Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Zabrza wrócili z Holandii bez pieniędzy i prawa do zasiłku

Beata Sypuła
Polacy zatrudnieni w jednym z holenderskich przedsiębiorstw
Polacy zatrudnieni w jednym z holenderskich przedsiębiorstw Beata Sypuła
Wróciliśmy z pracy za granicą i nie mamy niczego: pracy, prawa do zasiłku, żadnej zapomogi. Nie wiemy, co robić i gdzie szukać pomocy - alarmuje para młodych zabrzan, powracających po nieudanych saksach w Holandii do rodzinnego domu.

Takich osób będzie przybywało w związku z powiększającym się kryzysem gospodarczym w Europie oraz przymykaniem bram dla cudzoziemców poszukujących pracy. Wielu powracających nie może dostać zasiłku, bo nie spełnili formalnych wymogów. Tracą go także wskutek nieprzestrzegania reguł.
Elżbieta i Damian pracowali w Holandii zaledwie 3 miesiące. Pojechali tam, by zarobić na wykupienie mieszkania w Zabrzu. Są młodą parą na dorobku.

- Miesięcznie byliśmy w stanie odkładać nawet 500 euro - mówi Damian. - Niestety, wszystko, co zaoszczędziliśmy, straciliśmy. Przez dwa miesiące, nim wróciliśmy do Polski, byliśmy bez pracy i musieliśmy za coś żyć.

Na co mogą liczyć w rodzinnym mieście? Każde z nich otrzyma zasiłek dla bezrobotnych, ale wymagane jest uzyskanie do nie-go prawa w kraju, w którym pracowali. Jeśli więc ostatnio byli zatrudnieni w Holandii, wymagane jest uzyskanie właśnie tam prawa do zasiłku, który następnie jest transferowany do Polski.

- Zasiłek transferowy jest wypłacany bezrobotnemu bezpośrednio przez instytucję, która świadczenie przyznała, a nie przez instytucję państwa, w którym poszukuje pracy - tłumaczy zasady Aleksandra Skalec, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Nasze urzędy pracy, w których rejestruje się bezrobotny wracający z saksów, tylko przelewają zasiłek na jego konto. Holandia musi przyznać zasiłek Elżbiecie i Damianowi i przelewa go do Polski na ich konto - za pośrednictwem urzędu pracy, gdzie zarejestrowali się jako bezrobotni. Otrzymają pieniądze, lecz pod pewnymi warunkami. Muszą zarejestrować się w Polsce jako osoby poszukujące pracy w ciągu 7 dni od dnia wyjazdu z innego kraju.

- W okresie transferu poszukujący pracy ma obowiązek podporządkować się kontroli instytucji ds. zatrudnienia i respekto-wać warunki określone przez ustawodawstwo danego kraju wobec bezrobotnych - podkreśla Aleksandra Skalec z WUP.

Oznacza to, że jeśli Elżbieta lub Damian nie będą uchwytni dla kontrolerów, bo np. zatrudnią się "na czarno" lub złamią przepisy obowiązujące bezrobotnych w Holandii, to stracą prawo do zasiłku, a to się nie opłaca.

Godny zasiłek

Transfer zasiłku dla bez-robotnych w ramach państw Unii Europejskiej pozwala godnie w Polsce żyć, bo jest znacznie wyższy niż nasz. Bezrobotny otrzymuje go wstępnie na poszukiwanie pracy przez 3 miesiące.

- Wypłatę zasiłku można przedłużyć o kolejne 3 miesiące za zgodą instytucji właściwej dla danej osoby zatrudnionej za granicą - podpowiada Aleksandra Skalec, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Jak uzyskać zasiłek z zagranicy

Procedura transferu:

1. Zarejestruj się jako bezrobotny w urzędzie pracy w kraju UE, gdzie pracowałeś.
2. Nabądź prawo do zasiłku.
3. Po upływie 4 tygodni od dnia rejestracji, złóż wniosek o wydanie formularza U2.
Pamiętaj!
Wskaż konkretną datę, od której ma się zacząć transfer zasiłku!
4. Udaj się do Polski (lub innego państwa członkowskiego UE) z dokumentem U2 i w ciągu 7 dni (łącznie z dniem wyjazdu) zarejestruj się we właściwym powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy i poszukuj jej przez okres transferu.
Zarejestruj się - nawet jeśli nie masz U2. Dokument ten może z pewnym opóźnieniem dotrzeć na Twój adres domowy. Po otrzymaniu przekaż U2 do Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
5. Niezwłocznie przekaż tam następujące dokumenty:
zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy o rejestracji,
dokument U2
lub samo zaświadczenie.
6. Wypłatą zasiłku zajmie się urząd pracy - raz w miesiącu pieniądze będą trafiały na Twoje konto.
7. Po zakończonym transferze, gdy nie uda Ci się znaleźć pracy, możesz kontynuować pobieranie zasiłku z państwa, które świadczenie przyznało.

Jaka jest wysokość zasiłku

Katarzyna Maziak, członek zarządu Euro-Tax.pl SA

Wysokość świadczeń socjalnych oraz kryteria decydujące o zakwalifikowaniu do programu, regulowane są przez przepisy danego kraju. Niektóre z krajów UE podchodzą do zagranicznych pracowników bardzo liberalnie, uznając rynek pracy UE jako wspólny.

Z kolei inne bardziej restrykcyjnie kontrolują wydatki na świadczenia socjalne, wprowadzając wiele ograniczeń, np. dotyczących miejsca zamieszkania odbiorcy dodatków oraz dziecka. Jednymi z bardziej tolerancyjnych krajów pod względem świadczeń są Niemcy, Holandia i Czechy. Większe ograniczenia spot-kamy np. w Austrii, na Wyspach Brytyjskich czy w Belgii.

Niemożliwe jest równoległe otrzymywanie świadczeń (np. zasiłku rodzinnego) w Polce i dodatkowo w innym kraju. W takim wypadku należałoby zrezygnować z zasiłków w Polsce, które są zazwyczaj zdecydowanie niższe. Warto o tym pamiętać, gdyż pobieranie świadczenia w dwóch krajach jednocześnie może skutkować koniecznością oddania pieniędzy w jednym kraju i utratą świadczenia w drugim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto