Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnicy z Jeleniej Góry wybudują pas startowy

Rałał Święcki
Rafał Święcki
Lotnisko w Jeleniej Górze będzie w końcu miało asfaltowy pas startowy.

Prace sfinansuje dwóch przedsiębiorców, którzy są członkami aeroklubu. Jednak by budowla spełniała lotnicze normy, potrzebna będzie pomoc finansowa miasta. Prezydent Marek Obrębalski deklaruje pomoc w zdobyciu pieniędzy, ale w miejskiej kasie ich nie ma. Chciałby ich poszukać w budżecie państwa. - Jelenia Góra jest zaliczana do miast o niedostatecznym stopniu dostępności do ośrodka wojewódzkiego. Mamy szanse uzyskać pomoc z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - deklaruje prezydent.

Gdy tylko stopnieją śniegi, aeroklub wspólnie z prywatnymi partnerami rozpocznie budowę pasa startowego. Już zaczęto zwozić tłuczeń na podbudowę asfaltowej nawierzchni. Roboty potrwają zaledwie 6 tygodni. Muszą być przeprowadzone w takim ekspresowym tempie, bo inaczej trzeba by na dłużej zamknąć lotnisko.

Jacek Musiał, jego dyrektor, bardzo się cieszy z inicjatywy swoich kolegów. Marzy mu się jednak, by z Jeleniej Góry zrobić mały regionalny port lotniczy, na którym mogłyby lądować nie tylko sportowe awionetki, ale także nieco większe maszyny przewożące do kilkunastu osób. Liczy też, że poprawa infrastruktury sprawi, że w Karkonoszach zechce lądować więcej pilotów. Lotnicza turystyka staje się popularna, a biznesowe podróże niewielkimi samolotami są coraz częstsze. Jeśli port Jelenia Góra chce zaistnieć w lotniczym światku, potrzeba dodatkowych pieniędzy na jego unowocześnienie. Według wyliczeń Jacka Musiała, prywatne fundusze pilotów wystarczą na ułożenie asfaltowego pasa o szerokości 15 metrów i długości 800 metrów.

- Taki pas startowy będzie spełniał swą funkcję i będzie bezpieczny. Jednak, by budowla otrzymała choćby najniższą lotniczą kategorię B1, pas musiałby być szerszy o trzy metry - tłumaczy dyrektor. Aeroklubu nie stać na wyłożenie na inwestycję 200--250 tys. zł. Jeśli dodatkowych funduszy nie będzie do wiosny, aeroklub rozpocznie realizację skromniejszej wersji projektu.

Budowa szerokiego pasa zwiększyłaby szanse Jeleniej Góry na organizację Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostw Świata. Najlepszych pilotów globu moglibyśmy gościć w 2012 roku.
Jeleniogórskie lotnisko jest jednym z najmniejszych w Polsce. Obecnie przyjmuje rocznie tylko kilkadziesiąt małych samolotów z zewnątrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto