Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perła Zachodu: Spuszczona woda z jeziora Modre. Zapora w remoncie

Rafał Święcki
Obniżony poziom wody będzie utrzymany do 26 listopada tego roku.
Obniżony poziom wody będzie utrzymany do 26 listopada tego roku. Rafał Święcki
Perła Zachodu: Spuszczona woda z jeziora Modre.Spółka Tauron Eko-energia rozpoczęła prace modernizacyjne na elektrowni wodnej Bobrowice I przy Perle Zachodu. By je przeprowadzić trzeba było znacząco obniżyć poziom wody w zbiorniku.

- Przeprowadzamy kompleksową modernizację m.in. krat wlotowych do komór turbinowych, zasuw turbinowych, oraz samych komór turbinowych, czyli tych elementów obiektu, które na co dzień znajdują się w częściowym bądź całkowitym zanurzeniu, pozostając tym samym poniżej lustra wody na zbiorniku – informuje Anna Ciszewska Swat, przedstawiciel spółki.

- Aby umożliwić wykonanie inwestycji oraz zapewnić odpowiednie warunki bezpiecznego prowadzenia prac, niezbędne jest znaczne obniżenie lustra wody, tak aby odsłonić te elementy. Ponadto konieczne jest utrzymywanie poziomu wody na rzędnej piętrzenia zapewniającej ochronę stanowisk roboczych przed niekontrolowanym zalaniem w konsekwencji nagłego przypływu wód, np. wskutek niespodziewanych opadów – dodaje.

Perła Zachodu: Spuszczona woda z jeziora Modre na Bobrze

Prace tego typu przeprowadzane są zwykle nie częściej niż co kilkanaście – a nawet kilkadziesiąt lat.
Zakończenie prac planowane jest na listopad 2015 roku, przy czym obniżony poziom wody będzie utrzymany do 26 listopada tego roku.

Przy tego typu operacjach nie da się uniknąć strat przyrodniczych. W 2006 roku opróżnianie jeziora Modre, także związane z remontem zapory, zakończyło się katastrofą dla tysięcy ryb. Olbrzymie szczupaki, leszcze, karpie, płocie i okonie udusiły się w zamulonej wodzie i rozkładały się kilkaset metrów poniżej zapory. Bóbr był martwy na odcinku kilku kilometrów, ponieważ wodę spuszczono zbyt szybko. Gdy poziom tlenu w wodzie zaczął gwałtownie spadać polecono by przymknąć zasuwę. Nie udało się jej zamknąć. Oficjalnie tłumaczono, że zablokował ją konar drzewa.

Tym razem do żadnej awarii nie doszło.

- Doniesień wędkarzy o martwych rybach także nie mieliśmy – mówi Józef Goszczycki, rzecznik prasowy Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Jeleniej Górze.

- Owszem silny prąd wody może porywać osobniki słabsze lub chore. Zdrowa ryba zwykle jednak płynie w górę rzeki i stopniowe opróżnianie zbiornika nie jest dla niej groźne – dodaje.

Elektrownia wodna Bobrowice I w Siedlęcinie powstała w 1925 roku. Po raz pierwszy zbiornik wypełniono 8 listopada 1925 roku. Powstałe na skutek spiętrzenia jezioro Modre znajduje się obecnie na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Piętrzenie na stopniu Bobrowice I wynosi 14,5 m. W elewacjach budynku elektrowni i filarów jazu zastosowano kamienne wykładziny z granitu. Elektrownia wyposażona została w trzy turbozespoły z bliźniaczymi turbinami Francisa o łącznej mocy 2,42 MW. Elektrownia Bobrowice I z budynkiem siłowni i rozdzielni energetycznej usytuowana jest w korycie rzeki. Charakterystyczne dla stopnia wodnego jest powiązanie jazu i budynku, pomiędzy które wprowadzono blok upustu dennego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto