Spis treści
Idziesz na Górę Szybowcową, a tu...ląduje samolot
Na Górę Szybowcową (561m) najłatwiej dojechać samochodem z Jeżowa Sudeckiego. I tak robią od wielu, wielu lat zakochane pary i z auta podziwiają krajobraz.

Na Górę Szybowcową można także dojść na piechotę, ścieżką z Zabobrza za Galerią Sudecką. Są dwie trasy. Jedna bardziej stroma. Druga, wiodąca lasem, łagodniejsza.
Są tacy, co wjeżdżają na szczyt na rowerach. Z fasonem to jest przylecieć własnym samolotem.
Wczoraj (12.11. 2022) taki widok zaskoczył spacerowiczów. Żółty, nieduży samolot, który wylądował na trawiastym lotnisku Aeroklubu Jeleniogórskiego, oglądany był z wszystkich stron niczym ferrari. Wtajemniczeni określili, że może kosztować około 700 tys.zł. Ale to nie cena robiła wrażenie, a napisy po obu stronach kadłuba. Świadczą o miłości i poczuciu humoru właścicieli samolotu.

Jesteście ciekawi, jakim jest napis na drugiej stronie? Kliknijcie naszą galerię
Na Górze Szybowcowej czasami ląduje także samolot Aeroklubu Jeleniogórskiego. Ale nie wzbudza takich emocji.
Historia Góry Szybowcowej jest bardzo ciekawa
Rozkwit i sławę Góra Szybowcowa zyskała w 1924 roku, gdy postanowiono wybudować tu ośrodek szybowcowy. W Kotlinie Jeleniogórskiej były do tego doskonałe warunki. Tu odkryto sprzyjające szybownictwu zjawisko tzw. „karkonoskiej fali górskiej”, pozwalającej wykonywać wysokie loty. 2 marca 1924 na wykonanym w Grunau szybowcu ,,Espenlaub V” dokonano pierwszego udanego lotu trwającego 60 minut.

Szkoła Szybowcowa w Jeżowie Sudeckim oficjalnie rozpoczęła działalność w 1924 roku, jako drugi tego typu ośrodek w Niemczech. W Grunowie jak dawniej nazywał się Jeżów Sudecki swe pierwsze lotnicze kroki stawiali między innymi Hanna Reitsch - niemiecka pilotka i szybowniczka, wielokrotna rekordzistka świata oraz Wernher von Braun — specjalista w dziedzinie techniki rakietowej i astronautyki.
Jeżów Sudecki w latach 20. i 30. ubiegłego wieku był jednym z najlepszych ośrodków szybowcowych na świecie. Tu też powstawał doskonały wówczas szybowiec typu Grunau Baby. Na wzniesieniu Galgenberg ( Góra Szybowcowa) nad Jeżowem wzniesiono hangary oraz budynki i urządzenia pomocnicze.
Po wojnie, w marcu 1946 roku utworzono Aeroklub Jeleniogórski, który działa do dzisiaj. Wykształcił on wielu asów polskiego lotnictwa, m.in. Pierwszego, polskiego kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego.
Paralotniarze i modelarze na Górze Szybowcowej
Góra Szybowcowa to funkcjonujący ośrodek szkolenia paralotniarzy, szybowników i modelarzy. Można ich spotkać w każdy weekend i poobserwować, jak startują. Na szczycie znajduje się hangar, wieża kierowania lotami, restauracja i hotel.
W restauracji serwują kawę, ciastka, piwo i ciepłe potrawy. Na zewnątrz jest ogródek, więc można jeść i podziwiać widoki.
Sprawdź, jak dojechać na Górę Szybowcową
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Mirada Del Mar
Otoczony zielenią i stuletnimi sosnami, położony w…
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek