Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pancerniacy ze Świętoszowa uczestniczyli w uroczystościach na największym we Francji Polskim Cmentarzu Wojskowym

10BKPanc
kpt. Katarzyna Sawicka
Odwiedzanie miejsc, które są związane z historią 1 Polskiej Dywizji Pancernej oraz jej bohaterskimi żołnierzami jest dla kawalerzystów ze Świętoszowa ogromnym przeżyciem. Żołnierze z pancernej brygady pamiętają o waleczności oraz poświęceniu swoich rodaków walczących dzielnie kilkadziesiąt lat wcześniej.

Ostatniego dnia sierpniowej wizyty w Normandii pancerniacy uczestniczyli w uroczystościach na największym we Francji Polskim Cmentarzu Wojskowym w Langannerie. W niedzielny poranek udali się właśnie tam, aby oddać należny hołd i szacunek poległym w walkach w sierpniu 1944 roku.

Głównym organizatorem tej części uroczystych obchodów 74. rocznicy bitwy pod Falaise i Chambois było Stowarzyszenie 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1PDPanc) „Francja”. Na uroczystość przybyli między innymi ambasador Rzeczypospolitej Polskiej we Francji Tomasz Młynarski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Jarosław Mika oraz liczni przedstawiciele francuskiej Polonii. Na największej polskiej nekropolii we Francji, gdzie spoczywa ponad sześciuset polskich żołnierzy odbyła się polowa msza święta pod przewodnictwem rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji, w asyście księdza Sławomira Klima. W tym dniu i w takim miejscu nie mogło oczywiście zabraknąć wojskowej asysty honorowej z 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc), która swoją obecnością uświetniła uroczyste obchody. Żołnierze z dumą przebywali w miejscu, gdzie spoczywają ci, którzy w przeszłości tworzyli historię i chlubne tradycje kultywowane przez świętoszowską jednostkę.

Po zakończeniu polowej mszy świętej Szef Sekcji Współpracy Cywilno – Wojskowej z 10BKPanc, major Wiktor Kotlarz, odczytał Apel Pamięci, którego zwieńczeniem było oddanie salwy honorowej. Słowa Apelu Poległych, przypomniały wszystkich bohaterów bitwy i innych polskich żołnierzy spoczywających na polskim cmentarzu, który w 1954 roku otworzył generał Władysław Anders wraz z generałem Stanisławem Maczkiem. Dowódca kompanii honorowej, porucznik Zenon Małycha, głośno wydawał komendy, które żołnierze 1 batalionu czołgów wykonywali z powagą i skupieniem na twarzach. Pamięć o rodakach nie umiera, a żołnierze w ten sposób oddali należny hołd i szacunek poległym.

Uroczystość na cmentarzu w Langannerie zakończyło rozpalenie znicza pamięci przez najstarszego żołnierza 1 Polskiej Dywizji Pancernej we Francji, majora Edwarda Podymę, który w tym dniu obchodził swoje 96 urodziny. Kombatantowi towarzyszył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, general broni Jarosław Mika oraz Jean Pierre Ruaultem.

Tego dnia, podczas uroczystości dowódca świętoszowskiej jednostki, pułkownik dyplomowany Artur Pikoń wręczył trzy Honorowe Odznaki Pamiątkowe 10BKPanc. Podkreślając całokształt działalności zawodowej i społecznej, za pomoc w kształtowaniu pozytywnego wizerunku w społeczeństwie, która przyczyniła się do podnoszenia prestiżu 10BKPanc kapituła wyróżniła – pana Jakuba Wiącka, panią Patricię Fieffe oraz pana Jean – Pierre Ruault. Był to wyraz podziękowania za ogromne wsparcie, jakie pancerna brygada otrzymuje od tych osób, a tym samym za kultywowanie tradycji oraz rozsławianie dobrego imienia 10BKPanc we Francji.

Po głównej uroczystości, jak tradycja każe, dowódca 10BKPanc w obecności Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, złożył bukiet białych róż na grobie podpułkownika Jana Maciejowskiego, legendarnego dowódcy 10 Pułku Strzelców Konnych, który zginął w czasie bitwy normandzkiej 20 sierpnia 1944 roku. Składanie kwiatów przekazywanych przez jego córkę Annę Maciejowską – Chmielowską zapoczątkowano dziesięć lat temu. Od tamtej pory rokrocznie delegacje wypełniają wolę pani Anny Maciejowskiej. Podpułkownik Jan Maciejowski popularny wśród żołnierzy „Maciej” był jednym z dwóch dowódców pułków poległych w czasie walk w Normandii. Legendarny dowódca 10PSK za swoje czyny bojowe został dwukrotnie odznaczony krzyżem orderu wojennego Virtuti Militari. Żołnierze 10BKPanc przy grobie poległego dowódcy odśpiewali pieść „Rozkwitały pąki białych róż”, która ma symboliczne znaczenie dla córki podpułkownika Maciejewskiego.

Końcowym akordem rocznicowej niedzieli w Normandii była wizyta w Potigny, mieście wyjątkowo związanym z historią francuskiej Polonii, weteranów 1PDPanc i ich rodzin, którzy mieszkają we Francji. Na placu noszącym nazwę 1PDPanc złożone zostały kwiaty, następnie uczestnicy uroczystości spotkali się z władzami lokalnymi i mieszkańcami miasta w siedzibie miejscowego merostwa.

Niedziela, 26 sierpnia 2018 roku, był dniem, kiedy pancerniacy ze Świętoszowa odwiedzili także plażę Omaha, gdzie w sierpniu 1944 roku lądowali alianci. Żołnierze oczami wyobraźni widzieli wydarzenia z przeszłości, które na stałe zapisały się w kartach historii. Wizyta na cmentarzu, na którym rozpościera się widok ponad dziewięciu tysięcy białych krzyży zrobiła wrażenie na każdym obecnym.

Pobyt kawalerzystów ze Świętoszowa w Normandii dobiegł końca. Podróż powrotna trwała kilkanaście godzin. Z całą pewnością był to czas na przemyślenia oraz zastanowienie się nad historią i tradycjami, które są dla nich tak ważne. Żołnierze ze świętoszowskiej jednostki podkreślają, że oprócz samego udziału w zorganizowanych uroczystościach i możliwości odwiedzenia historycznych miejsc, bardzo istotnym aspektem była dla nich okazja do spotkania z kombatantami 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Rozmowa ze świadkami tamtych wydarzeń wielu z nich pomogła lepiej zrozumieć historię. Żołnierze darzą kombatantów ogromnym szacunkiem i dziękują im za ich waleczność i poświęcenie. Kultywowanie tradycji 1PDPanc traktują jako swój obowiązek oraz wielki zaszczyt.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka, Waldemar Kotula
Zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto