Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwórz okno na polsko-czeskie pogranicze! [ZDJĘCIA]

red.
Mieszkasz na polsko-czeskim pograniczu? Sądzisz, że znasz wszystkie jego tajemnice? A może marzy Ci się wycieczka w nieznane i odkrywanie ciekawych miejsc po drugiej stronie granicy? Lubisz knedliki? A próbowałeś kaczki w sosie hoisin w placku ziemniaczanym? Mamy coś dla Ciebie! Od 28 obejrzyj na stronie TVP3 Wrocław.

Okno na pogranicze to program telewizyjny, realizowany przez TVP3 Wrocław i Telewizję Czeską w Ostrawie, w którym autorzy w pierwszym cyklu, odkrywają nieoczywiste atrakcje turystyczne po obu stronach granicy na całej jej długości 796 kilometrów – od polsko-czesko-słowackiego trójstyku po trójstyk polsko-czesko-niemiecki. Pierwszy odcinek poświęcony podziemiom pokażemy już 28 marca, o godzinie 10.20, w TVP3 Wrocław oraz udostępnimy na naszej stronie www.

W 8 odcinkach programu realizowanego przez polsko-czeski zespół pokażemy pogranicze z innej perspektywy – z naszymi kamerami byliśmy na lądzie, pod wodą, pod ziemią i w przestworzach. Odkryliśmy też nowe smaki tego wspólnego dziś obszaru - kuchnię, w której króluje tradycja w nieco innym wydaniu, bo obok znanej horalki, czyli zupy z Beskidów, można spróbować tu także specjałów ze ślimaków i delektować się misternymi keksami wypiekanymi w śląskim Borucinie. Pokażemy też największy czeski staw, czyli Jezioro Machy; popłyniemy kajakiem Granicznymi Meandrami Odry koło Bohumína. Nie zabraknie też atrakcji dla fanów wspinaczki skałkowej, bo podpowiemy dokąd u sąsiadów warto się udać, by spróbować boulderingu. Miłośników białego szaleństwa na pewno zainteresuje odcinek „Białym śladem”, w którym opowiemy nie tylko o najważniejszych trasach biegowych polsko-czeskiego pogranicza, ale odkryjemy też tajemnice znanych i lubianych schronisk, bacówek i baz turystycznych. Nie mogliśmy też pominąć ciekawych miejsc związanych z historią kolejnictwa po obu stronach granicy – zabierzemy Was w podróż górniczym pociągiem pospiesznym po dawnych bocznicach zagłębia ostrawsko-karwińskiego, no i pokażemy jak wygląda Gala Pary w Jaworzynie Śląskiej. To wszystko i jeszcze więcej czeka na Was przez najbliższe dwa miesiące, co sobotę. Zapraszamy!

Podziemia polsko-czeskiego pogranicza

Cykl naszych wędrówek po wspólnym pograniczu rozpoczynamy od miejsc, które kilkadziesiąt lat temu stworzyli ludzie, w dodatku po ciemku. Barwna historia naszego pogranicza ma także swoje mroczne oblicze. Dzięki pasjonatom, którzy kochają podziemia, możemy ją poznać w całej okazałości. Tajemniczy świat szachtów, sztolni i tajnych korytarzy stoi dla nas otworem – ciekawi i zachwyca. Odwiedzimy dawne miejsca wydobycia złota, srebra, miedzi, węgla, żelaza czy łupka, zajrzymy do poniemieckiej kopalni Podgórze w Kowarach, w której w drugiej połowie XX wieku Sowieci wydobyli i zrabowali cały uran; odkryjemy jedyny w swoim rodzaju krajobraz powstały na pokopalnianych hałdach, który dziś, dzięki biotopom, pretenduje do miana zielonych płuc Ostrawy. Kolejną historię odnajdziemy na wzgórzu o nazwie Landek.

- Czarne złoto, które w innych miejscach trzeba wydobywać spod ziemi, tam występuje na powierzchni. Wielkie złoże węgla kamiennego, w załamaniu terenu, to unikat na skalę światową, a ogromna wyrwa w ziemi zrobi wrażenie na każdym, kto będzie miał odwagę stanąć nad tą przepaścią.

©TVP3 Wrocław i Česká televize 2019-2020.
Pořad je společným projektem České televize a TVP Wrocław.
Tento pořad je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Překračujeme hranice.

Niniejszy program jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Przekraczamy granice.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto