Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Paweł Trybalski, wybitny malarz związany z Karkonoszami. Nazwany został przez krytyków sztuki "globtroterem wyobraźni".

Alina Gierak
Alina Gierak
Paweł Trybalski zmarł w wieku 86 lat. Żył i tworzył w Michałowicach
Paweł Trybalski zmarł w wieku 86 lat. Żył i tworzył w Michałowicach Galeria BWA Jelenia Góra/ Tomasz Mielech
Wiadomość o śmierci Pawła Trybalskiego podało dzisiaj (30 grudnia) jeleniogórskie BWA. To ogromna strata dla naszego regionu. Malarz mieszkał i tworzył najpierw w Jeleniej Górze, a potem w Michałowicach, wiosce karkonoskiej. W jego obrazach, pełnych detali, kolorów, fantastyki, często można odnaleźć pejzaże, które widział z okna pracowni w Michałowicach. Malarz miał 86 lat.

Paweł Trybalski urodził się 7 XII 1937r. w kolonii Hostynne na Zamojszczyznie.

Na Dolnym Śląsku zamieszkał w latach sześćdziesiątych, najpierw w Kamiennej Górze, gdzie pracował jako projektant tkanin w Zakładach Przemysłu Lniarskiego ,,Len”.

W 1978 r. przeprowadził się do Jeleniej Góry. Jego pracownia na Zabobrzu pełniła ważną rolę w integracji artystycznego środowiska jeleniogórskiego.

Optymizm katastrofisty 2001 obraz Paweł Trybalski
Komentarz do znaczeń obrazów artysty dostarczają tytuły, sugerujące niepokój, nastrój zagrożenia, lęk przed nieznanym.Paweł Trybalski/ Wikipedia

Tajniki warsztatu malarskiego poznał samodzielnie, studiując dzieła dawnych mistrzów.

Posłuchaj, co Paweł Trybalski mówił o swojej twórczości
(film autorstwa Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze)

Od 1989 roku malarz mieszkał w Michałowicach, a jego pięknie odrestaurowany przedwojenny dom stał się miejscem odwiedzin wszystkich, którzy lubili jego malarstwo.
W tym okresie powstały „Wariacje na temat Vasarely'ego”, cykle „Fałdyliery” i „Obrazy z bulaja” („Pejzaże możliwe”), czyli wyimaginowane krajobrazy górskie i podwodne.

Hipoteza 2000 - obraz Pawła Tryblskiego
Paweł Trybalski był podróżnikiem. Zwiedził wiele krajów. Podróże stały się inspiracją dla jego prac. Paweł Trybalski/Wikipedia

Jako artysta debiutował w 1970 r. na wystawie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie.

Brał udział w Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego w Szczecinie oraz w
ponad 300 wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą. Był m. in. uczestnikiem ważnej wystawy ,,Surrealiści polscy”, zorganizowanej w 1995 r. przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie. Artysta został zaproszony do tej prezentacji wraz z 70 wybitnymi polskimi twórcami, m. in. z Janem Lebensteinem, Jerzym Nowosielskim, Jonaszem Sternem, Henrykiem Wańkiem czy Stanisławem Ignacym Witkiewiczem.

Był uczestnikiem wielu międzynarodowych plenerów malarskich, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków od 1970 roku. Laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2010 roku Paweł Trybalski został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Prace karkonoskiego artysty znajdują się w wielu muzeach i galeriach w Polsce i świecie.

Wybitny polski malarz sytuowany w przestrzeni między koloryzmem, malarstwem metaforycznym a baśniowym surrealizmem, jego sztuka jest gloryfikacją wszelkich przejawów życia i natury, wizualizowaną fantastycznym światem wyobraźni czerpiącej motywy z kosmosu, botaniki, geologii, połączonej z perfekcyjnie precyzyjnym warsztatem. Artysta zaskakuje pomysłowością, umiejętnością przemiany rzeczy, grą skojarzeń. Jego obrazy charakteryzują się niezwykłym bogactwem kolorów i ogromem detali - opisywała twórczość Trybalskiego Bożena Danielska w tekście o kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie.

Najsmutniejsza wiadomość odchodzącego roku. Odszedł jeden z najwybitniejszych malarzy naszego regionu, Paweł Trybalski... Historia naszej galerii jest związana w całości z tym Artystą, ponieważ historia BWA i Jego historia w Kotlinie Jeleniogórskiej, biegły równolegle i przeplatały się od niemal pięćdziesięciu lat. Brał udział we wszystkich prezentacjach zbiorowych, jakie miały miejsce w BWA, miał kilka wystaw indywidualnych. Był Autorem jednego z ostatnich plakatów na Wrzesień Jeleniogórski, kiedy wyborem Twórców zajmowało się BWA. Będzie nam Go bardzo brakowało...-

czytamy na profilu Galerii BWA w Jeleniej Górze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto