Polecamy

4 © Szymon Starnawski/ARCHIWUM
[4/8]

Nie dawajcie pieniędzy Owsiakowi. 7 powodów, dla których nie warto wspierać Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

4. Owsiak złodziej

Owsiak kradnie. Na cele charytatywne Orkiestra wydaje zaledwie 50% pieniędzy ze zbiórki. Pozostała kwota idzie na organizację imprez i koszty własne Fundacji.

Przy okazji każdego zbliżającego się Finału WOŚP i tuż po nim, pojawiają się zarzuty, że Fundacja kupuje sprzęt tylko za mniej więcej połowę zebranej kwoty. Na stronie Fundacji są natomiast dokładne sprawozdania finansowe z każdego Finału. Nie pojawiają się one tuż po ogłoszeniu ostatecznej kwoty, ponieważ odbywają się różne Konkursy Ofert, podczas których wybierane są spośród złożonych ofert najlepsze sprzęty i aparatury medyczną, ale nieco później. Niekiedy całkowite rozliczenie trwa nawet 10 miesięcy, dlatego nie ma co się dziwić, że chwilę po Finale wydana jest tylko połowa zebranej kwoty.

Dla przykładu: Podczas 25. Finału WOŚP zabrane zostało 105 570 801,49 zł, na cel z tego Finału wydano: 105 599 933, 08 zł.
Z kolei w trakcie 24. Finału udało się zebrać 72 696 501,53 zł. Natomiast na cel wydano 72 782 753,98 zł.

Szczegółowe sprawozdania dostępne są na stronie: https://www.wosp.org.pl/fundacja/wazne/rozliczenia

Koszty działalności administracyjnej nie są pokrywane ze środków pochodzących ze zbiórki w ramach Finału WOŚP. Na tego typu koszty Fundacja pozyskuje sponsorów, przeznacza środki z darowizn otrzymanych w ciągu roku a także z odsetek od lokat bankowych.

Warto też dodać, że te sprawozdania nie są przypadkowo dodanymi plikami. Fundacja podlega ścisłej kontroli UKS, a raporty weryfikowane są przez MSWiA oraz MPiPS.


Zbliża się kolejny, już 28. Finał WOŚP. Zamierzasz wrzucić pieniądze do puszki? Zastanów się! Podobno Jerzy Owsiak to złodziej, zarabia miliony, później kupuje sobie mieszkania, a wolontariusze kradną pieniądze z puszek. Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii i dowiedzieć się, jaka jest prawda.

Najnowsze wiadomości

reklama