MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oto Florencja Dolnego Śląska! Pałac Marianny Orańskiej został zbudowany na wzór włoskich rezydencji. Zachwycające miejsce w regionie

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Pałac Marianny Orańskiej, malowniczo usytuowany na niewielkim wzgórzu, znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac Marianny Orańskiej, malowniczo usytuowany na niewielkim wzgórzu, znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim Klaudia Korfanty
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku to jeden z najpiękniejszych obiektów na Dolnym Śląsku. XIX-wieczna rezydencja została zbudowana dla Marianny Orańskiej na wzór ówczesnego budownictwa północnych Włoch. Turyści, którzy go odwiedzili, są pod ogromnym wrażeniem. Zobaczcie zdjęcia, a poniżej przeczytajcie więcej na temat pałacu Marianny Orańskiej.

Spis treści

Pałac Marianny Orańskiej należy do gminy Kamieniec Ząbkowicki. Obecnie trwają prace przywracające pałacowi dawny blask. W pałacu Marianny Orańskiej odrestaurowanych elementów ciągle przybywa. Co ważne dla turystów, mimo trwających prac pałac można cały czas zwiedzać. Dzięki wsparciu państwa i funduszy zagranicznych pałac dosłownie powstaje z ruin

Pałac Marianny w Kamieńcu Ząbkowickim. Jak dojechać? MAPA dojazdu

Pałac Marianny Orańskiej, malowniczo usytuowany na niewielkim wzgórzu, znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim — niedużym mieście w powiecie ząbkowickim — przy ul. Zamkowej 9.

Dodaj firmę
Logo firmy Pałac Marianny Orańskiej
Kamieniec Ząbkowicki, Zamkowa 9
Reklama

Zobacz na mapie poniżej — jak dojechać do pałacu Marianny.

Lokalizacja pałacu Marianny zaznaczona na mapie

Pałac Marianny Orańskiej — zwiedzanie, ceny biletów 2024. Przydatne informacje

Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem rozpoczyna się codziennie co godzinę od 10 do 17. Bilety do nabycia 15 minut przed pełną godziną, w Punkcie Informacji Turystycznej (Czerwony Kościółek) lub w pałacowej kawiarni. Wstęp z psami na teren zamku jest niedozwolony.

Cennik biletów:

  • Bilet normalny - 30 zł
  • Bilet ulgowy - 24 zł
  • Bilet specjalny - 12 zł
  • Grupy powyżej 30 osób - 24 zł/os.

Oprócz wnętrz pałacu turyści mogą zwiedzić także mauzoleum, uiszczając osobną opłatę w wysokości 10 złotych.

Pałac ze 120-hektarowym parkiem jest własnością gminy Kamieniec Ząbkowicki. Od maja 2013 r. jest dostępny dla zwiedzających, ale tylko w grupach liczących najmniej 15 osób. Grupie towarzyszy przewodnik, który przez ponad godzinę oprowadza po zakątkach pałacu.

Piękne ujęcia pałacu zobaczysz na poniższym wideo.

Wideo z pałacu Marianny Orańskiej

Arcyciekawa historia pałacu Marianny Orańskiej. Musisz ją poznać!

Marianna Orańska, królewna niderlandzka, córka króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony – Fryderyki Luizy Pruskiej odziedziczyła w spadku po swej matce Kamieniec Ząbkowicki. Po raz pierwszy odwiedziła go w 1838 roku. Widząc wzgórze, wymarzyła sobie na nim swoją letnią rezydencję.

Jeszcze tego samego roku słynny architekt Karl Friedrich Schinkel przygotował dla królewny pierwszy projekt pałacu. Projekt powstał z dużym wkładem osobistych wymagań Marianny. Zgodnie z życzeniem Marianny pałac został wybudowany w stylu neogotyckim z wpływami romańskimi, nawiązującymi do budowli, które w tym czasie stawiano w północnych Włoszech. Budowniczy zaangażował także do pomocy młodego, zdolnego Ferdynanda Martiusa. W 1839 roku rozpoczęła się budowa pałacu, która trwała (z 5-letnią przerwą) 33 lata. Oficjalne zakończenie budowy miało miejsce 8 maja 1872 roku.

Wnętrza pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim
Jeszcze kilka lat temu pałac był ruinąKlaudia Korfanty

Marianna Orańska umarła w 1883 roku, wcześniej przekazując rezydencję swojemu synowi Fryderykowi Wilhelmowi Albrechtowi. Zostaje zapamiętana jako jedna z najbardziej niekonwencjonalnych dam XIX wieku, która przerosła swoją epokę.

Była na tamte czasy kobietą na wskroś nowoczesną. Królewna zwana w tamtych czasach „Dobrą Panią”, stworzyła dla wielu ludzi możliwości pracy i zarobkowania. Budowała drogi, kopalnie rudy, kamieniołomy, założyła hutę szkła w Stroniu Śląskim i Strachocimiu.

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

W 1945 roku kończy się okres świetności pałacu. Potomkowie Marianny opuścili pałac z powodu nadciągającej Armii Czerwonej. Rosjanie w 15 wagonach wywieźli z pałacu liczne dobra, wyposażenie pomieszczeń oraz dzieła sztuki. Rok później obiekt strawił pożar i rezydencja stała się ruiną. Z biegiem lat postępowała dewastacja pałacu, rabowano go, wywożąc cegłę i marmury na materiał budowlany. Marmurowe podłogi oraz kolumny zostały wywiezione, aby wspomóc odbudowę stolicy po powstaniu. Na przykład marmury z posadzek zamku trafiły m.in. do budowanego Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim: historia współczesna

W 1986 roku nastąpił przełom dla przyszłości pałacu Marianny. Wówczas to Włodzimierz Sobiech, pracownik naukowy na poznańskiej Akademii Rolniczej, na 40 lat wydzierżawił obiekt od gminy. Miał plany przekształcenia pałacu w hotel i ośrodek wypoczynkowy, jednak przerosła go rzeczywistość. Nie znalazł sponsorów, którzy mogliby dofinansować odbudowę pałacu. Zabezpieczył jednak budowlę i udostępnił dla ruchu turystycznego. Włodzimierz Sobiech borykał się z wieloma trudnościami w utrzymaniu i odbudowie pałacu. Zajmował się pałacem do swojej śmierci w 2010 roku. Dzisiaj jego postać jawi się mieszkańcom jako bohater, który uratował wyjątkową rezydencję, poświęcając jej ponad 20 ostatnich lat swojego życia.

W 2012 roku po wygaśnięciu umowy dzierżawy pałac powrócił pod bezpośredni zarząd właściciela, czyli Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Ogólny stan kompleksu był katastrofalny. Po przeprowadzeniu intensywnych działań remontowo-odtworzeniowych i zabezpieczających przez właściciela obiektu, w 2013 roku pałac został udostępniony do zwiedzania dla turystów. Rok później pałac otrzymał dofinansowania o znaczących kwotach, m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które przeznaczone zostają na kolejne prace konserwatorskie, restauratorskie oraz budowlane, a także poszerzenie oferty turystycznej i edukacyjnej.

Kliknij zdjęcie i zobacz, jak obecnie wygląda pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, jego wnętrza i jak prezentował się jeszcze przed wojną!

Pałac Marianny Orańskiej, malowniczo usytuowany na niewielkim wzgórzu, znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim

Oto Florencja Dolnego Śląska! Pałac Marianny Orańskiej zosta...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto