Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarta Papiernia. Lekcje Sztuki: Miasto, miasto, miasto!

Redakcja
Czy po sztukę idzie się tylko do galerii bądź muzeum? Czy to prawda, że kultura jest jednym z najważniejszych budulców miasta? Dlaczego artyści i projektanci wykorzystują w swojej pracy dane, wspomnienia czy domowe archiwa? Czy budynki i obiekty, które na co dzień uznajemy za bezużyteczne lub wręcz przestajemy je dostrzegać, można przywrócić do życia dzięki kulturze? Czy mają one pamięć, a jeśli tak to czy możemy ją wykorzystać? Wreszcie jak twórcy angażują do swoich działań mieszkańców podwórek i osiedli? Czy poprzez sztukę możemy wspólnie zmienić miasto, w którym żyjemy? Mamy sporo pytań, ale jednego jesteśmy pewni w stu procentach: miasto to świetne środowisko pracy dla artystów, kuratorów i projektantów, a o ich działaniach możemy słuchać bez końca!

W sierpniu zapraszamy Was więc do spotkania się z nami podczas Lekcje Sztuki – cyklu darmowych wykładów o sztuce i jej miastotwórczym charakterze, o których opowiedzą zaproszeni przez nas goście. Wstęp na wszystkie spotkania jest darmowy, spotykamy się co czwartek o godzinie 18:00 w Otwarta Papiernia w Jeleniej Górze.

22.08.2019, od 18:00 | Otwarta Papiernia (ul. Kilińskiego 11)
OUT OF STH: przegląd sztuki, który zmienił miasto
Prowadząca: Joanna Stembalska

29.08.2019, od 18:00 | Otwarta Papiernia (ul. Kilińskiego 11)
Naprawdę wszyscy: o Podwórku im. Wszystkich Mieszkańców
Prowadząca: Iza Rutkowska

Prowadzący:

Anna Bil – Senior Product designer. W codziennej pracy dba, by projektowane produkty nie tylko spotkały się z miłością użytkowników, ale spełniały konkretny cel biznesowy. Entuzjastka Agile’a, pracy w Scrumie oraz usprawniania rzeczywistości. Od ponad 7 lat związana z BOLDARE, gdzie wraz z zespołem buduje produkty internetowe dla klientów z całego świata. Swoją wiedzą dzieli się ze studentami w Pracowni Publikacji Cyfrowych na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracuje z katowickim Medialabem. W chwilach wolnych podgląda prace wielkich mistrzów lub odpoczywa w out-door’rze.

Michał Bieniek – artysta i kurator, prezes Zarządu Fundacji Sztuki Współczesnej Art Transparent. Jest twórcą i kuratorem generalnym Przeglądu Sztuki SURVIVAL, a także szefem galerii sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w 2006 i 2010 roku) oraz laureat nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego w 2004 roku. W 2010 roku otrzymał nagrodę Gazety Wyborczej WARTO. Studiował także na wydziale Curating Contemporary Art w Royal College of Art w Londynie. Laureat stypendium „Młoda Polska” w 2011. W 2011 stworzył polską edycją formatu „Emergency Room” Thierry Geoffroy’a w ramach Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. W 2012 kurator wystawy i sympozjum „Aktywna poezja. Sztuka w przestrzeni publicznej w Polsce” w Shoreditch Town Hall oraz w Courtauld Institute of Art w Londynie. Kurator wystawy „Niemcy nie przyszli” w Muzeum Współczesnym Wrocław (2014) Kunsthaus Dresden (2016), a także polsko-ukraińsko-niemieckiej wystawy „Dispossession”, będącej elementem Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji w 2015. Od 2013 do końca 2016 kurator ds. sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W ramach ESK Wrocław 2016 zrealizował ponad sto projektów – wystaw, działań edukacyjnych, interwencji w przestrzeni publicznej i in. Odpowiedzialny za sprowadzenie do Wrocławia takich wystaw jak „Eduardo Chillida. Brzmienia” w BWA Wrocław (2016) czy „Summer Rental. Kolekcja Marxa we Wrocławiu” w Pawilonie Czterech Kopuł, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu (także 2016). Kurator cyklu kilkudziesięciu szeroko zakrojonych interwencji artystyczno-społecznych w przestrzeni publicznej Wrocławia pn. „Wrocław – wejście od podwórza”. Wyróżniony przez Radio Wrocław Kultura nagrodą „Emocje!” (2016), a przez magazyn F5 uplasowany na pierwszym miejscu aktywistów i działaczy kultury, którzy zmieniają Wrocław na lepsze (2017).

Joanna Stembalska – kuratorka i historyczka sztuki. Ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim i Podyplomowe Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2006 roku pracuje w BWA Wrocław jako kuratorka, jako od 2013 kierowniczka galerii Studia BWA Wrocław i kuratorka programu rezydencyjnego w BWA Wrocław. Kuratorka i współkuratorka wielu wystaw, m.in. „For Kids and Adults” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, „Być jak Sędzia Główny” w galerii Awangarda BWA Wrocław oraz wielu pokazów indywidualnych, m.in. wystawy „Czarne charaktery” Olafa Brzeskiego w CSW Łaźnia w Gdańsku, „Winning” Piotra Kmity w galerii Awangarda BWA Wrocław. Wyróżniona i nagrodzona za Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, redaktorka publikacji: m.in. „Artyści zewnętrzni” (2008), „OUT OF STH prezentuje” (2010), „Publikacja podsumowująca Biennale OUT OF STH” (2016). Członkini redakcji „Biura – organu prasowego BWA” wydawanego przez BWA Wrocław.

Iza Rutkowska – artystka, animatorka i menadżerka kultury. Założycielka Fundacji Form i Kształtów oraz Szkoły Nauk Praktycznych, reżyserka filmu „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców”. Współpracuje z samorządami miast, licznymi organizacjami pozarządowymi, domami kultury oraz instytucjami sztuki w Polsce i za granicą. Realizowała projekty między innymi we współpracy z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerią Narodową w Dżakarcie czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii. Jej działania z pogranicza architektury, designu i performansu skupiają się na nadawaniu nowych form i kształtów przestrzeni publicznej. Angażują ludzi z różnych środowisk i w każdym wieku.

Udział we wszystkich spotkaniach jest darmowy. Z myślą o osobach g/Głuchych podczas każdego ze spotkań zapewniamy tłumacza na Polski Język Migowy.

Fundacja Ładne Historie to organizacja pozarządowa powołana w wyniku wieloletniej współpracy niezrzeszonej grupy artystów, kuratorów, aktywistów i promotorów kultury. W naszych działaniach staramy się opowiadać historie wynikające z lokalnych, miejskich kontekstów, angażując w nie twórców i promotorów kultury z całej Polski. Nasza działalność polega na organizacji projektów artystycznych i społecznie zaangażowanych, wynikających z potrzeby edukacji i wzmacniania poziomu uczestnictwa w kulturze mieszkańców polskich miast. Projektując kolejne projekty Fundacji zakładamy, że przyczynią się one do poprawy dostępności, różnorodności i innowacyjności oferty kulturalnej w Polsce. Jesteśmy przekonani, że działania artystyczne oraz edukacja kulturalna mają na celu nie tylko integrowanie społeczności, ale również poprawę jakości jej funkcjonowania. Rozumiejąc je jako narzędzie możliwej, pozytywnej, społecznej zmiany, chcemy współtworzyć nowe zjawiska w młodej, polskiej kulturze.

Organizator: Fundacja Ładne Historie.
Partner: Otwarta Papiernia.
Projekt graficzny: Ewa Głowacka.

Projekt „Lekcje Sztuki” dofinansowano ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2019.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto