Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsjańskie spodki wpisane na listę zabytków. Czekają na remont [GALERIA]

Paulina Gadomska
Obserwatorium zlokalizowane na Śnieżce robi ogromne wrażenie na turystach z całego świata. Teraz budynek wysokogórskiego obserwatorium meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa położony na szczycie góry Śnieżka został wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. Czeka je remont, aby stać się obiektem na miarę XXI wieku.

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu obserwatorium zlokalizowanego na szczycie Śnieżki do rejestru zabytków. Jako dzieło architektury współczesnej o wysokich wartościach historycznych, artystycznych i naukowych z pewnością na to zasługuje. Sam kształt budowli zwraca uwagę turystów, którzy porównują obiekt do UFO.

- Zasugerowały mnie charakterystyczne dla Karkonoszy grupy skalne uformowane erozją. Ze spiętrzeń eliptycznych głazów zapożyczyłem przyszły kształt obiektu. W grę wchodził też aspekt aerodynamiczny, dominujący przy konstrukcji samolotów, o których jako zamiłowany szybownik wiele się naczytałem- opowiadał Witold Lipiński, jeden z twórców projektu, w wywiadzie dla Marii Jarmolukowej. - Z uwagi na wiejące na Śnieżce silne wiatry taką opływową, aerodynamiczną sylwetkę dyktowała nie tylko troska o trwałość budowli, ale i o potrzeby, wynikające z zadań obserwatorium.

Remont obiektu na miarę XXI wieku

Znajdujące się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW‑PIB Śnieżka od września 2019 roku jest w trakcie prac rekonstrukcyjno- remontowych. Jak zapewnia IMGW-PIB obserwatorium na Śnieżce stanie się obiektem na miarę XXI wieku.

Ten znany wszystkim obiekt naukowy służy do obserwacji meteorologicznych. Dyrekcja IMGW-PIB zdecydowała latem 2019 roku, że jego dolny dysk zostanie przystosowany do potrzeb turystycznych.

- Ma być to miejsce, gdzie turyści będą mogli odpocząć, skorzystać z gastronomii i zapoznać się z ciekawostkami meteorologicznymi. Proces rewitalizacji rozpoczął się jesienią ubiegłego roku, a wyłonienie wykonawcy projektu i prac budowlanych planowane było już na wiosnę tego roku- informuje biuro prasowe IMGW- PIB.

Cały proces został wydłużony. Powodem było właśnie wpisanie Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego Śnieżka na listę obiektów prawnie chronionych.

- Zakładając optymistyczny rozwój wydarzeń projekt, z uwzględnieniem ewentualnych uwag konserwatora, powstanie latem. Następnie uruchomiona zostanie, poprzez zamówienia publiczne, ścieżka wyboru wykonawcy. Spodziewać możemy się zatem, że prace modernizacyjne uruchomione zostaną wczesną wiosną 2021 roku, a ich zakończenie to początek 2022 roku- informuje IMGW- PIB.

Obiekt zamknięty dla turystów

Budowa Marsjańskich Spodków na Śnieżce ruszyła w 1966 roku i trwała osiem lat. W marcu 2009 roku doszło do katastrofy. Pracownicy obserwatorium zauważyli pękniętą ścianę oraz wybrzuszenie podłogi. Z obiektu wszyscy zostali ewakuowani. Kilka dni później część górnego dysku zawaliła się. Szybkie działania IMGW pozwoliły na wzmocnienie i naprawę konstrukcji tego elementu. Następnie wzmocniono i przebudowano środkowy spodek. Na rewitalizację czekał już jedynie najniżej położony dysk. Zanim do niej doszło, obiekt został całkowicie zamknięty dla piechurów. Od pięciu lat turyści wybierający się na najwyższy szczyt Karkonoszy, mogą zapomnieć o wejściu do obserwatorium. Nie można w nim schronić się przed wiatrem, skorzystać z toalety czy z bufetu.

Obserwatorium meterologiczne na szczycie Śnieżki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie. Marsjańskie talerze, kosmiczne spodki, statek kosmiczny- od początku powstania oryginalnego obiektu kojarzony był z kosmosem. Już od 46 lat góruje na najwyższym szczycie Karkonoszy. Zobacz jak powstawała ta niesamowita budowla!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto