Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mała Wielkanoc. Kiermasze 11 i 12 kwietnia

Alina Gierak
polskapresse
Mała Wielkanoc. Dziś i jutro (11 i 12 kwietnia) obchodzona będzie Mała Wielkanoc. Komu było za mało świątecznych klimatów i ma ochotę na spróbowanie lokalnych potraw oraz posłuchanie zespołów ludowych, może wybrać się 11 i 12 kwietnia do Karpacza, Lubawki lub Pieńska.

Mała Wielkanoc jest w polskiej kulturze ludowej obchodzona tydzień po świętach wielkanocnych. Wówczas rodzina spotykała się ponownie przy wielkanocnym stole, nie powtarzając jedynie dzielenia się jajkiem. Do tych tradycji nawiązują 11 i 12 kwietnia w naszym regionie.
Wielkanocne klimaty w Muzeum Zabawek
W Karpaczu 12 kwietnia od godz. 11 do 18 w salach Muzeum Zabawek zagoszczą przysmaki wielkanocne sporządzone według receptur zespołów wiejskich z Dolnego Śląska oraz Niemiec. Artyści przypomną techniki wyrobu palm. Usłyszymy także pieśni obrzędowe, które powinny przyspieszyć nadejście wiosny. Gościem specjalnym będzie zespół górali czaderskich Pojana z Piławy Dolnej. Jurorzy wybiorą najsmaczniejszą potrawę. Kto przyjedzie, będzie mógł posmakować serów, chlebów, ciast oraz wędlin lokalnych wytwórców. Takich przysmaków nie kupicie w sklepach. Małą Wielkanoc przygotowała Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór oraz samorząd.
Smacznie i ludowo w Lubawce oraz Pieńsku
11 kwietnia w Domu Kultury w Lubawce po raz trzydziesty pierwszy odbędzie się konkurs na Tradycyjne Potrawy Wielkanocne „MAŁA WIELKANOC”. Swoje prezentacje kulinarne, a także wokalne, przedstawią zespoły folklorystyczne z terenu Dolnego Śląska. Stoły wielkanocne ze zwyczajowymi święconkami oceniać będzie jury złożone z e
Także w Pieńsku w weekend możecie skosztować ludowych przysmaków. 11 kwietnia o godz. 15 w sali widowiskowej przy ul. Świerczewskiego
odbędzie się Mała Wielkanoc na Styku Czterech Kultur. Przewidziane są prezentacje artystyczne, degustacja potraw oraz konkurs na najpyszniejsze ciasto wielkanocne. Wystawcy będą z Polski, Niemiec i Czech.
Wstęp na wszystkie jarmarki jest bezpłatny.
Ożywa tradycja Małej Wielkanocy
Inicjatywa organizacji wielkanocnych spotkań zespołów folklorystycznych ma długą tradycję na Dolnym Śląsku. Dzięki nim udało się ocalić przed zapomnieniem wiele dawnych pieśni wykonywanych z okazji Wielkanocy, a także przypomnieć szereg zwyczajów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto