Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziki Wodospad w Karpaczu. O niego najczęściej pytają turyści zaglądający pod Śnieżkę! Jak tam trafić?

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Dziki Wodospad w Karpaczu w zimowej szacie prezentuje się pięknie
Dziki Wodospad w Karpaczu w zimowej szacie prezentuje się pięknie Karpacz Miasto/wikipedia/fotopolska.pl/KPN
Dziki Wodospad to jedna z największych atrakcji Karpacza (województwo dolnośląskie), turystycznej stolicy Polski. Znajduje się nieopodal stacji kolei linowej na Kopę, a jego nazwa związana jest z charakterem Łomnicy - rzeki, która już niejednokrotnie pokazała tubylcom swój "urok". Jak tam trafić?

Dziki Wodospad to jedna z największych atrakcji Karpacza

Dziki Wodospad to miejsce, które co weekend i bez względu na pogodę odwiedzają dziesiątki turystów oraz fotografują się na tle spadającej z kilkumetrowej wysokości wody. Nazwa tego miejsca związana jest z Łomnicą, dziką górską rzeką, która uruchamiała swoją niszczycielską siłę.

Już w 1816 roku w wyniku silnej zawieruchy i burz doszło do poważnych zniszczeń w Miłkowie i całej Kotlinie Jeleniogórskiej. Szacuje się, że koszty, jakie musiało ponieść miasto i jego mieszkańcy wyniosły aż 109 496 talarów. Niespełna 30 lat później do Wielkiego Stawu zeszła potężna lawina, która w zetknięciu z wodą wyrywała drzewa, ciągnęła ze sobą głazy, a finalnie zniszczyła młyn wodny w Karpaczu Górnym.

Tak wygląda w zimowej odsłonie

Dziki Wodospad w Karpaczu. Odwiedź koniecznie!
Dziki Wodospad w Karpaczu w zimowej szacie prezentuje się pięknie Karpacz Miasto/wikipedia/fotopolska.pl/KPN

Do kolejnych tragicznych wydarzeń doszło w wyniku powodzi w 1897 r. Wówczas w Karpaczu, Brzeziu Karkonoskim i Miłkowie nurt Łomnicy porwał domy i uszkodził wiele kilometrów dróg. Skutki żywiołu odczuli wszyscy, a władze zdecydowały o zbudowaniu zapory przeciwrumoszowej, nazywanej dziś "Dzikim Wodospadem". O jej skuteczności mieszkańcy mogli przekonać się podczas powodzi w 1997 roku, kiedy Karpacz nie odniósł żadnych poważnych strat, a dziką Łomnicę udało się okiełznać.

Jak trafić do "Dzikiego Wodospadu"?

Sztuczny wodospad znajduje się kilka kroków od płatnego parkingu przy ul. Olimpijskiej tuż przy wejściu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Dojście do niego nikomu nie powinno sprawić problemu, a zaporę widać już z drogi.

Znajdziemy go, przemierzając trasę:

  • do wyciągu na Kopę,
  • czarnym szlakiem do Białego Jaru,
  • żółtym szlakiem do Strzechy Akademickiej,
  • zielonym szlakiem do Polany

Przejście do Dzikiego Wodospadu z Kościoła Wang zajmuje około 25 minut. W odległości 15 minut znajduje się Hotel Gołębiowski. Dojazd z centrum miasta samochodem pod górę zajmuje około 7 minut.

Zapora nazywana dziś popularnie "Dzikim Wodospadem" została wybudowana w latach 1910 – 1915. To popularne miejsce wśród lokalnych fotografów na sesje plenerowe z nowożeńcami. Zdjęcia turystów pod wodospadem można tez podejrzeć na Facebooku i Instagramie.

Zobaczcie "Dziki Wodospad" w kilku odsłonach!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto