Lśniące i nowiutkie wozy strażackie trafiły do OSP. W powiecie jeleniogórskim będzie bezpieczniej

OPRAC.:
Justyna Orlik
Justyna Orlik
Udostępnij:
W ostatnią sobotę odbyły się uroczystości związane z przekazaniem dwóch nowych wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie jeleniogórskim. Zobaczcie, jak było!

Wozy trafiły do Świerzawy

Pierwsza z nich odbyła się w Świerzawie, gdzie, w obecności m. in. senatora RP Krzysztofa Mroza, burmistrza Świerzawy Pawła Kisowskiego oraz zastępcy komendanta powiatowego PSP w Złotoryi st. kpt Marcina Grubczyńskiego odbyło się przekazanie oraz chrzciny nowego ciężkiego wozu ratowniczo-gaśniczego marki Volvo. Matką chrzestną wozu, ochrzczonego imieniem „Wiktor”, została Przewodnicząca Rady Miejskiej w Świerzawie Urszula Zajda. Uroczystości na świerzawskim rynku były poprzedziła uroczysta msza święta odprawioną w kościele pw. św. Józefa Opiekuna Zbawiciela.

Nowy wóz dla OSP w Świerzawie został zakupiony za kwotę 1 049 928,00 zł. Źródłem finansowania zakupu pojazdu były środki Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (229 000 zł), Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (204 000 zł), wpływy z zakładów ubezpieczeniowych (100 000 zł) oraz środki z budżetu Miasta i Gminy Świerzawa (516 928 zł). Swój wkład w wyposażenie wniosło także Nadleśnictwo Złotoryja.

Pojazd, który strażacy ze Świerzawy użytkują już od początku tego roku to Volvo FMX 430 6x6 z zabudową wykonaną przez BOCAR sp. z o.o. produkcja nadwozi specjalistycznych. Posiada on na wyposażeniu zbiornik wody o pojemności 8,9 tysięcy litrów, zbiornik środka pianotwórczego na 1000 litrów, autopompę o wydajności 6500 l/min, działko wodno-pianowe DWP 32, linię szybkiego natarcia, armaturę wodno-pianową i inny sprzęt niezbędny podczas działań. Z uwagi na duże oddalenie jednostki OSP w Świerzawie od jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Złotoryi i Jeleniej Górze świerzawscy ochotnicy są jedną z najczęściej dysponowanych jednostek OSP na Dolnym Śląsku.

Radomice też mają nowy pojazd

Tego samego dnia przekazanie nowego wozu odbyło się także w Radomicach w gminie Wleń, gdzie uroczystość połączono z gminnymi obchodami Święta Strażaka. W uroczystościach udział wzięli poseł na Sejm RP Szymon Pogoda, senator RP Krzysztof Mróz, dyrektor biura senatorskiego senatora RP Rafała Ślusarza Urszula Maga oraz komendant Komendy Powiatowej PSP w Lwówku Śląskim bryg. Mariusz Mróz.

Ochotnicy z Radomic do swojej dyspozycji otrzymali średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Zakup został sfinansowany w całości ze środków Gminy Wleń, które samorząd otrzymał od rządu w ramach konkursu „Rosnąca odporność”, premiującego gminy, które osiągnęły najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia.

- To już kolejne nowe wozy w naszym regionie. Rząd dostrzega potrzebę dofinansowania modernizacji sprzętu dla ochotników, którzy dzięki swojej pasji i zaangażowaniu zapewniają bezpieczeństwo w mniejszych miejscowościach i odciążają Państwową Straż Pożarną. Bardzo to doceniamy, stąd nie tylko nowy sprzęt, ale także tegoroczne zmiany w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych, w której wprowadziliśmy m. in. dodatek do emerytur dla druhów i druhen z OSP. – powiedział obecny na uroczystościach senator Krzysztof Mróz.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie