Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Military Ski Patrol w Karkonoszach. Wojskowe ćwiczenia z przetrwania w górach ZDJĘCIA

Rafał Święcki
Przygotowanie do zawodów „Military Patrol”-Karkonosze (Hala Szrenicka) 1932 r.
Przygotowanie do zawodów „Military Patrol”-Karkonosze (Hala Szrenicka) 1932 r. Organizator
Military Ski Patrol w Karkonoszach. W środę w Karkonoszach i Górach Izerskich w rejonie Szklarskiej Poręby rozpocznie się pierwsza edycja zimowych zawodów górskich „Military Ski Patrol”.

Żołnierze jednostek specjalnych i desantowych Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze innych służb mundurowych rywalizować będą górach, poruszając się na nartach skiturowych. Impreza potrwa dwa dni.

Trzyosobowe zespoły pokonają dystans ok. 30 km z obciążeniem co najmniej 25 kg. Poza górskim marszem na orientację oraz narciarskimi zjazdami , zostanie przeprowadzona konkurencja strzelecka. Żołnierze będą musieli także przeprowadzić improwizowany transport rannego oraz wykazać się umiejętnościami z zakresu ratownictwa lawinowego.

Military Ski Patrol w Karkonoszach

Organizatorem zawodów jest Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

„Military Ski Patrol” nawiązują w swojej formule do przedwojennych zawodów „Military Patrol”. Na Zimowych Igrzyskach rozgrywanych we francuskim Chamonix w 1924 roku była to konkurencja olimpijska. Wśród 6 drużyn, które wówczas wystartowały, była także reprezentacja Polski. Zwyciężyli Szwajcarzy, a Polacy nie ukończyli biegu z powodu załamania pogody.

Wojskowe narciarskie zawody organizowano także w latach 30. ubiegłego wieku w Karkonoszach. Zachowały się zdjęcia żołnierzy z jednostek górskich armii niemieckiej, którzy przygotowują się do startu na Hali Szrenickiej. Z konkurencji „Military Patrol” narodził się współczesny biathlon.

Karkonosze są otwarte dla turystyki narciarskiej. Narciarze nie muszą korzystać jedynie z nartostrad, mogą chodzić i zjeżdżać po większości pieszych szlaków górskich. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego specjalnie je oznakowali żółtymi drogowskazami. Turystyki narciarskiej nie można uprawiać tylko w kilku miejscach, gdzie szlaki są zbyt wąskie, by pomieścili się na nich narciarze i piesi m.in. na tzw. zakosach prowadzących na Śnieżkę lub na szlaku prowadzącym do wodospadu Kamieńczyka.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto