Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Military Ski Patrol - morderczy wyścig w górach. Zobacz jak ćwiczą żołnierze ZDJĘCIA

Rafał Święcki
Military Ski Patrol. Wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych wraca do dawnych narciarskich tradycji. Karkonoszach i w Górach Izerskich w rejonie Szklarskiej Poręby jutro o 7 rano zacznie się pierwsza od lat edycja zimowych zawodów „Military Ski Patrol”, które w latach 20 ubiegłego wieku były konkurencją olimpijską.

Trzynaście trzyosobowych zespołów złożonych z żołnierzy jednostek specjalnych i desantowych oraz funkcjonariuszy straży granicznej, pokona na nartach skiturowych dystans ok. 30 km. Każdy z żołnierzy dźwigać będzie na plecach 25 kilogramowy plecak z wyposażeniem.

- Zawody wojskowe różnią się od cywilnego skialpinizmu, czy skituringu, przede wszystkim tym obciążeniem. Zespoły niosą ze sobą wszystko, co pozwala im, przetrwać w górach bez pomocy z zewnątrz - mówi podpułkownik Andrzej Demkowicz, organizator zawodów. - W plecakach są śpiwory, płachty biwakowe, posiłki, sprzęt lawinowy. Mają też obciążniki, które imitują materiały wojskowe np. amunicję – dodaje oficer.

Poruszanie na nartach z takim ciężarem jest bardzo wyczerpujące.
- Technika zjazdu z obciążeniem też jest zupełnie inna, niż jazda bez niego. Trudniej manewruje się nartami. Długi marsz wymada też dobrego przygotowania psychicznego, bo naprawdę bywają momenty, że „idzie się tylko głową” - mówi sierżant Adrian Jaśkowski, student WSOWL we Wrocławiu.

„Military Ski Patrol” nawiązują w swojej formule do przedwojennych zawodów „Military Patrol”. Na Zimowych Igrzyskach rozgrywanych we francuskim Chamonix w 1924 roku była to konkurencja olimpijska. Wśród 6 drużyn, które wówczas wystartowały, była także reprezentacja Polski. Zwyciężyli Szwajcarzy, a Polacy nie ukończyli biegu z powodu załamania pogody.

Wojskowe narciarskie zawody organizowano także w latach 30. ubiegłego wieku w Karkonoszach. Zachowały się zdjęcia żołnierzy z jednostek górskich armii niemieckiej, którzy przygotowują się do startu na Hali Szrenickiej.
Z konkurencji „Military Patrol” narodził się współczesny biathlon.

Karkonosze są otwarte dla turystyki narciarskiej. Narciarze nie muszą korzystać jedynie z nartostrad, mogą chodzić i zjeżdżać po większości pieszych szlaków górskich. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego specjalnie je oznakowali żółtymi drogowskazami. Turystyki narciarskiej nie można uprawiać tylko w kilku miejscach, gdzie szlaki są zbyt wąskie, by pomieścili się na nich narciarze i piesi m.in. na tzw. zakosach prowadzących na Śnieżkę lub na szlaku prowadzącym do wodospadu Kamieńczyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto