Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laserem w wadę

(maz)
Najczęściej wady wzroku są wywołane problemami z refrakcją, to znaczy sposobem, w jaki promienie świetlne załamują się w oku, by obrazy mogły być przekazywane do mózgu.

Najczęściej wady wzroku są wywołane problemami z refrakcją, to znaczy sposobem, w jaki promienie świetlne załamują się w oku, by obrazy mogły być przekazywane do mózgu.
Na decyzję o laserowej korekcji wzroku wpływa zarówno praca, względy medyczne, jak i kosmetyczne. Bywają sytuacje, gdy okulary utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wykonywanie zawodu. Również przypadki, kiedy ani okulary, ani soczewki kontaktowe nie poprawiają dostatecznie ostrości widzenia, nie należą do rzadkości. I wreszcie na terapię laserową decydują się osoby mające duże wady i pragnące pozbyć się bardzo dużych, ciężkich, niewygodnych i mało estetycznych okularów.

  • Jakie wady wzroku można w ten sposób korygować?
  • Astygmatyzm (do 5 D), krótkowzroczność (do –13 D) i dalekowzroczność (do +5 D). Aby obraz był wyraźny, promienie świetlne powinny być zogniskowane na siatkówce. Zadaniem lasera jest więc spłaszczenie (w przypadku krótkowzroczności) lub uwypuklenie (gdy korekcji wymaga dalekowzroczność) rogówki tak, aby siatkówka mogła „wyłapywać”, czyli skupiać na sobie, wiązkę promieni świetlnych, sprawiając, że widziany obraz będzie ostry. W przypadku astygmatyzmu laser wyrównuje wszelkie nierówności na rogówce.

  • Na czym polega laserowa korekcja wady wzroku?
  • Jest to metoda chirurgiczna, wymagająca bezpośredniej ingerencji w tkanki oka. Na podstawie bardzo precyzyjnej diagnozy wady, przy użyciu programu komputerowego steruje się laserem, określając moc i czas laserowych impulsów. Sam zabieg trwa krótko i jest bezkrwawy. Przeprowadza się go ambulatoryjnie w miejscowym znieczuleniu następującymi metodami:
    LASIK – to najnowszy wynalazek w chirurgii oka. Najpierw za pomocą mikrokeratomu (narzędzia o cieniutkich mikroostrzach) nadcina się i uchyla wierzchnią warstwę rogówki (nadcięta część ma średnicę ok. 8,5 do 9,5 mm). Proces ten przypomina odcinanie czubka jajka. Następnie laser modyfikuje głębokie warstwy rogówki. Miejsce zabiegu przykrywa się odciętym wcześniej płatkiem, który tworzy tzw. klapkę – w ten sposób powstaje naturalny opatrunek. Ostrość widzenia wraca po 24 godzinach. Proces całkowitego gojenia, czyli przyrostu klapki, trwa miesiąc. Ponieważ w przypadku lasik zabieg odbywa się w głębokich warstwach rogówki, metodą tą można korygować większe wady wzroku, nawet od minus 13 D do plus 6 D. Ta metoda pozwala na operowanie obu oczu podczas jednego zabiegu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.
    LASEK – zabieg pozwala na korekcję większych wad wtedy, gdy z różnych powodów nie można wykonać zabiegu typu lasik, np. cienka rogówka. Zabieg polega na czasowym odsunięciu nabłonka z powierzchni rogówki oraz laserowaniu podłoża. Podczas zabiegu płatek zostaje odsunięty tylko na czas laserowania, a po jego zakończeniu zostaje ponownie przyłożony. Po zabiegu konieczne jest noszenie soczewki kontaktowej na oku przez okres ok. 7 dni. Soczewka oraz płatek położony po zabiegu na powierzchni rogówki tworzą opatrunek. Okres gojenia jest dłuższy niż po zabiegu metodą lasik i trwa ok. 7 dni. Po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe.

  • Czy każdy, kto podda się zabiegowi, nie będzie już musiał nosić ani okularów, ani soczewek kontaktowych?
    Największe szanse na całkowite wyleczenie mają pacjenci z wadą do minus 6 D i do plus 3 D. W przypadku większych wad zabieg może nie usunąć ich całkowicie, ale znacząco zmniejszyć, co oznacza, że choć wciąż trzeba nosić okulary, są one znacznie słabsze. Na podstawie badań przeprowadzonych wśród 500 tys. pacjentów stwierdzono, iż u aż 60 proc. laser całkowicie przywrócił ostrość widzenia. U 30 proc. pozostała wada resztkowa (około 1 D). Osoby te używają okularów tylko w niektórych sytuacjach, np. wtedy, gdy prowadzą samochód lub oglądają telewizję. 10 proc. badanych musi nosić szkła korekcyjne, ale znacznie słabsze.

  • Kto może poddać się terapii laserowej?
    Każdy, kto przekroczył 21 rok życia i nie ukończył jeszcze 55 lat. Ograniczeniem jest wielkość wady wzroku: nie może być ona większa niż minus 13 D i plus 6 D. Przeciwwskazaniami do leczenia oczu tą metodą są również: zaćma, jaskra, aktywne zapalne schorzenia oczu, zwyrodnienie siatkówki u cukrzyków, rozrusznik serca, ciąża. Z odpowiedzią negatywną muszą się liczyć także osoby z wadą postępującą – czyli taką, która gwałtownie narasta w ciągu jednego roku przed operacją laserową.


    Ważne

    Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu obraz jest lekko zamazany, lepsza ostrość wraca po 3-4 tygodniach. Jednak wahania ostrości widzenia występują jeszcze do 3 miesięcy. Początkowo po zabiegu mogą pojawić się niegroźne bóle, swędzenie, łzawienie, uczucie obcego ciała w oku lub obrzęk powiek, dlatego przez pierwszy tydzień wskazane jest unikanie jasnego światła, dużego wysiłku fizycznego, lepiej też jest nie prowadzić w tym czasie samochodu. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują po kilku dniach.
    Rekonwalescencja przebiega bez problemów, jeśli przestrzega się zaleceń lekarza. W ciągu pierwszego tygodnia, by uniknąć infekcji, stosuje się antybiotyki oraz sterydowe i niesterydowe leki przeciwzapalne. Przez miesiąc wkrapla się do oczu sztuczne łzy – krople, które nawilżają gałkę oczną.
  • od 7 lat
    Wideo

    21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto