Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Narodowy schodzi do Jeleniej Góry

Rafał Święcki
Karkonoski Park Narodowy schodzi z gór do miasta. Cenne okazy karkonoskiej fauny i flory turyści wkrótce będą mogli zobaczyć nie tylko podczas górskich wycieczek, ale także niżej, w samej Jeleniej Górze.

W mieście powstaje kilka interesujących projektów, które nie tylko przyczynią się do ochrony ginących gatunków, ale będą też atrakcjami turystycznymi. Wszystkie będą bowiem udostępniane do zwiedzania.

- Chcemy pokazać, że można rozwijać turystykę nie tylko poprzez budowę wyciągów narciarskich – mówi dyrektor parku Andrzej Raj.

Na terenie Karkonoskiego Banku Genów w Jagniątkowie za 2,5 mln zł powstaje największe w Polsce sztuczne torfowisko, z rzadkimi roślinami występującymi na górskich mokradłach. Rozpoczęła się budowa ogrodu botanicznego. Przyrodnicy chcieliby też zbudować tutaj wolierę, w której dorastałby młode głuszce. Tuż obok wkrótce zacznie się budowa motylarni.

- W dwóch namiotach będą hodowane rzadkie gatunki motyli występujących w Karkonoszach. Jeden z nich zostanie udostępniony do zwiedzania. Aranżacja roślinna będzie przypominała tę występującą w naturze - tłumaczy Andrzej Raj.

Co zobaczymy w motylarni? Jednego z największych dziennych motyli w Polsce - niepylaka apollo. Niektóre osobniki mają 8-9 cm rozpiętości skrzydeł.
W polskiej czerwonej księdze zwierząt niepylak apollo ma status gatunku skrajnie zagrożonego, który bez ingerencji człowieka ma minimalne szanse na przetrwanie.

W Karkonoszach występował przed laty. Teraz przyrodnicy chcą go przywrócić środowisku. Budowa motylarium zakończy się jeszcze w tym roku.

Przyrodnicze atrakcje turystyczne mają też powstać w Sobieszowie. Pracownicy KPN wysadzą u podnóża Chojnika łąkę krokusów. Teren udostępni gmina Jelenia Góra. Łany krokusów w przeszłości porastały wiele karkonoskich łąk, dziś można je zobaczyć tylko w Jagniątkowie i w rezerwacie krokusów w Górzyńcu.

Ponieważ te kwiaty kwitną jedynie klika tygodni, na łące pod Chojnikiem przyrodnicy wysadzą też inne gatunki rzadkich roślin. Będą one zakwitały wraz ze zmianami pór roku. Wiele z tych roślin w górach trudno zobaczyć, bo występują w miejscach niedostępnych, poza szlakami.

KPN chce zbudować sieć tras do uprawiania nordic walkingu. Mają one połączyć trzy dzielnice Jeleniej Góry: Cieplice, Sobieszów i Jagniątków. Ze ścieżek mogliby korzystać między innymi kuracjusze. - Z uzdrowiska można dojechać autobusem do Jagniątkowa i następnie ścieżkami przejść do Sobieszowa, zamku Chojnik i zakończyć spacer w Cieplicach – mówi Andrzej Raj.

Budowa tras już się zaczęła. Wyremontowane zostanie też zejście z Chojnika. Prace te będą skkordynowane z układaniem kanalizacji odprowadzającej ścieki z zamku i rur doprowadzających do niego wodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto