Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najmniejsze Centrum Kultury w Polsce znajduje się w... Zachełmiu. Stara Remiza to prawdziwa perełka i miejsce magicznych spotkań

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Facebook Stowarzyszenie Karkonoskie Zachelmie
Mieszkańcy Zachełmia własnym sumptem odremontowali przedwojenny obiekt i uruchomili w nim Centrum Dziedzictwa i Aktywności Twórczej. W niewielkich pomieszczeniach i terenie wokół Starej Remizy odbywają się warsztaty zielarskie i nauka haftu zachełmiańskiego, a co dziesiąty mieszkaniec wioski jest lub był czynnym członkiem stowarzyszenia. Zapraszamy na rozmowę o tym wyjątkowym miejscu z Krzysztofem Szwałkiem, prezesem Stowarzyszenia Karkonoskie Zachełmie.

W Zachełmiu znajduje się najmniejszy Dom Kultury w Polsce...

Tak sobie to wymyśliliśmy i na razie nikt nas nie wyprowadził z tego przekonania.

Skąd wziął się pomysł na zaadaptowanie Starej Remizy na centrum kultury w Zachełmiu?

W środku wsi, jednej z najmniejszych i najładniejszych wsi na Pogórzu Karkonoskim, stała stuletnia remiza, która straszyła i nie była wykorzystywana przez strażaków. Postanowiliśmy jako stowarzyszenie, że poszukamy środków na odrestaurowanie tego miejsca. Z OSP podpisaliśmy umowę dzierżawy i zdobyliśmy ćwierć miliona złotych na przywrócenie remizy do życia.  Potrzebowaliśmy miejsca do prowadzenia działalności stowarzyszenia, które na co dzień podejmuje szereg inicjatyw, m.in. troszczy się o dziedzictwo historyczne i przyrodnicze regionu: stare widokówki, stare mapy, archiwa historii mówionej i rękodzieło wiejskie. Pomogła nam w tym Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo Ducha Gór", a cały potencjał wsi udało nam się zamknąć w jednym miejscu.

Ile lat działacie w Starej Remizie i dlaczego jest to najmniejsze centrum kultury w kraju?

Działamy tu od trzech lat, a w środku znajduje się rzeczywiście najmniejsze centrum kultury w Polsce, bo budynek ma wielkość 4x5 m. Na górze mieści się magazyn i coś na kształt biura stowarzyszenia. W środku mamy multimedialne centrum, gdzie można obejrzeć filmy udostępniane przez Karkonoski Park Narodowy, ale i największą w Polsce galerię widokówek Zachełmia, podarowanych nam przez mieszkańców. Stara Remiza to miejsce spotkań i kultywowania lokalnych tradycji, takich jak haft zachełmiański (wymyślony i zaprojektowany w przedwojennym Zachełmiu sposób zdobienia koszul czarnym haftem krzyżykowym). Promujemy też znanego polskiego kompozytora Ludomira Różyckiego, który mieszkał przez pewien czas w Zachełmiu, a stworzył m.in. poemat symfoniczny "Pan Twardowski".

Jaką najciekawszą inicjatywę udało się zrealizować stowarzyszeniu? Czym możecie się pochwalić?

Poza tym, że sama remiza prężnie działa i to w czynie społecznym, bo nie jesteśmy dodatkowo finansowani przez samorząd, choć sama gmina bardzo nam pomogła i założyła pieniądze w czasie realizowanego przez nas projektu, to prowadzimy warsztaty i przyjmujemy w Zachełmiu wielu gości. Na łące obok Starej Remizy zorganizowaliśmy projekt pod nazwą "Kameralny Uniwersytet Tradycji" - były to cztery weekendy z cyklem warsztatów: haftu zachełmiańskiego, zielarskich, pszczelarskich, florystycznych i rękodzielniczych (malowanie na drewnie, malowanie aniołów karkonoskich) oraz wycieczek. Wzbudziło to dość duże zainteresowanie, bo w spotkaniach uczestniczyło ponad 600 osób.

Jak dużo osób na co dzień jest zaangażowanych w działalność Starej Remizy w Zachełmiu?

W stowarzyszeniu działa około 40 osób, co jak na tak małą wioskę może robić wrażenie. Właściwie, co dziesiąty mieszkaniec uczestniczył lub czynnie uczestniczy we wspólnej inicjatywie, a działania, które zaplanowaliśmy udaje nam się sukcesywnie realizować.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Jak dojechać do Zachełmia?

Zobaczcie, jak odrestaurowywano Starą Remizę i jakie atrakcje czekają na turystów!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto