Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze zadania polskiej prezydencji w Unii Europejskiej

Redakcja
Rozmowa z posłem do Parlamentu Europejskiego Piotrem Borysem

- Za niespełna trzy miesiące Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej, co według Pana będzie priorytetem polskiej prezydencji?
- Priorytety polskiej prezydencji to wychodzenie Unii Europejskiej z kryzysu, dalsze rozszerzanie Unii o Chorwację, bezpieczeństwo energetyczne, rozwój polityki obronnej, a także Partnerstwo Wschodnie i współpraca Unii z sąsiadami z południa. Jednym z tematów, który w dużej mierze może zdominować polską prezydencję to sytuacja w Libii oraz destabilizacja w rejonie Afryki Północnej. Z punktu widzenia Polski najważniejsze będzie jednak ustalenie ram budżetowych na lata 2014-2020, a co za tym idzie finansowanie polityki rolnej oraz polityki spójności, co wiąże się z ogromną odpowiedzialnością Komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego.

- Jak będzie wyglądać i przebiegać polska prezydencja?

- Rozpoczniemy wizytą premiera Donalda Tuska w Parlamencie Europejskim, podczas której przedstawi plan polskiej prezydencji. Od lipca do grudnia odbędzie się kilkaset wydarzeń w całym kraju i w Europie, podczas których będą podejmowane kluczowe decyzje. Wrocław również będzie gospodarzem kilku ważnych spotkań, w których uczestniczyć będą ministrowie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Tylko podczas Europejskiego Kongresu Kultury, Dolny Śląsk będzie gościć wiele znamienitych osobistości, m.in. Umberto Eco, Zygmunta Baumana czy Václava Havla.

- Jak wyglądają przygotowania do polskiej prezydencji?
- Uważam, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Koordynatorem polskiej prezydencji jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bezpośrednio w przygotowania organizacyjne i programowe zaangażowanych jest obecnie kilkaset osób z MSZ, Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE oraz innych ministerstw, instytucji samorządowych oraz placówek dyplomatycznych. Mogę powiedzieć, że posłowie do PE równie aktywnie włączyli się w przygotowania. Jako członek Komisji Edukacji, Kultury i Sportu zorganizowałem spotkanie z czterema polskimi ministrami Edukacji, Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Sportu, na którym omówiliśmy priorytety w tych obszarach oraz kalendarz konferencji oraz wydarzeń kulturalnych. Delegacja Europejskiej Partii Ludowej (PO i PSL) przygotowuje kilka wydarzeń w Parlamencie, m.in. w grudniu tradycyjną polską Wigilię oraz promocję polskich regionów podczas Open Days w październiku. Osobiście czuwam nad organizacją Tygodnia Kina Polskiego w dniach 19-22 września w Parlamencie Europejskim, by zapromować w Brukseli filmy najlepszych polskich reżyserów, takich jak Wajda, Polański czy Skolimowski.

- Z sukcesem zabiegał Pan o wyjazdowe posiedzenie Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Czym zajmie się komisja podczas tego spotkania?
- Delegacja Komisji Edukacji, Kultury i Sportu PE będzie aktywnie uczestniczyć w Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu. Chcemy również ocenić stan przygotowań do Euro 2012, w tym celu planujemy wizytę na stadionie, gdyż polityka sportowa po wejściu w życie Traktatu z Lizbony stała się jedną z kompetencji europejskich. Planujemy również dyskusję panelową z udziałem rektorów wyższych uczelni dolnośląskich i opolskich na temat nowej Strategii 2020 w kontekście badań, innowacji i rozwoju wyższych uczelni. Podczas wizyty chcemy pokazać jak środki unijne służą rozwojowi kultury w Europie, odwiedzając Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Muzeum Narodowe czy modernizowane kino Warszawa, a także zabytki pocysterskie w Lubiążu i Krzeszowie.

- Niedawno mówiono o tym, że Parlament otworzy swoje biuro we Wrocławiu, kiedy i gdzie to będzie?
- Prace nad otwarciem biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu są zaawansowane. Siedziba biura będzie znajdowała się przy ulicy Widok 10, w pobliżu rynku. Oficjalne otwarcie nastąpi prawdopodobnie we wrześniu z udziałem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz członków Komisji Kultury PE. W biurze będzie można otrzymać aktualne informacje na temat działalności Parlamentu Europejskiego oraz instytucji europejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najważniejsze zadania polskiej prezydencji w Unii Europejskiej - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto