Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Bukowcu zostanie zmodernizowany. To kolejny obiekt w Dolinie Pałaców i Ogrodów, który wypięknieje. Turyści będą zachwyceni

Alina Gierak
Alina Gierak
W pałacu w Bukowcu  hrabina von Reden  prowadziła otwarty salon, będąc zaprzyjaźniona z najsławniejszymi osobistościami ówczesnych Prus, w tym z Fryderykiem Wilhelmem III, który posiadał letni pałac w pobliskich Mysłakowicach
W pałacu w Bukowcu hrabina von Reden prowadziła otwarty salon, będąc zaprzyjaźniona z najsławniejszymi osobistościami ówczesnych Prus, w tym z Fryderykiem Wilhelmem III, który posiadał letni pałac w pobliskich Mysłakowicach fotopolska.eu
Do Bukowca jeleniogórzanie i turyści przyjeżdżają na spacery po parku, koncerty w odrestaurowanej stodole, na wernisaże oraz do Interaktywnego Muzeum Tajemniczy Las w Bukowcu. To ulubiona miejscówka rowerzystów, bo ścieżki wiodą z Jeleniej Góry przez Łomnicę prosto do Bukowca. Teraz do listy do zwiedzania dojdzie pałac w Bukowcu, który zostanie unowocześniony. Swoją siedzibę ma tu Związek Gmin Karkonoskich.

Wybudowany w drugiej połowie XVI w. pałac już dawno mógłby być główną atrakcją malowniczego kompleksu w Bukowcu, ale brakowało pieniędzy na modernizację. Teraz są, bowiem Związek Gmin Karkonoskich dostał pieniądze w ramach Polskiego Ładu.

Wyłoniono już wykonawcę i podpisano z nim umowę. Firma Pre – Fabrykat z Miłkowa wykonała już sporo pracy. Remont pałacu w Bukowcu ma zakończyć się w październiku 2024 roku. Autorem projektu modernizacji pałacu w Bukowcu jest arch. Katarzyna Miśkiewicz (eMKa Biuro Projektowe).

Zaplanowano między innymi remont dachu, stropów i elewacji, a także stolarki okiennej i drzwiowej. Dodatkowo w pałacu zamontowane zostanie centralne ogrzewanie z nowym źródłem za pomocą pomp głębinowych i rozprowadzeniem ciepła po obiekcie. Dodatkowo zmodernizowana zostanie sieć elektroenergetyczna wraz z oświetleniem.

Zabytkowy pałac w Bukowcu

Początki Bukowca związane są z rodziną von Zedlitz, która władała na tych terenach do XVI wieku. Już w tamtym czasie istniał renesansowy murowany dwór otoczony fosą. W 1785 roku majątek nabył Friedrich Wilhelm von Reden, który dokonał gruntownej przebudowy pałacu na styl klasycystyczny, a wokół niego utworzył park krajobrazowy w stylu angielskim. Zgodnie z ówczesnymi trendami rezydencja nie dominowała przestrzeni, lecz stanowiła jeden z jego elementów, co może tłumaczyć skromną formę budowli. Park jest pięknie odnowiony z

Fryderyk von Rotenham odziedziczył pałac w drugiej połowie XIX wieku. W rękach jego spadkobierców obiekt pozostał do 1945 r. Po wojnie pałac był siedzibą technikum rolniczego, a później stał się Uniwersytetem Ludowym, służącym bezrobotnym. Obecnie w obiekcie mieści się Związek Gmin Karkonoskich.

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów wzorowo odnowiła zabytkowy park oraz zabudowania folwarczne w Bukowcu. Na terenie folwarku znajduje się hotel, restauracja, sala koncertowa i wystawiennicza, interaktywne muzeum. Pałac należy natomiast do Związku Gmin Karkonoskich i czekał na remont.

Bukowiec położony jest na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, wyróżnia się zachowanym pierwotnym układem przestrzennym z zespołem parkowo-pałacowym. Zadbany park, staw, ścieżki spacerowe i rowerowe sprawiają, że przyciąga wielu turystów.
Co można zwiedzać?

  • Pawilon Herbaciarni
  • Wieżę Widokową
  • Opactwo
  • Ścieżki spacerowe wokół stawu Kąpielnik

Sprawdź jak dojechać do pałacu Bukowiec

Czytaj także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto