Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Karkonoskie. Obejrzyjcie cudne kielichy, puchary, wazy, dzbany. Wystawa tylko do 31 lipca.

Alina Gierak
Muzeum Karkonoskie. Nie przegapcie najnowszej wystawy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Możecie na niej podziwiać najpiękniejsze szkła barokowe z kolekcji naszej placówki oraz muzeów w Goerlitz, Narodowego w Krakowie i Warszawie, Zamku Królewskiego i innych. Tylko nie niej możecie oglądać puchary grawerowane jak koronka, szkła z krajobrazami, scenami bitew, ptakami, pasterzami i portretami. To piękna i pouczająca ekspozycja.

Muzeum Karkonoskie "Śląskie szkło barokowe" od 10 czerwca do 31 lipca

Niepowtarzane zdobienia zachwycą nie tylko znawców. Ta wystawa pokazuje unikalne barokowe formy. Jest pouczająca i bardzo piękna. Oglądajcie ją bez pośpiechu. Warto poświęcić trochę czasu, by przekonać się, jakim kunsztem musieli wykazać się szklarze oraz szlifierze i zdobnicy. Przyprowadźcie na nią swoich znajomych z innych miast oraz polecajcie turystom i pochwalcie się, bo te cudne szkła powstały w hutach znajdujących się w naszym regionie. Na wernisaż przyjechali pracownicy dawnej huty Julia ze Szklarskiej Poręby ( burmistrz tego miasta także wsparł finansowo ekspozycję) oraz właściciele Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie. Oni na pewno docenią umiejętności zdobników sprzed wieków.
Dwa muzea i prywatny kolekcjoner
Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Karkonoskiego oraz Muzeum Śląskiego w Goerlitz. Jest na niej blisko 200 eksponatów obrazujących rozwój produkcji szkła na Śląsku od 1620 do 1800 roku.
Wśród nich są także najnowsze nabytki jeleniogórskiej placówki - 15 barokowych szkieł pochodzących z kolekcji antykwariusza z Bielska Białej. - Namawiałam go przez wiele lat, by sprzedał nam kolekcję - mówi Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego. Nareszcie pan Wąs zgodził się i zbiory zostały zakupione dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa dolnośląskiego. Są związane z naszym regionem i rodziną Schagffgotschów.
Cenne zbiory
-

Marzyłam o tej wystawie, to ukoronowanie mojej pracy zawodowej

- mówi Gabriela Zawiła, dziękując sponsorom i Marcusowi Bauerowi, szefowi Muzeum Śląskiego w Goerlitz. - Nie wahałem się ani chwili, gdy otrzymałem propozycję współpracy od jeleniogórskiej placówki - mówi Marcus Bauer. -

Przywieźliśmy do was, co mieliśmy najlepszego

- mówi o szkle z huty Preusslerów i bogato rzeźbionych szkłach przez Friedricha Wintera z ok. 1700 roku tonących wręcz w bogactwie szlifów.
Odkryć śląskie szkło
Kuratorka wystawy Justyna Wierzchucka zgromadziła szkła tematycznie. Mamy puchary, kielichy, czary i inne naczynia zdobione scenami militarnymi, krajobrazami, rzeźbami wybitnych ludzi, tematami religijnymi, herbami miast, scenami alegorycznymi.

Kuratorka ma nadzieję, że ta ekspozycja, której towarzyszy bardzo szczegółowy, fachowy i doskonale wydany katalog, zwróci większą uwagę międzynarodowych badaczy na szkło śląskie XVII i XVII wieku.

Pierwsza część wystawy obejmuje produkcję szkła oraz temat hut szkła w rejonie Jeleniej Góry oraz ich wczesne wyroby. Druga mówi o wpływie rodziny Schaffgotschów na rozwój sztuki szlifowanej i rytowania szkła oraz współpracy ze znanym zdobnikiem szkła Friedrichem Winterem. Trzecia część przedstawia szkło pogrupowane według motywów. Katalog przedstawia poszczególne eksponaty z obu muzeów i jest bogato ilustrowany ich fotografiami.
Wystawę można będzie oglądać w Jeleniej Górze do 31 lipca. Potem pojedzie do Muzeum Śląskiego do Goerlitz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto