Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pełny komfort

[email protected]
Smaczny posiłek? Relaksująca kąpiel? Optymalna temperatura mieszkania lub domu? Wszystkie te potrzeby możesz zaspokoić dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń gazowych.

Smaczny posiłek? Relaksująca kąpiel? Optymalna temperatura mieszkania lub domu? Wszystkie te potrzeby możesz zaspokoić dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń gazowych.

Nowoczesne technologie grzewcze wykorzystujące paliwo gazowe dają użytkownikowi pełny komfort w utrzymywaniu stałej, wybranej temperatury w mieszkaniu. Zaawansowane technologie pozwalają na pełną automatyzację i regulację procesu spalania. Sprawność bezobsługowych urządzeń, zasilanych gazem ziemnym sięga np. w kotłach kondensacyjnych ponad 100%. Tak duża sprawność ma wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa gazowego. Nowoczesny kocioł gazowy w porównaniu z tradycyjnym (na paliwa stałe) spala mniej paliwa nawet do 40%. Na rynku dostępna jest szeroka gama urządzeń gazowych. Każdy może dopasować urządzenie gazowe zależnie od potrzeb oraz oferowanych rozwiązań technologicznych.

Kuchnia jak laboratorium

Kuchenka gazowa to jeden z tych przedmiotów, których obecność w naszym domu uznajemy za oczywistość - obok pralki, lodówki i kilku innych wytworów cywilizacji. Główną jej zaletą jest płynna regulacja płomienia, co umożliwia przyrządzanie smacznych potraw i sprzyja ciepłu domowego ogniska.

Kuchenki gazowe ma obecnie w swojej ofercie każda większa firma zajmująca się produkcją sprzętu gospodarstwa domowego. Zasada ich działania pozostała niezmieniona już od ponad 120 lat. Z biegiem czasu wprowadzane były jednak różne udogodnienia - takie jak zintegrowany piekarnik, czy też zmiany służące bezpieczeństwu użytkownika.

Obowiązująca obecnie moda każe nowoczesnym gospodyniom domowym pracować na sprzęcie zgoła laboratoryjnym.
Współczesne kuchnie gazowe to najczęściej eleganckie, zimne w wyrazie, stalowe lub częściowo wykańczane szkłem urządzenia. Występują w wersjach wolno stojących - ze zintegrowanym piekarnikiem, lub jako sprzęt do zabudowy - wtedy jest to sama płyta grzejna, wpuszczana w kuchenny blat. Standardowe szerokości to 60 i 90 cm, liczba palników - 2, 4, 5 lub 6. Często łączone są na jednej płycie palniki gazowe i elektryczne. Zależnie od producenta i standardu urządzenia mogą być wyposażone w różne akcesoria.

W większości kuchenek montowane są automatyczne zapalarki, często zintegrowane z pokrętłami, umożliwiające zapalanie gazu nawet, gdy w domu zabraknie zapałek. Standardem są zróżnicowane co do wielkości palniki, ale nowość to palnik z regulowaną wielkością. Ze względów bezpieczeństwa, na wypadek zalania palnika, stosuje się zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Nie używaną w danym momencie płytę grzejną możemy zabezpieczyć elegancką, wykonaną np. z hartowanego szkła pokrywą.

Na tle prostych, stalowych, bardzo nowocześnie wyglądających kuchni gazowych wyróżniają się coraz modniejsze, nawiązujące wyglądem do tradycyjnych wiejskich żeliwnych pieców węglowych. Za tą maską kryje się jednak zaawansowana technologia - w urządzeniach tych znajdziemy wszystkie nowoczesne udogodnienia. Ta linia wzornictwa kuchni jest miłą odmianą po obowiązujących od pewnego już czasu stalowych szarościach. Dziś coraz więcej producentów włącza ją do swojego asortymentu. Kojarzą się z ciepłem i przypominają czasy, gdy życie rodziny koncentrowało się wokół pieca - symbolu domowego paleniska.

Wybór kuchenki

Przy zakupie kuchenki gazowej należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Czy kuchenka jest przystosowana do zabudowy, czy jest urządzeniem wolnostojącym. Czy ma odpowiednie zabezpieczenia: przeciwwypływowe (odcięcie dopływu gazu po zgaśnięciu palnika), blokadę drzwi piekarnika, chłodne drzwi kuchenki (przy włączonym piekarniku). Jaki jest rodzaj płyty: szklana, emaliowana, czy tez nierdzewna. Jaka jest liczba palników:
czteropalnikowa, czteropalnikowa z wbudowanym piekarnikiem, dwupalnikowa. Wreszcie jakie są rozmiary kuchenki.

Oszczędne gotowanie

Kuchenka gazowa wykorzystywana w racjonalny sposób jest odbiornikiem oszczędnym w użytkowaniu paliwa gazowego. Aby otrzymać najwyższą wydajność kuchenki przy minimalnym zużyciu gazu należy ustawiać płomień według potrzeb, stosować odpowiedni rozmiar garnków, korzystać tylko z garnków z pokrywką.

Przewagą kuchenki gazowej nad elektryczną jest znacznie szybszy czas nagrzewania oraz możliwość szybkiej, płynnej regulacji płomienia. Taka dogodność sprawia, że gotowanie, pieczenie, grillowanie czy smażenie staje się prawdziwą przyjemnością. Tradycyjna kuchenka gazowa zużywa około 1m3 gazu ziemnego na godzinę. Różnice w poborze gazu mogą wynikać z konstrukcji kuchenki i liczby palników. Przy zakupie kuchenki i innych urządzeń gazowych należy brać pod uwagę zgodność zainstalowanych dysz z rodzajem użytkowanego gazu. Niewłaściwie dobrane dysze mogą powodować "niepełne spalanie", a w konsekwencji większe zużycie gazu.

PRZY KOMINKU

Nowym, ale coraz powszechniej stosowanym urządzeniem gazowym w Polsce jest kominek gazowy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących wygodę, nastrój, a także chcących się wyróżnić. To prestiżowe urządzenie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale jest także dodatkowym źródłem energii.

Kominek, poprzez specjalne kanały, może ogrzewać sąsiednie pomieszczenia. W porównaniu z kominkiem tradycyjnym kominek gazowy to przede wszystkim czyste i bezpieczne spalanie oraz niewielkie nakłady na konserwację. Uruchomianie kominka gazowego nie wymaga przygotowania opału - wystarczy tylko nacisnąć przycisk na pilocie. W odróżnieniu do kominka tradycyjnego, gazowy może pracować ze stałą temperaturą grzania. Kominek gazowy to nie tylko nowoczesność, ale również wysoki poziom bezpieczeństwa pracy urządzenia i wyraz szczególnej troski o środowisko naturalne.

INSTALOWANIE KUCHENKI I JEJ KONSERWACJA

Nie należy instalować kuchenek gazowych pomiędzy oknem a drzwiami, gdyż przeciągi mogą zgasić płomień. Kuchenki gazowe można instalować w odległości, co najmniej 50 cm
od okien i około 5 cm od ścian.

Powstające podczas gotowania czy pieczenia spaliny powinny mieć swobodny wypływ, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na sprawność wentylacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie okapu nad kuchenką z wentylacją grawitacyjną.

Użytkownik kuchenki gazowej powinien dbać o czystość palników, aby nie dopuścić do zatkania otworów płomykowych, dzięki którym, doprowadzane jest powietrze niezbędne do prawidłowego spalania.

Niesprawne palniki powodują "niepełne spalanie" i w efekcie nasza kuchenka brudzi naczynia oraz zużywa więcej gazu.

WYBIERAMY KOCIOŁ

- Kocioł gazowy wybieramy w zależności od naszych potrzeb oraz od funkcji, jaką pełnić ma to urządzenie. Dobierając moc kotła gazowego należy kierować się zapotrzebowaniem na ciepło. Przewymiarowany, o zbyt dużej mocy kocioł nie jest wykorzystywany optymalnie, dlatego zużywa więcej gazu. Taki kocioł nie będzie pracował przy pełnym obciążeniu, a więc jego sprawność nie będzie wysoka. Z kolei zbyt mały piec to większe zużycie paliwa oraz znacznie przyspieszony czas zużycia urządzenia. Jeśli zainstalowany kocioł jest za mały to najbardziej odczuwalnym skutkiem są niedogrzane pomieszczenia. Zarówno kocioł o zbyt małej jak i zbyt dużej mocy nie może pracować ekonomicznie. Dlatego przy wyborze kotła należy kierować się funkcją jaką ma spełniać oraz należy uwzględnić ilość i odległość punktów czerpania wody użytkowej - jeśli kocioł ma służyć również do podgrzewania wody użytkowej.

- Przy zakupie kotła należy zwrócić uwagę czy dany model jest przystosowany do zasilania gazem ziemnym wysokometanowym czy zaazotowanym. Ciekawe kształty, różne kolory czynią kocioł gazowy przyjaznym architekturze mieszkania.

- Kotły jednofunkcyjne służą wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń. Kotły dwufunkcyjne wykorzystywane są zarówno do ogrzewania mieszkań oraz podgrzewania wody. Zaletą kotłów dwufunkcyjnych jest możliwość pracy tylko w jednym trybie np. podgrzewania wody użytkowej, co jest niezmiernie przydatne w okresie letnim. Najczęściej w kotle dwufunkcyjnym jako priorytet traktowana jest woda użytkowa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto