Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ma być taniej

Rafał Święcki
– Włożyłam w remont mieszkania ponad 40 tys. zł. Chciałabym je wykupić, ale teraz nie stać mnie na to – mówi Magdalena Bułgajewska z Jeleniej Góry z synem Mateuszem. Fot. MARCIN OLIVA SOTO
– Włożyłam w remont mieszkania ponad 40 tys. zł. Chciałabym je wykupić, ale teraz nie stać mnie na to – mówi Magdalena Bułgajewska z Jeleniej Góry z synem Mateuszem. Fot. MARCIN OLIVA SOTO
Pół tysiąca ludzi złożyło wnioski o wykup mieszkań komunalnych Jest duża szansa, że mieszkańcy zapłacą mniej za wykup mieszkań od miasta.To efekt orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Skargę na ...

Pół tysiąca ludzi złożyło wnioski o wykup mieszkań komunalnych
Jest duża szansa, że mieszkańcy zapłacą mniej za wykup mieszkań od miasta.To efekt orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Skargę na urząd miejski do WSA złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Uznał, że urzędnicy błędnie
interpretują prawo, bo sprzedają lokatorom oddzielnie mieszkania i grunt pod budynkiem.

Skarga na urząd

Uchwała rady miejskiej z marca 2003 roku zezwala na kupno mieszkania komunalnego, zbudowanego przed 1989 rokiem, za 1 procent wartości.
Urzędnicy przyznają 99-procentową bonifikatę jedynie na lokal. Za użytkowanie wieczyste gruntu najemca musi zapłacić 15 proc. i później co roku przez 99 lat płaci jeden procent wartości.
WSA stwierdził, że urząd miejski nie złamał prawa. W Jeleniej Górze nie sprzedawano bowiem gruntu pod nieruchomościami na własność (tak jak mieszkań), lecz jedynie oddawano je w użytkowanie wieczyste. Dlatego cena lokalu mogła być ustalana według innych zasad. Gdyby jedno i drugie sprzedawane było na własność, bonifikaty musiałyby być takie same.

Za drogo

Miastu zależy, by ludzie wykupywali mieszkania, bo nie chce ponosić kosztów remontów domów. Prywatyzacja mieszkań idzie jednak powoli, gdyż opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu są znacznie wyższe od ceny za mieszkanie. Ich dokładna wysokość zależy od położenia działki i jej wielkości. Sięgają kilku tysięcy złotych.
Z powodu tak wysokich kosztów na wykup nie zdecydowała się na razie Magdalena Bułgajewska. Niedawno skończyła kosztowy remont. W mieszkanie komunalne włożyła ponad 40 tys. złotych.
– Chciałabym wykupić swoje mieszkanie, ale na razie się z tym wstrzymam. Jest za drogo – tłumaczy.

Pół tysiąca wniosków

Jeszcze w tym roku ceny wykupu mogą się jednak zmienić. Prezydent opracowuje projekt uchwały, która umożliwi wykup gruntu pod nieruchomościami na własność. Mieszkańcy będą mieli prawo wyboru. Z której możliwości będą chcieli skorzystać? – nie ma wątpliwości. Wykup na własność będzie tańszy – za 1 proc. wartości.
– Rada miejska zajmie się pracą nad tą uchwalą w pierwszym kwartale tego roku – obiecuje Józef Sarzyński, zastępca prezydenta miasta.
Tanio ziemi nie będą mogli jednak kupić lokatorzy domów, w których sprzedano już mieszkania z prawem do użytkowania wieczystego gruntów.
– W jednym budynku mogą być stosowane dwie formy sprzedaży – tłumaczy zastępca prezydenta.
Od 2000 roku w Jeleniej Górze sprzedano lokatorom ponad 3100 mieszkań. W urzędzie czeka teraz ok. 500 wniosków o wykup. •

Jak sprzedawano

Obecnie w Jeleniej Górze znajduje się ponad 11 tysięcy mieszkań komunalnych.
Gmina zaczęła je wyprzedawać po obniżonych cenach w sierpniu 1999 roku. Wówczas zaczęła obowiązywać uchwała, dzięki której najemcy mogli kupić swój lokal z 50-proc. zniżką, jeśli zostały sprzedane wszystkie mieszkania w budynku. 45-proc. bonifikatę można było uzyskać po sprzedaży ponad połowy mieszkań w budynku. 40 proc. zniżki nabywcy otrzymywali w pozostałych przypadkach.
W czerwcu 2000 roku weszła w życie uchwała, zezwalająca na zakup mieszkań za 10 procent wartości. Przepis zezwalał także na wykup mieszkania za 5 procent, ale pod warunkiem sprzedaży wszystkich mieszkań w budynku, co w praktyce zdarzało się niezwykle rzadko. Od marca 2003 roku mieszkania można kupować za 1 proc. wartości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto