Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laserowa korekcja wzroku –nowa metoda leczenia już dostępna w Domu Lekarskim

Agata Maksymiuk
Laserowa korekcja wad wzroku to dziś najbezpieczniejszy sposób trwałego pozbycia się kłopotów związanych z wadami wzroku. Jedną z nich jest SBK-Lasik, obecnie wdrażany do usług Domu Lekarskiego. Na czym polega zabieg i komu jest dedykowany, opowiada specjalistka chorób oczu dr n med. Małgorzata Kaczmarek.

Czym jest laserowa korekcja wzroku?
- Jest to zabieg operacyjny, który polega na korekcji wad wzroku, zarówno krótkowzroczności, nadwzroczności jak i astygmatyzmu. Można powiedzieć, że w tej chwili jest to najbardziej skuteczna metoda dzięki której pacjenci mogą widzieć doskonale bez okularów i soczewek kontaktowych. Laser modeluje powierzchnię rogówki w taki sposób, aby skorygować niedoskonałości, będące przyczyną zaburzeń ostrości widzenia.

Obecnie Dom Lekarski wdraża nową metodę laserowej korekcji wzroku, na czym polega SBK-Lasik i dlaczego jest lepszy od innych metod?
- Metoda SBK-Lasik to delikatniejsza odmiana metody Lasik. Przy pomocy mikrokeratomu „One Use – Plus SBK” firmy Moria powstaje znacznie cieńszy płatek rogówki około 100 mikronów, podczas gdy w klasycznej metodzie typu Lasik płatek ma grubość około 130 do 180 mikronów. Pozwala to na znaczne zaoszczędzenia tkanki rogówki, co pozwala operować pacjentów z większymi wadami, czy też cieńszymi rogówkami, którzy nie zakwalifikowali się do metody typu Lasik. Istota właściwa rogówki pozostaje gładsza i w lepszej kondycji niż w przypadku Femto Lasik.

Czy zabieg SBK-Lasik jest bolesny?
- SBK-lasik jest bezbolesny, po operacji praktycznie nie występuje łzawienie czy światłowstręt. Do niewątpliwych zalet należy też krótki czas rekonwalescencji. Pacjenci mogą wracać do codziennych zajęć następnego dnia po zabiegu, w tym do prowadzenia środków transportu. Z tego też powodu, metoda ta jest przez nas uznawana za procedurę jednodniową.

Czy każdy może poddać się tej metodzie? Czy są jakieś ograniczenia?
- Zabiegowi laserowej korekcji wzroku mogą poddać się pacjenci, których tryb życia nie naraża płatka rogówki na oderwanie się. Nie zaleca się tego zabiegu osobom pełniącym służby mundurowe czy też uprawiającym sztuki walki lub sporty ekstremalne. Dla tej grupy pacjentów lepsze są procedury powierzchowne, np. EBK. Dzieci nie są poddawane zabiegom laserowej korekcji wzroku do około 21 roku życia, gdyż ich oczy są w fazie wzrostu, a wada się zmienia. Respektowany wiek oscyluje między 21 a 55 rokiem życia. Zdarzają się przypadki, gdy górna granica tego przedziału jest przesuwana, a pacjenci rozumieją problem nabytej starczowzroczności, czyli problemu z widzeniem z bliska.

Czy wszystkie lasery są takie same?
- Nie. Na świecie istnieje ich bardzo wiele. Nasi pacjenci operowani są przy wykorzystaniu sprawdzonego lasera MEL 80 wyprodukowanego prze firmę Carl Zeiss. Jest to bardzo dobry i stabilny aparat, dający dużą precyzję i pewność zarówno dla pacjenta, jak i dla operatora. Obecnie na rynku pojawiają się różne inne lasery, których efekt działania jest tak naprawdę w trakcie badań i doświadczeń. Pacjenci niejednokrotnie łapią się na przysłowiowe nowości, zapominając o tym, że w medycynie zawsze potrzebny jest czas na wieloletnie obserwację, których pozytywny wynik zagwarantuje trwały i pewny efekt pooperacyjny. Zabiegi przeprowadzamy w warunkach szpitalnych, gwarantujących bezpieczeństwo i dobrą opiekę pooperacyjną.

Jaką wadę można usunąć?
- Dalekowzroczność do około +4,0 Dioptrii. Krótkowzroczność do około -10,0 Dioptrii. Astygmatyzm do około -4,0 Dioptrii. Podane dane są jedynie orientacyjne. Szczegółowe badania kwalifikacyjne pozwolą określić, czy zabieg jest bezpieczny i która metoda będzie najbardziej odpowiednia dla danego pacjenta. Tylko indywidualne podejście do każdego pacjenta pozwala zminimalizować ryzyko powikłań i przyczynić się do wspólnego sukcesu pooperacyjnego. Zapraszamy na konsultację.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto