Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perła Zachodu to osobliwość Dolnego Śląska. Stoi na szczycie przepaści nad Jeziorem Modrym. Zwiedzanie 2024

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Perła Zachodu, położona w Siedlęcinie niedaleko Jeleniej Góry, to prawdziwa perełka architektoniczna regionu, którą warto odwiedzić. O jej walorach świadczy nie tylko oryginalne położenie, ale i konstrukcja budowli, która od lat zachwyca tubylców i turystów. Gościniec został usytuowany na krawędzi przepaści, skąd roztacza się malowniczy widok na Jezioro Modre. Jeśli szukacie pomysłu na jednodniową wycieczkę, to polecamy Siedlęcin.

Spis treści

Siedlęcin: Wieża rycerska i malowidła o sir Lancelocie

Do Perły Zachodu można dostać się na kilka sposobów - pieszo, rowerem, a także zaparkujemy samochód niemal przed wejściem do gościńca. Tym wszystkich, którzy zdecydują się na skorzystanie z możliwości własnych nóg polecamy malowniczą trasę, która prowadzi przez Borowy Jar. Żółty szlak zaczyna się w okolicach różowej kładki, skąd prowadzi też droga na Wzgórze Krzywoustego. Jeśli uda nam się dotrzeć w to miejsce, to mamy do przejścia około 3 kilometrów, w większości asfaltową drogą wzdłuż rzeki.

Trasa idealnie nadaje się również na rowerową wycieczkę. Po prawej stronie znajduje się Bóbr, a po drodze czekają na nas: Cudowne Źródełko i ruiny dawnej fabryki papieru.

Bardziej wygodnym polecamy jazdę samochodem przez Siedlęcin. W samym centrum wsi znajduje się Wieża Książęca, która została wzniesiona w latach 1313-1315 z inicjatywy księcia Henryka I jaworskiego. Jest wyposażona w najstarsze w Polsce stropy, wykonane z drewna, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Na ścianach z kolei można podziwiać unikatowe malowidła, przedstawiające legendę o sir Lancelocie, jednego z rycerzy Okrągłego Stołu.

Wieża w Siedlęcinie to unikat. Zwiedzanie 2024 i cennik

Wieża Książęca w Siedlęcinie jest czynna codziennie w sezonie od maja do października w godzinach od 9:00 do 18:00, przy czym ostatnie wejście planowane jest na godzinę 17.30. Poza sezonem (listopad – kwiecień) w godzinach od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście o 15:30).

Bilet normalny: 10 zł

Bilet ulgowy: 6 zł
Bilet ulgowy przysługuje:

  • dzieciom (od ukończenia 4 roku życia),
  • uczniom i studentom (do ukończenia 26 roku życia),
  • seniorom (65+)

Bilet grupowy: 6 zł
Bilet grupowy przysługuje uczestnikom zorganizowanych grup – co najmniej 10-osobowych.

Dla dzieci do ukończenia 4 roku życia – wstęp wolny.

Gościniec nad Jeziorem Modrym zachwyca. Można tu zjeść obiad lub zorganizować imprezę

Perła zachodu funkcjonuje jako schronisko PTTK, gdzie organizowane są komunie dla dzieci i kameralne wesela. Niemniej każdy, kto chciałby zjeść i napić się w otoczeniu zieleni i widoków na jezioro, może skorzystać z miejsca na zewnątrz. Najczęściej schronisko jest otwarte na turystów, mimo organizowanych tam imprez. Do dyspozycji jest ogródek i duży taras. Parking dla odwiedzających jest darmowy.

Perła Zachodu to unikatowy budynek. Siedlęcin na weekend
Jerzy Myrna

Drewniany budynek powstał w latach 50-tych w miejscu gospody Turmsteinbaude. Dziś oferuje gościom ponad 20 miejsc noclegowych, a restauracja serwuje dania kuchni polskiej. Do Jeziora Modrego prowadzą nas kamienne schody, a na drugą stronę możemy przeprawić się po metalowej kładce. Czekają tam na nas ciekawe formacje skalne i wycieczka dookoła jeziora.

Wycieczka na Perłę Zachodu to idealne rozwiązanie dla dużych i małych, bo jest niewymagająca, a widoki wyjątkowe.

Zobaczcie, jak Perła Zachodu wygląda z zewnątrz i od środka.

Jak dojechać do Perły Zachodu? MAPA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto