Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oni rozsławiają Karkonosze. Poznaliśmy Ambasadorów Karkonoskiej Marki Lokalnej oraz firmy z certyfikatami Ducha Gór

Alina Gierak
Alina Gierak
Kazimierz Pichalak odbierał dyplom Ambasadora Karkonoskiej Marki Lokalnej w koszuli z haftem zachełmiańskim. Dyplom wręczała Dorota Goetz, Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Ducha Gór
Kazimierz Pichalak odbierał dyplom Ambasadora Karkonoskiej Marki Lokalnej w koszuli z haftem zachełmiańskim. Dyplom wręczała Dorota Goetz, Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Ducha Gór Grzegorz Truchanowicz/ FB Michał Orman/Powiat kakronoski
Karkonoska Marka Lokalna – Skarby Ducha Gór to projekt, który oferuje wszystko, co najlepsze i autentyczne z Karkonoszy. Nagradzani są także mieszkańcy regionu karkonoskiego, którzy osiągając sukcesy, nigdy nie zapominają o miejscu, z którego pochodzą. Zobaczcie, kto w tym roku został Ambasadorem Karkonoskiej Marki Lokalnej i które firmy otrzymały Certyfikaty.

Ambasadorowie Karkonoskiej Marki Lokalnej

  • Rafał Fronia
    Himalaista, uczestnik wypraw w góry wysokie, zdobywca Broad Peak 2022, właściciel firmy wydawniczej i kartograficznej PLAN, autor książek o górach, mieszkaniec Łomnicy
  • Lucyna Kornobys
    Jeleniogórzanka, mistrzyni olimpijska w Igrzyskach Paraolimpijskich w rzucie oszczepem, pchnięciu kulą od 2011 r. – 2016 r. W mistrzostwach Europy w Berlinie w 2018 w obu konkurencjach pobiła rekord świata. W 2019 zdobyła złoty medal w pchnięciu kulą w Dubaju na mistrzostwach świata, ustanawiając rekord świata. W 2021 kolejne sukcesy w igrzyskach paraolimpijskich.
  • Kazimierz Pichlak
    Chirurg onkolog. Przeszedł na emeryturę i nie zajmuje się już medycyną, ale może realizować swoje pasje: fotografia, poezja i podróże. Regularnie podróżuje do Nepalu oraz Afryki. Jest autorem kilku tomików wierszy.
  • Wojciech Dąbrowski
    Aktor teatralny i filmowy. Ukończył szkołę podstawową w Kowarach. Związany był z teatrami wrocławskimi: Teatrem Pantomimy w latach 80-tych i Teatrem Polskim do 2005. W 1997 roku utworzył Teatr Poniedziałkowy. Od 2004 roku pod szyldem Wrocławskiego Teatru Komedia spektakle są grane w dużej i małej sali Wrocławskiego Teatru Lalek. Gra w wielu znanych serialach telewizyjnych.

Gala Karkonoskiej Marki Lokalnej odbyła się w Centrum Karkonoskiego Parku Narodowego w Sobieszowie. Przeczytasz o nim tutaj

Marka lokalna, co to jest?

Marka lokalna promowana jest przez LGD Partnerstwo Ducha Gór od 18 lat. W sumie na liście znajduje się już ponad 60 podmiotów z certyfikatami. Są wśród nich restauratorzy, serwujący doskonałe lokalne jedzenie, oparte na lokalnych produktach (serach kozich, ekologicznej wołowinie i baraninie, ekologicznych jajach, owocach pochodzących z okolicznych lasów) oraz rękodzielnicy wytwarzający: hafty, rzeźby, szkło artystyczne i użytkowe, kompozycje ze starych desek, filcowe zwierzaki, niecodzienne lalki, grafiki, malarstwo…

Kupując produkt z Certyfikatem Karkonoskiej Marki Lokalnej, macie pewność, że związany jest on z naszym regionem, jest dobrej jakości i wykonany z miejscowych produktów.

Karkonoska Marka Lokalna 2022

W tym roku certyfikaty otrzymali

  • Browar Mariental Szklarska Poręba
    Od początku działalności przyświecała im idea stworzenia produktu lokalnego, w oparciu o tutejsze zasoby i bogactwa. Produktu autentycznego, który stanie się swoistą wizytówką Szklarskiej Poręby i naszego regionu, z którego będziemy dumni.
    Certyfikowano 5 rodzajów piwa:
    1. Piwo Pszeniczne Szrenickie
    2. Piwo Orle Pils
    3. Piwo Koźlak Wysoki Kamień
    4. Piwo Kamieńczyk American Pale Ale
    5. Piwo Jakuszyckie Polskie Ale

  • Paraluzja Aga Radziejewska i Bartek Drak.
    Wyznacznikiem działań zespołu muzycznego Paraluzja nie są drogowskazy i utarte szlaki, lecz chęć poznawania otwartych przestrzeni pełnych zaskoczeń, artystycznych doznań i nieskończonych inspiracji. Aga Radziejewska (śpiew, rękodzieło) i Barek Drak (gitara, malarstwo) lubią obcować z ludźmi. To artystyczne miejsce przepełnione jest rozmowami, piosenką, uśmiechem.
    Certyfikowano: Paraluzja. Miejsce wielu sztuk. Malarstwo. Koncerty. Rękodzieło.

  • Siedlisko Pstrąga
    Hodowla pstrąga i rodzinna restauracja. Pstrąg poddawany jest specjalnej filtracji wodą źródlaną i głębinowa, podlega oczyszczeniu ozonowanym powietrzem i natlenieniu przez co nabiera niepowtarzalnego smaku.
    Certytfikowano:

    1. Pstrąg w sosie warzywnym słodko ostrym

    2. Pstrąg w zalewie słodko winnej pomidorowej

    3. Pstrąg wędzony

    4. Pasztet z pstrąga

    5. Paprykarz z pstrąga karkonoski

    6. Pasta z wędzonego pstrąga

    [*]Mała Japonia
    To nie tylko przepiękny ogród japoński, ale także kawałek prawdziwej Japonii. Został skomponowany zgodnie z japońską sztuką zakładania ogrodów oraz filozofią feng shui. Spacer po ogrodzie pokaże Wam piękno Karkonoskiej przyrody zamkniętej w charakterystyczne dla Japonii kompozycje, strumienie i wodospady. W ogrodzie znajdziecie „Zakątek Laboranta” i najwyższy plac zabaw Ducha Gór.
    Certyfikowano: Ogród Siruwia. Mała Japonia

  • Jan Gałek
    Pracownia Jana Gałka działa w Mysłakowicach od 1991 r. Specjalizuje się w renowacji i konserwacji zabytków sztuki sakralnej, konserwacji kamienia, mebli, sztuki ludowej oraz związanymi z nimi historycznymi technikami mazerowania. Kultywuje wielopokoleniowe tradycje rodzinne, dziedzicząc warsztat po swoim ojcu Kazimierzu oraz dziadku Janie. Stosuje zapomniane już technologie, przywraca konserwowanym przez siebie przedmiotom nie tylko wygląd, ale też i "duszę". Odrestaurowane przez niego przedmioty (szczególnie meble i sejfy) spotkać można w antykwariatach oraz prywatnych kolekcjach nie tylko w Polsce, ale też w Europie Zachodniej, Rosji i Stanach Zjednoczonych.
    Certyfikowano usługi: Renowacja zabytków

  • Gospodarstwo Rolne Widok Kamila Pietraszek
    Gospodarstwo Rolne prowadzone od 2007 roku. Jest to gospodarstwo rodzinne, główny kierunek uprawa aronii w jakości ekologicznej oraz jej sprzedaż. Gospodarstwo Rolne położone jest w Kowarach.
    Certyfikowany: Susz z aronii ekologicznej – Karkonoska Aronia

Produkty z certyfikatami kupicie na lokalnych jarmarkach. Warto ich szukać, bo są gwarancją dobrej jakości. Najbliższe będą jarmark adwentowy w Łomnicy oraz jarmark bożonarodzeniowy w Jeleniej Górze.
Na gali podano także, kto u zgłosił akces do KML. Są to:

  • Tremonti Ski & Bike Resort w Karpaczu z nagradzaną Restauracją Gusto
    Zaprojektowany z miłości do alpejskiego stylu, jak również lokalnej historii. Cechą charakterystyczną apartamentów są rysunki na ścianach nawiązujące do głównych atrakcji Karkonoszy. Hotel serwuje dania z lokalnych produktów. Restauracja Gusto w Karpaczu to miejsce kuchni włoskiej i alpejskiej: austriackiej, szwajcarskiej, francuskiej, ale również wysokiej jakości dań z lokalnych produktów. Szefem Kuchni Restauracji GUSTO w Karpaczu jest Maciej Morański.
  • Mercure w Szklarskiej Porębie z Restauracją Bergo by Mateusz Gessler z Szefem Andrzejem Sawką
    Redefiniują klasyczną kuchnię regionalną. W Bergo zachwycają dawne smaki, a każde danie na talerzu to nowa, interesująca historia. Zafascynowani wyjątkowym lokalnym dziedzictwem kulinarnym tworzą nowy rozdział kuchni regionalnej.Ważnym elementem kuchni jest sezonowość oraz wysokiej jakości lokalne produkty.
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto