Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narty i kontuzje, czyli dobry trening przed sezonem [PORADY]

Katarzyna Sklepik
Narty i kontuzje, czyli dobry trening przed sezonem
Narty i kontuzje, czyli dobry trening przed sezonem 123rf
W czas ferii i urlopów zimowych Polaków ogarnia białe szaleństwo, a to wiąże się z częstszymi kontuzjami. Aby sporty zimowe nie były nam straszne i służyły zdrowiu, zadbajmy nie tylko o dobre przygotowanie sprzętu, ale przede wszystkim naszych mięśni i stawów

Aktywność ruchowa jest podstawą zdrowego życia i utrzymania organizmu w dobrej kondycji psychofizycznej jak najdłużej. By korzystać w pełni z zimowych sportów, trzeba zaopatrzyć się we właściwy sprzęt oraz odpowiednią odzież. Są one gwarantem lepszej ochrony organizmu przedurazami. Jednak by mieć pewność, że unikniemy kontuzji, musimy także zadbać o formę.

Trening czyni mistrza

Od sprawności i wytrzymałości fizycznej zależy nasze bezpieczeństwo na stoku. Kiepska kondycja może popsuć nam wyjazd, ponieważ po pierwszym dniu aktywności nie zdołamy wstać z łóżka z powodu zakwasów lub - co gorsza - nabawimy się kontuzji. Dlatego kilkutygodniowe przygotowania są niezbędne. Na początku poświęćmy trzy dni w tygodniu po 45 minut na gimnastykę.

- Efekty zauważymy już po miesiącu - mówi Norbert Ptak, trener personalny z firmy Star Fitness. - Zwiększymy masę mięśniową, poprawimy elastyczność więzadeł i wydolność organizmu, a to przełoży się na naszą wytrzymałość na stoku.

Ćwiczenia powinniśmy rozpocząć krótką rozgrzewką rozciągającą i przygotowującą ciało do wysiłku fizycznego. Wówczas zmniejszymy ryzyko naciągnięcia się mięśni lub naderwania ścięgien. Następnie należy przejść do ćwiczeń siłowych i pozwalających utrzymać równowagę.

Ćwiczenia aerobowe takie jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze, a nawet skakanie na skakance poprawiają kondycję i wytrzymałość organizmu, a także zręczność i siłę ruchów. A to z pewnością przyda się podczas szusowania. Aby przygotować odpowiednie partie mięśni, wykonujmy proste ćwiczenia, które dobrze znamy: przysiady, rowerek, nożyce, krzesełko czy stawanie na palce. Kolejnym zalecanym ćwiczeniem są brzuszki i tzw. grzbiety, które wykonujemy, podnosząc tułów wraz z nogami, leżąc na brzuchu. Warto wzmocnić też mięśnie stabilizujące kręgosłup przy wyginaniu na boki.

- Po sesji treningowej warto poddać stopy i łydki sesji masażu. To pozwoli zrelaksować mięśnie po intensywnym treningu i lepiej przygotować je do kolejnego - mówi Władysław Fedejko, ekspert HoMedics.

Żeby nabrać sprawności fizycznej, nie musimy poświęcać dużo czasu na ćwiczenia. Ważne, by trenować regularnie i przyzwyczaić organizm do wysiłku. Wykorzystajmy też godziny przeznaczone na wykonywanie codziennych czynności, na przykład "pokłóćmy się" z windą, wysiadajmy jeden przystanek wcześniej i resztę trasy pokonujmy pieszo. Możemy też stojąc w kolejce, przenosić ciężar ciała z pięt na palce, napinać mięśnie brzucha, jadąc samochodem czy robić "rowerek", oglądając telewizję. Stosując się do tych kilku prostych zasad, skutecznie przygotujemy się do sezonu

Sposoby na ból

Sezon zimowy sprzyja kontuzjom zarówno na stoku, jak i w mieście. Najczęstszym urazem zimą jest stłuczenie wywołane upadkiem. Następuje wtedy uszkodzenie tkanek miękkich, w tym tkanek podskórnych lub mięśni, połączone z niewielkim wylewem krwi. Ból wywołany stłuczeniem najlepiej koi okład z lodu, który dodatkowo zmniejsza obrzęk. Warto pamiętać, że lód nie może bezpośrednio przylegać do skóry. Innymi urazami są także zwichnięcia i nadwyrężenia układu chrzęstnego i kostnego. We wszystkich wypadkach ważna jest porada lekarska oraz odpowiedni czas przeznaczony na leczenie. Odpowiednio długi okres rehabilitacji i radzenia sobie z bólem pourazowym jest bardzo ważny.

- Zbyt szybkie obciążanie kontuzjowanego stawu lub kości może spowodować ciężkie i długotrwałe powikłania. Warto kompleksowo wspierać proces leczenia i walki z bólem. W takich przypadkach doskonale sprawdza się terapia magnetyczna - mówi Władysław Fedejko. Możemy jej doświadczać dzięki opaskom magnetycznym, które przeznaczone są do terapii obolałych stawów, m.in. kolanowego, łokciowego, skokowego, czy okolic lędźwiowo-krzyżowych.

Powrót do sprawności

Lista kontuzji, które mogą dotknąć miłośników sportów zimowych, jest długa. Jednak najbardziej narażone na niebezpieczeństwo, szczególnie u narciarzy, są kolana.

- Podczas jazdy na nartach stopa jest ustabilizowana w bucie, dlatego też staw kolanowy narażony jest na działanie sił skrętnych, co prowadzi najczęściej do uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego, więzadła pobocznego przyśrodkowego i łąkotki przyśrodkowej. Może także dojść do uszkodzenia łąkotki bocznej, więzadła krzyżowego tylnego, więzadła pobocznego strzałkowego, ścięgien mięśni zginaczy stawu kolanowego lub mięśnia czworogłowego uda - mówi dr Radosław Stempin z Kliniki Promienistej.

Kolano jest największym stawem, łączy długie dźwignie kości udowej i piszczelowej. Wewnątrz stawu znajdują się dwa więzadła krzyżowe. Przednie hamuje ruch piszczeli ku przodowi i tylne - uniemożliwia jej przesunięcie ku tyłowi. Pozwalają one na prawidłowe funkcjonowanie łąkotek i chrząstki. Więzadła idealnie kontrolują wszystkie ruchy zachodzące w kolanie. To one powodują, że chód jest płynny, a poszczególne części składowe kolana nie ulegają przedwczesnemu zużyciu.

ZOBACZ KONIECZNIE: SERWIS NARCIARSKI na poznan.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto