Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pajda ze smalcem i... złotem. Gdzie na Dolnym Śląsku serwuje się taki przysmak? Te kucharki szkolił sam Kurt Scheller!

Paulina Schulz
Paulina Schulz
Oto 12 kobiet, które bez doświadczenia gastronomicznego spełniły swoje marzenia. Szkolili je znani szefowie kuchni, także Kurt Scheller.
Oto 12 kobiet, które bez doświadczenia gastronomicznego spełniły swoje marzenia. Szkolili je znani szefowie kuchni, także Kurt Scheller. Polska Press/Księżniczki Gastronomii
Kuźnia Smaków to niezwykła restauracja, która mieści się na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Jej wyjątkowość polega nie tylko na wyśmienitej, polskiej kuchni, czy serwowanej tutaj, unikatowej w skali kraju, pajdy ze smalcem okraszonej 23-kratowym złotem, a na niezwykłej historii o zespole 12 kobiet, które bez doświadczenia gastronomicznego spełniły swoje marzenia. Szkolili je znani szefowie kuchni, także Kurt Scheller.

Spis treści

Kuźnia Smaków w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to unikatowa na skalę Polski atrakcja turystyczna, którą każdego roku odwiedza około 200 tysięcy turystów. Na terenie kopalni mieści się kilka punktów gastronomicznych, w tym także Kuźnia Smaków. Karczmę przez 11 lat prowadził jeden szef kuchni, który w 2020 roku postanowił spełnić swoje marzenia i otworzył własną restaurację.

- Działo się to w momencie, kiedy zaczęła się pandemia. Nasz szef kuchni odszedł praktycznie z całą załogą, bo wiadomo, że pracowali wspólnie przez wiele lat. U nas na kuchni została tylko jedna dziewczyna, która potrafiła obsłużyć te wszystkie sprzęty, dwie dziewczyny z obsługi i ja - księgowa, która gastronomię znała tylko od strony faktur - mówi Katarzyna Cienka, która z dnia na dzień została menadżerem restauracji.

Załoga, która pozostała, musiała jednak sprostać zadaniu i realizować zaplanowaną na najbliższe miesiące rozpiskę. Pracy było sporo. Do tego dochodziła oczywiście presja, ponieważ dotychczas karczma generowała kilkumilionowe obroty rocznie.

- Pierwsze miesiące, czyli lipiec i sierpień, to 700 obiadów dziennie do wydania, do tego komunie, urodziny, biesiady. Płakałyśmy prawie codziennie, ale dałyśmy radę. Walczyłyśmy każdego dnia jednak wyniki były bardzo dobre - podkreśla Katarzyna Cienka.

Księgowa, technik chemiczny, fryzjerka i magazynier

Pani Katarzyna, która z roli księgowej nagle wcieliła się w rolę menadżera lokalu, powoli zaczęła kompletować nową załogę i tak właśnie powstał nowy zespół, 12 kobiet, spośród których tylko jedna miała wykształcenie związane z gastronomią. Pozostała część załogi to m.in.: technik agrobiznesu, zdobnik ceramiki, sprzedawca, fryzjera, technik chemiczny, magazynier czy operator procesów chemicznych.

- Nowy zespół, nowy biznesplan i nowa forma sprzedaży. Postawiłyśmy na jedzenie na wagę, co okazało się strzałem w dziesiątkę! Wiedziałyśmy jednak, że nie damy rady prowadzić gastronomii bez wiedzy. Rozpoczęłyśmy więc szkolenia u najlepszych szefów kuchni w Polsce, takich jak: Kurt Scheller, Jerzy Pasikowski, Wojciech Harapkiewicz, Artur Musztyfaga, Michał Plewka czy Jarosław Uściński, który szkoli kadrę narodową kucharzy. To są ludzie, którzy cały czas nam pomagają i trzymają za nas kciuki, dlatego jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy - mówi menadżer restauracji.

Zespół Kuźni Smaków to zespół 12 niezwykłych kobiet.
Zespół Kuźni Smaków to zespół 12 niezwykłych kobiet. Księżniczki Gastronomii

Kuźnia napędzana siłą kobiet

Do tej pory niesamowita załoga 12 kobiet ze Złotego Stoku przeszła już ponad 20 szkoleń, a restauracja jest dosłownie oblegana przez gości.

- Goście, którzy nas odwiedzają, oczekują od nas kuchni prostej i domowej. Serwujemy od czasu do czasu przegrzebki, żabie udka czy steki z kalmara natomiast nasi goście chcą tradycyjnego jedzenia takiego jak schabowy. U nas jest to mięso pochodzące z ubojni, którą znamy, a smażymy je na smalcu, który same wytapiamy. Nawet wybierając ziemniaki, sprawdzałyśmy około 20 gatunków, aby wybrać te najlepsze - mówi Katarzyna Cienka.

Pajda ze smalcem i złotem

W restauracji znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie unikatowej kopalni, złoto znajdziemy także na talerzu. 23-karatowe, jadalne złoto serwowane jest tutaj na pajdzie ze smalcem! To prawdziwy hit na skalę Polski. Podobnie jak podawana w tym miejscu kawa ze złotem. Jak zaznacza Katarzyna Cienka, takiej kawy można napić się także w Dubaju.

Taką pajdę ze smalcem i złotem zjesz tylko w Złotym Stoku.
Taką pajdę ze smalcem i złotem zjesz tylko w Złotym Stoku. Kuźnia Samków Złoty Stok

Kobiety Kuźni Samków - "Jesteśmy jak puzzle"

Zespół 12 kobiet z Kuźni Smaków cechuje wiara i zaangażowanie. Podkreślają, iż najważniejszy jest zespół, a przy tym, każda jest sobie równa. Tu nie ma szefa.

- Hierarchia jest równa. Każda ma swoje obowiązki i każda w czymś jest najlepsza. Jedna w kuchni włoskiej, druga w sosach, kolejna w daniach mącznych czy mięsach. Tak się podzieliłyśmy i tak działamy. Nigdy nie pracowałyśmy w gastronomii, więc nie mamy nawyków i przyzwyczajeń. Jesteśmy jak puzzle, żeby ułożyć obrazek, wszystkie elementy muszą do siebie pasować i u nas właśnie tak jest - podkreśla menadżer Kuźni Smaków.

Lustra, fartuszki i solarium

Zaangażowanie zespołu, jego pracowitość, wysoka jakość produktów i po prostu smaczna kuchnia sprawiły, że restauracja podwoiła swoje obroty. Panie, jak na kobiety przystało, nawet przy ogromnym natężeniu ilości restauracyjnych gości, które w slangu gastronomicznym określane jest jako tabaka, nie zapominają o swoim wyglądzie.

- Jako kobiety wszędzie mamy tu lustra. Do tego oczywiście mnóstwo fartuszków, w różnych kolorach, bo zawsze musimy dobrze wyglądać. Największą naszą bolączką było to, że w lecie nie jesteśmy opalone, bo jesteśmy ciągle w pracy. No i niespodzianka! Na Mikołaja dostałyśmy w prezencie od szefostwa solarium, które trzymamy na zapleczu - relacjonuje pani Katarzyna.

Panie ze Złotego Stoku spełniają marzenia

Siłę 12 kobiet, ich determinację docenił branżowy magazyn Szef Kuchni, który z okazji Dnia Kobiet opisał historię pań ze Złotego Stoku. Niedawno zespół odebrał również nagrodę "Victoria" za Najlepszą Karczmę 2022 roku oraz wziął udział w Kongresie Szefów Kuchni i Restauratorów w Warszawie.

- Na kongres może przyjechać tylko szef kuchni albo menadżer, ale u nas jest zasada, że albo jedziemy wszystkie, albo nie jedzie nikt. Napisałyśmy do organizatorów czy my możemy się na ten kongres zapisać, bo nie mamy przecież nawet szefa kuchni. Udało się, a co ciekawe byłyśmy jedyną restauracją w Polsce, która wystąpiła na scenie i opowiedziała swoją historię - relacjonuje menadżer.

Zespół 12 kobiet na scenie podczas Kongresu Szefów Kuchni i Restauratorów w Warszawie.
Zespół 12 kobiet na scenie podczas Kongresu Szefów Kuchni i Restauratorów w Warszawie. Księżniczki Gastronomii

"Księżniczki Gastronomii" z Kuźni Samków

Panie ze Złotego Stoku nie zwalniają tempa. W styczniu br., jako "Księżniczki Gastronomii" założyły profil na Facebooku, a swoją historię porównują do bajki o Kopciuszku, która na ich przykładzie pokazuje, że warto wierzyć w swoje marzenia. Tu także pojawiła się "dobra wróżka".

- Bardzo ważną rolę w naszym dążeniu do celu odegrała Elżbieta Szumska, właścicielka Kopalni Złota oraz Kuźni Smaków. W dniu, kiedy dowiedziałyśmy się, że zostajemy same, poszłyśmy do niej ze słowami "Proszę nam zaufać! Nie poddamy się." Wszyscy dookoła mówili, że nie damy rady i splajtujmy. Pani Ela nam zaufała i to był moment, w którym wyrosły nam skrzydła.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pajda ze smalcem i... złotem. Gdzie na Dolnym Śląsku serwuje się taki przysmak? Te kucharki szkolił sam Kurt Scheller! - Gazeta Wrocławska

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto