były sprzedawane nawet kilkanaście procent poniżej średniej ceny ofertowej właściwej dla tego segmentu. W Łodzi i Poznaniu kupujący mogli się cieszyć uzyskując od 2 do 4 proc. zniżki.

Deweloperzy mają niższe ceny, nie wytargujesz wiele

Na rynku wtórnym różnice między cenami ofertowymi a transakcyjnymi są większe niż na rynku pierwotnym. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że nowe lokale wprowadzane do sprzedaży przez deweloperów, często na wczesnym etapie realizacji, oferowane są z cenami niższymi od tych wystawionych wcześniej - gotowych, lub których realizacja zbliża się ku końcowi. Skłonność sprzedających do dalszych negocjacji jest więc już nieco ograniczona.

Przykładowo, średnia przewaga cen ofertowych nad transakcyjnymi w przypadku mieszkań dwupokojowych na rynku wtórnym wynosiła 12,9%, podczas gdy na rynku pierwotnym było to 4 proc.

Prezentowane dane mogą być szczególnie użyteczne dla tych wszystkich, którzy przymierzają się do zakupu mieszkania. Uzbrojeni w taką wiedzę zyskują lepszą pozycję negocjacyjną.

Specyfika lokalna

Trzeba mieć oczywiście na uwadze, że są to dane uśrednione, zatem nie wszędzie sytuacja wygląda tak samo. Jak wykazują dane z gdańskich agencji nieruchomości - nie zawsze sprawdzają się w nich internetowe wskaźniki. Tam ceny są bowiem z reguły bardziej życzeniowe jak te ustalone ze znającymi realia pośrednikami...

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto