Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsca przyjazne dzieciom to te, które wspierają ich rozwój oraz kreatywność

Temat Tygodnia
Wybierajmy takie zajęcia dla dzieci, które dobrze wpłyną na ich rozwój.
Wybierajmy takie zajęcia dla dzieci, które dobrze wpłyną na ich rozwój. 123 RF
Rozwój dziecka to temat bardzo ważny dla każdego rodzica. Wybór właściwej ścieżki edukacyjnej naszej pociechy wpłynie na jej rozwój społeczny, emocjonalny, intelektualny, językowy, a także motoryczny. Jak bawić się z dzieckiem i na jakie zajęcia dodatkowe postawić, by rozwijało się ono prawidłowo, a jednocześnie rozwijało swoją kreatywność i poszerzało swoje horyzonty? Mamy dla was sporą dawkę ważnych wskazówek w pigułce – jeśli jesteś rodzicem, musisz je poznać.

Zajęcia terapeutyczne i sensoryczne

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o wpływie zajęć i zabaw sensorycznych na rozwój dzieci. Czym są i na czym one polegają? Zajęcia sensoryczne w dużym skrócie uczą dziecko odpowiedniego reagowania na bodźce zewnętrzne oraz wrażenia zmysłowe. W czasie takich działań dzieci poprzez zabawę uczą się, jak porządkować i organizować bodźce docierające do niego za pośrednictwem różnych bodźców.

Terapia sensoryczna przede wszystkim ma pomóc dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej, jednak zabawy, które angażują wiele zmysłów, pomagają również w harmonijnym rozwoju dzieci zdrowych. Ćwiczenia sensoryczne pozwalają dzieciom na poznawanie świata za pomocą zmysłów: dotyku, wzroku, słuchu, węchu i smaku. Dlaczego jest to tak ważne? Zmysły nieustannie przekazują tysiące informacji do dziecięcego mózgu, a tam są porządkowane i przetwarzane w celu wywołania adekwatnej reakcji organizmu dziecka. Za sprawą zabaw sensorycznych pobudzane są nerwy odpowiedzialne za przekazywanie bodźców do mózgu. To umożliwia tworzenie właściwych połączeń i prawidłowe funkcjonowanie.

Integracja sensoryczna zapewnia właściwy rozwój intelektualny, ruchowy oraz emocjonalno -społeczny. Stymuluje percepcję wzrokową i słuchową, rozwija umiejętności motoryczne. Wspomaga również rozwój mowy i usprawnia komunikację dziecka. Dodatkowym bonusem jest rozwijanie zainteresowania światem oraz kreatywności naszej pociechy.

Form terapii wspierających rozwój maluchów jest naprawdę wiele. Jedną z nich jest też arteteapia sensoryczno – motoryczna, która koncentruje się na potrzebach dziecka, przez co wspiera też jego rozwój. W czasie tych zajęć usprawniana jest motoryka dzieci, napięcie mięśniowe, stymulacji poddawane są wszystkie zmysły i wspierany jest rozwój mowy, a także koordynacja wzrokowo – ruchowa. Ponadto rozwijana jest wyobraźnia maluszków – bez względu na ich wiek, czy też dysfunkcje z jakimi się mierzą.

Języków obcych uczmy dzieci już od pierwszych miesięcy ich życia!

Znajomość języków obcych jest nie do przecenienia, dlatego też warto ich naukę rozpocząć jak najwcześniej. Małe dzieci uczą się chętnie, a ich umysły są chłonne – tak samo na naukę słów, jak i gramatyki. Co więcej, fachowcy podkreślają, że im wcześniej dziecko poznaje język obcy, tym ma większą szansę na opanowanie właściwego akcentu. Dlatego też coraz popularniejsze stają się kluby maluchów prowadzące takie zajęcia oraz placówki dwujęzyczne.

Korzyści płynących z postawienia na edukację dwujęzyczną dzieci jest naprawdę wiele, są to m.in.: większa kreatywność, elastyczność i większy zasób słów, wspieranie rozwoju myślenia abstrakcyjnego, znajomość dwóch języków poprawia koncentrację. Ponadto dzieci dwujęzyczne szybciej uczą się kolejnych języków obcych.

Kiedy rozpocząć naukę języka obcego? Tu nie ma konkretnej granicy – im szybciej, tym lepiej. Do dziecka już od pierwszych dni życia można mówić w dwóch językach, śpiewać mu zagraniczne kołysanki itp. Rodzic może wykorzystywać materiały multimedialne i codzienne sytuacje do uczenia dzieci melodii obcego języka oraz słówek.
Gdy dziecko mierzy się z problemami, wybieraj placówki terapeutyczne

Placówki terapeutyczne dają możliwość pracy z dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych. To właśnie w takich miejscach nie tylko integrują się z rówieśnikami, bawią się, ale też realizują dostosowany dla nich indywidualny plan terapeutyczny. W czasie takich zajęć wspomagany jest ich rozwój w sferze emocjonalnej, poznawczej oraz społecznej. Fachowe placówki, zatrudniające wykwalifikowanych terapeutów pracują z dziećmi, wykorzystując w czasie zajęć liczne terapie oraz metody.

Fizjoterapia i terapia logopedyczna też są ważne

Rozwój dziecka należy rozwijać jak najwcześniej. Gdy dziecku zagraża niepełnosprawność lub jest nią dotknięte, reagujmy jak najszybciej. Niektóre z placówek realizują programy oparte nie tylko o terapie psychologiczne oraz pedagogiczne, ale też logopedyczne/neurologopedyczne, a także fizjoterapeutyczne. Im wcześniej takie terapie wprowadzimy do życia naszej pociechy, tym lepszy będzie jej rozwój psychoruchowy, społeczny i emocjonalny, poprawimy jej stan zdrowia, usprawnimy jej funkcjonowanie w otoczeniu i zminimalizujemy skutki niepełnosprawności.

Coraz większą świadomość mamy też na temat fizjoterapii dzieci. Na wizytę u fizjoterapeutów warto umawiać się już wtedy, gdy nasza pociecha jest jeszcze niemowlakiem – fizjoterapeuta pomoże takiemu maluszkowi w uporaniu się z wieloma dolegliwościami, o których z wiadomych przyczyn, nasza pociecha sama nam nie powie.

Gdy dziecko staje się coraz większe – kontrolujmy jego postawę, sposób chodzenia, poruszania się, patrzmy czy zaczyna raczkować w odpowiednim momencie. Jeśli cokolwiek budzi nasz niepokój – udajmy się po poradę do fachowca. Ponadto: warto starsze dziecko zapisać na zajęcia korekcyjne. Prawidłowa postawa ciała jest niezwykle ważna!

Ruch to zdrowie, pamiętaj!

Koncentrujmy się też na tym, by nasze dzieci miały jak najwięcej ruchu. Jeżeli nie zdecydowaliśmy się jeszcze na jakąś sekcję sportową albo dziecko na razie nie przejawia chęci podjęcia się uczestnictwa w zajęciach sportowych, stawiajmy na ruch poprzez zabawę. W jaki sposób? Podstawa to rower, rolki, czy wrotki. Jednak wyjątkową i trafioną dla wszystkich maluchów aktywnością będzie wyjście do parku trampolin. Zabawa będzie świetna, a i ruchu naszemu maluchowi w takim miejscu brakować nie będzie. W ten sposób dziecko pobudzi do aktywności bardzo wiele partii mięśni, będzie uczyć się utrzymywania równowagi i stabilności.

Edukacja przez zabawę. Rozwijajmy kreatywność

Na rozwój dziecka wpływa nie tylko czas spędzony w placówkach, ale i aktywności, jak i zajęcia pozalekcyjne. Jak zaplanować czas wolny dziecka, by dać mu szansę na rozwój swoich pasji, ale i na kreatywną zabawę? Wraz z pociechą wybierzcie się na poszukiwanie wyjątkowego hobby.

Jedną z aktywności, które uwielbia niemal, każde dziecko są zajęcia plastyczne i artystyczne, które są świetną okazją do wyrażenia emocji, a dla niektórych rozrabiaków okazją do nauki cierpliwości i precyzji.
Wiele klubów dziecięcych prowadzi szereg kreatywnych zajęć. Dzieci mogą uczestniczyć w nich m.in. w zajęciach teatralnych, czy kulinarnych. Prowadzone są też minilaboratoria – zabawa w młodego naukowca rozwija wyobraźnie oraz wiedzę w zakresie chemii i fizyki, a przeprowadzenie prostych eksperymentów daje też wiele zabawy.

Warto rozważyć też zajęcia komputerowe – z programowania, grafiki, czy robotyki. Dla dzieci, które lubią nowoczesne technologie, będą niezwykle ciekawe, a jednocześnie stanowić będą dobrą bazę do rozwijania swoich informatycznych umiejętności w przyszłości – praca w IT uchodzi za jedną z lepiej płatnych. Poza tym w dzisiejszych realiach sprawne poruszanie się po cyberprzestrzeni jest jak najbardziej wskazane.

Jak wybrać dobre przedszkole?

Wybór odpowiedniego przedszkola nie jest łatwy. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy od tego miejsca – edukacji ogólnorozwojowej, integracji społecznej, edukacji muzycznej, sportowej czy plastycznej?

Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole? Na jadłospis i podejście personelu do kwestii zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa w przedszkolu, liczebność grup oraz ilość przypadających opiekunów, jak wygląda adaptacja, formę komunikacji przedszkola z rodzicami, lokalizację placówki, a także ofertę zajęć dodatkowych.

Nieobojętne są też wartości, jakimi kieruje się wybrana placówka. Ważna jest współpraca przedszkola z rodzicami. Nie wystarczają już tradycyjne zajęcia edukacyjne. Liczy się optymalny rozwój, nauka języków i wykorzystanie pełni możliwości. Rodzice wiedzą, ze warto zadbać o urozmaicone zajęcia sportowe, naukę języków i rozwijanie zainteresowań. Wysoce oceniane są programy autorskie (profil: artystyczny, muzyczny, językowy, sportowy).

Gdy dziecko boryka się z problemami ze słuchem

Porblemy ze słuchem ma coraz więcej osób - również dzieci. Gdy nasza pociecha boryka się z wadą słuchu, jest osobą niedosłyszącą, powinna jak najszybcie trafić pod skrzydła specjalistów, którzy otwoarzą prze nią drzwi na świat, a jednocześnie otoczą wsparciem całą rodzinę.

Problemy ze słuchem, to też proeblmy z komunikacją, a te mogą być wykluczać nas ze społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest działanie - im szybciej zanczniemy działać, tym lepiej.

Działają miejsca, które stwarzają niedosłyszącym dzieciom właściwe warunki do dalszego rozwoju, pokażują im, czym jest edukacja, kultura, a także rynek pracy. Przy właściwym wsparciu specjalistów dziecko z problemami ze słuchem i komunikacją odnajdzie się we współczesnym świecie, będzie cieszyć się życiem, rozwijać i usamodzielniać, by w przyszłości móc chociażby podjąć zatrudnienie.

Wielka moc hipoterapii

Zwierzęta to nasi przyjaciele, którzy wspierają także nasz rozwój, poprawiają samopoczucie i pomagają w walce z wieloma dysfunkcjami. Tu warto wspomnieć o hipoterapii, dzięki której dzieci łatwiej pokonują lęki, budują więzi, wyrażają swoje emocje i komunikują się ze światem. Dzięki terapii wiele dzieci z niepełnosprawnościami ma szansę się usamodzielnić.

Hipoterapia to metoda rehabilitacji ruchowej przy udziale konia. Skorzystać z niej mogą m.in. dzieci chore na autyzm. Osoby z tym zaburzeniem potrafią odnaleźć wspólny język ze zwierzętami, które w pewien sposób wykazują wiele podobieństw w sposobie reagowania na bodźce. Dzięki otworzeniu takiego kanału porozumiewania się mali pacjenci często wychodzą ze świata własnych przeżyć i zaczynają czynić postępy w kwestii komunikacji i wyrażania własnych uczuć.

Jazda na koniu może pomóc również dzieciom samodzielnie chodzącym, jednak o nieprawidłowym sposobie poruszania się. Przyjęcie odpowiedniej postawy podczas siedzenia na koniu wymaga zaangażowania głębokich mięśni brzucha oraz mięśni przykręgosłupowych, które są mobilizowane w sposób automatyczny. Podobne zalety ma hipoterapia w przypadku dzieci niechodzących. Hipoterapia może być ponadto pomocna w przypadku dzieci z zespołem Downa, ze stwardnieniem rozsianym, z neuropatią, z porażeniem mózgowym, ze skoliozą, po amputacjach, z upośledzeniem umysłowym dowolnego stopnia i wielu innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miejsca przyjazne dzieciom to te, które wspierają ich rozwój oraz kreatywność - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto