Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Karkonoskie już po remoncie

RS
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze trzykrotnie zwiększyło swój metraż. Muzealnicy liczą, że rozbudowa i nowa oferta wystaw i zajęć napędzi do placówki zwiedzających. Z frekwencją był tu bowiem problem od lat. Zanim muzeum zamknięto z powodu rozpoczęcia remontu, rocznie jego zbiory oglądało jedynie 10 tysięcy zwiedzających.

Powiększona placówka ma obecnie 1500 metrów kw. powierzchni wystawowej. W zbudowanym w 1914 roku starym budynku muzeum wystawy prezentowano na 500 metrach. Nie było gdzie zorganizować między innymi ekspozycji dotyczącej historii Jeleniej Góry. W magazynach spoczywała olbrzymia większość eksponatów. Muzeum ma ich ponad 26 tys., w tym liczącą 8 tysięcy przedmiotów kolekcję wyrobów ze szkła.

W nowym gmachu ponad 400 m kw. zajmą ekspozycje związane ze szkłem. W obiekcie zmieszczono również największy muzealny eksponat - 100-letnią chatę karkonoską. Można ją oglądać z kilku poziomów.

- Wcześniej trudno było wygospodarować miejsce na wystawy czasowe. Teraz nie musimy się tym martwić - mówi Gabriela Zawiła, dyrektor muzeum.

Rozbudowa muzeum kosztowała prawie 10 mln złotych. Cały obiekt jest w pełni klimatyzowany, specjalne filtry nie dopuszczą do zbiorów zanieczyszczeń. Chronią je najnowsze zabezpieczenia antywłamaniowe.

Muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających 14 stycznia. Pierwsza wystawa zatytułowana „Światło i Materia” jest przygotowywana w ramach Karkono-skiego Festiwalu Światła.

Muzeum zdobyło już pieniądze na wyposażenie sal. Na gabloty i inne akcesoria konieczne do prezentacji przeznaczono 1,5 mln zł. - Bardzo nam zależy żeby było to muzeum interaktywne. Za pomocą nowoczesnych środków chcemy np. zaprezentować rozwój Jeleniej Góry w poszczególnych okresach – mówi Zawiła.

Muzeum Karkonoskie zamierza też częściej korzystać ze cudzych zbiorów. W czerwcu przyjadą obrazy polskich malarzy z kolekcji w Pradze. W Jeleniej Górze będzie tez można zobaczyć obraz Wojciecha Kossaka „Krwawa niedziela w Sankt Petersburgu. Płótno jest własnością Muzeum w Kirowogradzie. Zaraz po II wojnie światowej zostało podarowane Stalinowi przez Bieruta z okazji rocznicy rewolucji październikowej.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto