Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do gościńca Perła Zachodu wędrowano Ścieżką poetów, po jeziorze Modrym pływano łódkami, a na tarasie raczono się piwem. Zobacz zdjęcia

Alina Gierak
Schronisko zbudowane zostało przez Zarząd Elektrowni po zakończeniu budowy Jeziora Modrego i elektrowni wodnej Bobrowice I. W tamtych czasach przy schronisku była przystań kajakowa.
Schronisko zbudowane zostało przez Zarząd Elektrowni po zakończeniu budowy Jeziora Modrego i elektrowni wodnej Bobrowice I. W tamtych czasach przy schronisku była przystań kajakowa. fotopolska.eu
Pierwsza gospoda powstała w 1927 roku po utworzeniu zapory i sztucznego jeziora Modre. Szybko stała się popularna. Na jej tarasie popijano piwo i spoglądano na jezioro. W oddali słuchać było pociągi przejeżdżające wiaduktem kolejowym nad rzeką Bóbr. Wędrowano Ścieżką poetów i wspinano się na punkty widokowe. Miejsce nic nie straciło ze swojej atrakcyjności. Zobaczcie na zdjęciach, jak tu było ponad 97 lat temu.

Spis treści

Perła Zachodu Jelenia Góra - krótka historia

Budynek został zbudowany w 1927 r., po utworzeniu na rzece Bóbr sztucznego jeziora Modre. Gospoda nazywała się Turmsteinbaude.

W 1950 roku w tym miejscu wybudowano drewniany okazały budynek schroniska Perła Zachodu. Przetrwał do dzisiaj.

Niezwykłe wrażenie robi architektura obiektu. Jest usytuowany na stromym, urwistym brzegu, na wysokości 320 m. Budynek ma konstrukcję drewniano-murowaną, jego ściany pokryte są drewnianymi balami, a od strony jeziora ciągnie się wzdłuż obiektu wiszący taras.

Na kamienną wieżę widokową prowadzą kręte schody. Roztacza się stąd wspaniały widok na jezioro.

Schronisko prowadziło PTTK. Ale szybko zawieszono działalność gościńca z powodu zanieczyszczenia rzeki Bóbr przez zakład Celwiskoza. Gdy go zamknięto i poprawiła się czystość rzeki, Perła Zachodu ponownie stała się ulubionym miejscem spacerów jeleniogórzan.

Ścieżki spacerowe wokół Perły Zachodu

Budynek gospody można podziwiać, schodząc w dół po starych kamiennych schodach, a potem starym mostem z drugiej strony Bobru.

Przez Borowy Jar i górę Siodło prowadziła przed wojną Ścieżka poetów. Była jedną z ulubionych tras podmiejskich wycieczek. Zwiedzano punkty widokowe: Trafalgar, Urania, Melpomena, Gibraltar, czy Helikon .

Ścieżka poetów miała prawie 1,4 kilometra. Początek był na rozdrożu ze Środkową Drogą pomiędzy wzgórzem Kapliczną i Siodłem. Droga prowadziła aż do Końca Świata.

Ścieżka wiodła zboczem wzgórza w lesie mieszanym, skąd miejscami rozpościerały się piękne widoki na Borowy Jar i okoliczne wzgórza.

Dzisiaj odbudowano Ścieżkę poetów (choć jest krótsza). Są także punkty widokowe. Borowy Jar i Perła Zachodu zachwycają, jak ponad 80 lat temu.

Czytaj tutaj o współczesnej Perle Zachodu

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto