Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palisz? Zbadaj się w jeleniogórskim szpitalu

RS
Jeleniogórski szpital wojewódzki chce zbadać palaczy zagrożonych chorobami układu oddechowego. Oddział pulmonologiczny dzięki wsparciu jednej z firm farmaceutycznych zamierza przebadać nawet 20 tysięcy osób, które były lub są uzależnione od nikotyny.

Według badań naukowych zwiększone ryzyko zachorowań występuje u osób, które przez co najmniej 5 lat wypalały paczkę papierosów dziennie.
Jeleniogórscy lekarze będą badać także osoby znacznie krócej uzależnione, które wypalają 20 sztuk papierosów od co najmniej 3 lat.
- Chcemy działać prozdrowotnie, by jak najszybciej oderwać pacjenta od papierosów. Będziemy starali się przekonywać ich do rzucenia nałogu. Poza rozmową, chcemy przekazywać im pozytywne aspekty takiego kroku. Jeśli to nie zadziała, będziemy sięgali po negatywne, drastyczne obrazy skutków palenia, np. płuc zniszczonych przez raka – mówi Juliusz Bokiej, ordynator oddziału pulmonologicznego.

Uczestnictwo w programie „Oddech” jest bezpłatne. Każdy były lub czynny palacz musi jedynie poprosić swojego lekarza rodzinnego o skierowanie i z nim zgłosić się na oddziale pulmonologicznym w jeleniogórskim szpitalu.
Personel zmierzy im tu pojemność płuc i wykona zdjęcia rentgenowskie. Każdy pacjent zostanie zarejestrowany. Będzie mógł monitorować w szpitalu stan swoich dróg oddechowych co 2 -3 lata.

Program stworzono, by podnieść w Jeleniej Górze i w ościennych gminach wskaźnik wykrywalności dwóch najcięższych, powodowanych przez nikotynę, schorzeń układu oddechowego – raka płuc i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która nieleczona może doprowadzać do ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych. Obecnie jest to czwarta w kolejności przyczyna zgonów na świecie. A rak płuc jest jednym z najtrudniejszych do wyleczenia nowotworów.
- Jeszcze dwa lata temu rozpoznawalność i operacyjność raka płuc wśród pacjentów z Jeleniej Góry, była żenująco niska. W porę rozpoznawano chorobę jedynie u 5,7 procent pacjentów. Podczas gdy polska norma wynosiła wówczas od 7 do 10 procent w zależności od regionu – mówi ordynator Juliusz Bokiej.

Obecnie wskaźnik wczesnej wykrywalności raka płuc wynosi w Jeleniej Górze 22 procent, ale w gminach powiatu jeleniogórskiego nadal utrzymuje się na bardzo niskim poziomie.

Według lekarzy niewielu pacjentów zgłasza się, by profilaktycznie zbadać stan swoich płuc. Na oddział trafiają, gdy choroba jest już zaawansowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto