18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowogrodziec. Międzynarodowy Festiwal Muzycznym Muzyka u Józef Schnabla

alka
Od 16 do 20 maja w Nowogrodźcu trwać będzie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla. To znakomita okazja do wysłuchania koncertów w świetnym wykonaniu. Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia będzie dyrygować Agnieszka Duczmal

Już pierwszego dnia festiwalu (środa) będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie: w kościele pw. św. Mikołaja zaprezentowany zostanie koncert organowy inaugurujący oddanie do użytku restaurowanego obecnie instrumentu.
17 maja zaszeleszczą stroje z epoki: odbędą się bowiem profesjonalne warsztaty tańca barokowego, zorganizowane dla dzieci i młodzieży przez Balet Dworski Cracovia Danza. Odbędzie się również recital organowy Gerharda Weinbergera z Niemiec.
18 maja – referat na temat życia i twórczości Józefa Ignacego Schnabla poprzedzi wystąpienie Big Bandu Aleksandra Mazura.
Sobotę przeżyjemy w nastroju bardziej kameralnym: w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła będzie miał miejsce recital wokalno-organowy (Andrzej Chorosiński, Polska) z udziałem sopranu (Anna Janis-Chorosińska, Włochy). Zwieńczeniem tegorocznego festiwalu będzie koncert finałowy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia pod batutą Agnieszki Duczmal. Warto dodać, że będziemy mieli wówczas okazję usłyszeć kompozycję Schnabla. O randze wydarzenia świadczyć mogą również przyznane patronaty: Jego Ekscelencji Księdza Biskupa dr Stefana Cichego, Biskupa Legnickiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca, Jego Magnificencji Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu prof. dr hab. Krystiana Kiełba, oraz burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha.
Festiwal ma przybliżyć postać Josefa Ignatza Schnabla zwanego śląskim Haydnem, który urodził się w Nowogrodźcu. W młodości wysłany został do wrocławskiego Gimnazjum św. Macieja, które terminowo ukończył. Po powrocie w strony rodzinne objął skromną posadę nauczyciela muzyki w Parzycach. W latach 1789 – 1797 utworzył ze swoich wychowanków kapelę muzyczną, która pod jego dyrekcją wykonywała bogaty repertuar na okolicznych zamkach ziemiańskich. Już wówczas ujawnił się talent organizacyjny Schnabla. Chęć zapewnienia lepszych warunków rodzinie oraz poszukiwanie szerszych perspektyw na realizację talentu kompozytorskiego przyczyniły się do wyjazdu Schnabla do Wrocławia w roku 1797. Pozostał tam na stałe aż do śmierci.
Dyrygował Wielkim Oratorium Pasyjnym swego autorstwa w Aula Leopoldina. Działając następnie jako koncertmistrz Teatru Miejskiego, a od 1805 roku jako Kapelmistrz Katedry, Schnabel stał się szybko jedną z czołowych postaci życia muzycznego Wrocławia. Był dyrygentem, pedagogiem i kompozytorem.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto