Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Lider dostępności " dla Karkonoskiego Parku Narodowego oraz JSM. Ułatwiają niepełnosprawnym życie i pozwalają spełniać marzenia

Alina Gierak
Alina Gierak
KPN (drugi z prawej dyrektor KPN Andrzej Raj)  otrzymał jedną z głównych nagród w kategorii Przestrzeń Publiczna
KPN (drugi z prawej dyrektor KPN Andrzej Raj) otrzymał jedną z głównych nagród w kategorii Przestrzeń Publiczna KPRP
Nagrody "Lider dostępności" otrzymały Karkonoski Park Narodowy oraz Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa. KPN dostał nagrodę za udostępnienie niepełnosprawnym jedynego w Polsce wysokogórskiego szlaku z Kopy do Domu Śląskiego. JSM została doceniona za udostępnienie niepełnosprawnym wejścia do bloku z lat 80. Celem konkursu jest promowanie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych przyjaznych dla osób z ograniczoną sprawnością. W tym roku przyznano 8 statuetek, 5 wyróżnień i jedno wyróżnienie specjalne.

Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim prezydent Andrzej Duda podkreślił, jak ważna jest idea konkursu. Sprawia on, że Polska staje się państwem prawdziwie nowoczesnym.

Ta urbanistyka i ta architektura jest nie tylko nowoczesna na wskroś w najwyższym tego słowa znaczeniu, odpowiadająca najnowszym światowym trendom designu, ale przede wszystkim jest niesłychanie atrakcyjna, pięknie wygląda, stwarza niezwykła estetykę naszego kraju, podnosi w olbrzymim stopniu także nasz prestiż na świecie

- mówił prezydent RP.

Konkurs "Lider dostępności" jest organizowany od 2016 roku przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich i odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

KPN zdobył jedną z głównych nagród w kategorii Przestrzeń Publiczna.
JSM zdobyła wyróżnienie w kategorii Obiekt Hotelowo -mieszkalny.

Trasę z Kopy do Domu Śląskiego można pokonać na wózku inwalidzkim

"Lider dostępności" dla KPN to nagroda za Trasa Turystyczna od Kopy do Równi pod Śnieżką.
Jest to jedyny w Polsce wysokogórski szlak dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Szlak wznosi się na wysokości powyżej 1400 m n.p.m. i ma długość około 1250 m. Pomysłodawcą szlaku było środowisko zrzeszone w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. Szlak ma wyprofilowany podjazd do schroniska Dom Śląski, który umożliwia przejazd wózkiem. Równocześnie wzdłuż szlaku zamocowano bariery z rur ocynkowanych z podwójnym pochwytem dostosowane wysokością i funkcjonalnością do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Szlak jest dostępny także dzięki utwardzonej i wyrównanej nawierzchni. KPN ocenia, że ze szlaku korzysta rocznie 500 osób. Z wypłaszczonego szlaku z barierką korzystają tłumnie rodziny z dziećmi i osoby starsze, dla których regularny szlak wysokogórski jest przeszkodą nie do pokonania.

JSM przebudowała wejście do bloku

Wielkopłytowy blok 1985 roku wyposażono w nową klatkę schodową i nową kabinę windową dostępną zaraz od wejścia. To chyba jedyny blok wielkopłytowy w Polsce, w którym do windy można wejść/wjechać z poziomu ulicy. Dziś mieszkańcy bloku w większości to osoby starsze, które nie były w stanie pokonać nawet kilku schodów dzielących ich od windy. Nowa kabina windowa z automatycznie otwieranymi drzwiami jest wyposażona w oznakowanie w alfabecie Braille’a i system głosowy wypowiadający numery pięter. (wg portalu niepełnosprawni)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto