Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miedzianka w Muzeum Miedzi w Legnicy

RS
Niewielka podjeleniogórska wieś Miedzianka w gminie Janowice Wielkie ma ponad 700 lat. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z dokumentu sporządzonego na początku XII wieku. W rocznicę tego zdarzenia w legnickim muzeum miedzi zorganizowano wystawę poświęconą tej górniczej miejscowości.

Ekspozycję będzie ją można zobaczyć do połowy stycznia. Zgromadzono na niej zdjęcia, mapy, dokumenty, butelki i kapsle z dawnego browaru i fragmenty nieistniejącego dziś pałacu.
Istnienie Miedzianki po raz pierwszy odnotowano w dokumencie z 1311 r. Jest w nim mowa o istniejącej na tych terenach kopalni miedzi. Historycy uznają, że jest to najstarsza informacja o górnictwie tego kruszcu na terenie Polski.
Miedzianka od XIV w. była jednym z głównych dolnośląskich ośrodków górniczo-hutniczych. W roku 1519 uzyskała przywileje miejskie oraz status wolnego miasta górniczego.
Ostatnią działającą kopalnię miedzi - szyb eksploatacyjny „Adler” zamknięto w 1927 roku. Już od połowy wieku XIX Miedzianka zaczęła egzystować jako miejscowość wypoczynkowa. W istniał to znany browar produkujący piwo Kupferberger Gold (Złoto Miedzianki).
Po przejęciu jej przez administrację polską w 1945 roku miejscowość utraciła prawa miejskie. Zaczęto tu wówczas rabunkowe wydobycie rud uranu. Doprowadziło to do prawie całkowitego zniszczenia Miedzianki. Po zwartym rynku pozostała tylko jeden budynek dawnej gospody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto